22 Eylül 2019, Pazar
Sabri  EREN

Sabri EREN

ÖZEL EĞİTİM ŞART AMA…

13 Mayıs 2019, Pazartesi 17:43

Takip Edin

İnsanlığın doğasında sağlıklı bireyler dünyaya getirme ve onları en iyi şekilde yetiştirebilme arzusu vardır. Dünyanın bir kısmı bu süreci beklentilerine daha yakın yaşarken yine dünyanın önemli bir kısmı ise bu yolda bazı sürprizlerle karşılaşır ve farklı gelişim gösteren, özel bireyler dünyaya getirir.

Doğal olarak aileler bu süreç için hazırlıklı değildir ve devamlı yankılanan iç seslerinin zihinlerini meşgul etmesi kaçınılmazdır…

Ya konuşamazsa!

Ya okuma yazmayı öğrenemezse!

Kendi ayakları üzerinde duramazsa!

Bana bir şey olduğunda kendi başına yapamazsa!

Şimdi ne yapacağım!?

Hemen özel eğitime başlamalı mıyım!?

Daha çok eğitim aldırmalıyım!

Tabi ki çok daha fazlasını siz eklemişsinizdir bile…

Birkaç ay içerisinde normal gelişim gösteren çocuklar karşısında kendi çocuğunun dezavantajlı olduğunu fark eden aileler, çocuğunun gelişimine katkı sağlamak için ne kadar eğitim alırsam o kadar iyi olur düşüncesiyle, saatlerce eğitim aldırma hatasına düşebiliyor.

O zaman soralım…

Sırf yaşıtları ile aynı seviyede değil diye kontrolsüzce saatlerce eğitim aldırarak yaşıtlarına denk getirme çabası, küçücük bir bedene sunulan lütuf olabilir mi?

Çocuğunuzun oyun saatlerinden çalarak sürekli eğitim aldırmak, ona yapılan bir haksızlık olmayacak mı?

Peki, size küçük bir sorum daha olacak…

Şimdiden bu kadar yüklenirseniz, ömrünün büyük bölümünde destek alması

gerekebilecek bir hayatı bu çocuk nasıl tamamlayacak?

Şunun adını da bir koyalım…

Önemli olan alınan eğitimin saat sayısı değildir ve hatta özel eğitimin saatle sınırlandırılması da yanlıştır. Çünkü bu eğitim sadece sınıf içinde olan bir aktivite değildir.

Eğitim evde de devam eder ve ettirilmelidir.

Bir eğitimcinin görevi size sadece ders sırasında yardımcı olmak değil aynı zamanda size rehber olabilmektir. Çünkü sizin ilk kez karşılaştığınız durumla eğitmenleriniz defalarca karşı karşıya gelmiştir ve doğal olarak sizden çok daha tecrübelidir. Bu yüzden eğitmenlerinizle ortak bir yol haritası belirleyebilirseniz eğitiminizin parkta da, gezi sırasında da devam ettiğini fark edeceksiniz. Üstelik çocuğunuzu strese, sıkılganlığa, üzüntüye itmeden ve eğlenerek öğrendiğini göreceksiniz.

Aile olarak çocuğunuzun ilk ve en önemli eğitimcisi sizsiniz. Siz ne kadar eğitim aldırırsanız aldırın çocuğunuz geriye kalan çok büyük bir zamanı sizinle geçirecektir. Eğitmeninizle işbirliği yaparak sizinle geçirdiği o büyük zamanı daha verimli ve daha ekonomik hale getirmeniz mümkün olacaktır.

Nasıl olsa derse gidiyor, her şeyi orada öğrenir düşüncesi son derece yanlış bir yaklaşımdır.

Eğer derste ona kazandırılan davranışın evde tam tersi uygulanıyorsa saatlerce öğretmeninden ders almasının da fazla bir değeri kalmaz.

Başöğretmenimizin de dediği gibi “Eğitimde feda edilecek fert yoktur”.

Sakin kalıp doğru bir yerden başlamanız ve doğru yolda gerekirse yavaş ilerlemeniz, yanlış yolda çok hızlı ilerlemenizden daha iyidir…

Makale Yorumları

Makaleye Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.