28 Ocak 2020, Salı
Pınar ENSARİ

Pınar ENSARİ

Binecek Atınız Var Mı?

03 Eylül 2019, Salı 14:10

Takip Edin

İki çocuklu bir aile gezintiye çıkar, çocuklardan birisi yorulur ve babasının kendisini kucağına almasını ister. Baba tek bir kelime söylemeden ağaçtan bir dal keser, dalı bıçakla düzelttikten sonra çocuğuna al sana güzel bir at der. Çocuk ata biner ve sevinçle zıplayarak evlerinin yolunu tutar.
Baba kendisine gülümseyerek bakan kızına:
'İşte hayat budur kızım der. Bazen zihnen veya bedenen kendini çok yorgun hissedeceksin işte o zaman kendine değnekten bir at bul ve neşeyle yoluna devam et. Bu at bir arkadaş, bir şarkı, bir şiir, bir çiçek, bir kitap hatta bir çocuğun tebessümü olabilir.'
Doğrudur yaşam ne bizlere ne de çocuklarımıza her zaman yolunda giden bir iş, enerjik bir beden, zihin ya da sorunsuz günler getirmeyebilir.
Çocuklar, SORUNLAR karşısında farklı çözüm yolları bulmayı, etkili düşünmeyi küçük yaşlarda öğrenirlerse ilerde birer yetişkin olduklarında karşılaşacakları SORUNLAR karşısında yıkım yaşamazlar, karamsarlığa düşmezler.
“Ben başaramadım “yerine "bunu da aşarız", “lanet olsun" yerine ”buna da şükür", "tükendim" yerine "çözüm yolları bulmalıyım" cümlelerini kullanırlar .
Çocuklarımıza güçlü bir iç yapıya sahip olmayı öğretebilmişsek, onlara hayatlarında karşılarına çıkabilecek olan her türlü güçlükle de başa çıkma becerisini kazandırmışız demektir.
Ruhen ve mantıken güçlü çocuklar tuhaf davranışlarda bulunmaz ve duygularını bastırmazlar çünkü onlar, sahip oldukları kapasiteyi son sınırlarına kadar kullanabilecek özgüvene ve cesarete sahiptirler.
Çocuklarımıza duygularını kontrol etmeyi öğretebilirsek ya da başka bir anlatımla duygularının onları kontrol etmesini engellemeyi öğretebilirsek, içinde bulundukları şartlar ne olursa olsun olumlu tutum sergileyen çocuklar ve de bireyler olurlar.
Bu çocuklar ve bireyler sorunlarıyla karşılaştıklarında her zaman çözüm odaklı hamleler yaparlar.
Peki bu düşünce dizgisi çocuğa nasıl kazandırılır?
Elbette sizin yaklaşımlarınızla.
Çünkü siz zamanında çocuklarınızın hata yapmasına ve bu hatalardan gerekli dersi çıkarmasına izin vermişinizdir.
Ona her beşerin hata yapma olasılığı olduğunu ögretmişinizdir.
Hataların aslında öğrenme ve hayat tecrübesi kazanımının bir parçası olduğunu anlatmışsınızdır.
Yanlış yaptığı için utanmak yerine yaptığı hatalarının sonuçlarıyla yüzleşmesine izin vermiş, bir dahaki sefere aynı hataya düşmemek için ne yapması gerektiği hakkında sohbet etmişinizdir, elbette bu hatalar çocuğunuz için hayati bir tehlike oluşturmayacaksa dip notunu düşerek...
Eğer çocuk hataları karşısında kızma, tehdit ve aşağılanma duygularıyla karşılaşmak yerine çözüm odaklı düşünmeyi ve aynı hataları tekrarlamanın bedellerini üstlenmeyi öğrenmişse bu onun için bir kazanımdır.
Çocuklarımız içlerindeki olumsuz düşünceleri susturmayı ve daha gerçekçi düşünmeyi öğrenebilmişlerse, kendilerine her zaman binecek bir at bulmayı da başarabileceklerdir.
Bir anne baba olarak çocuğunuz bir problemle boğuşuyorken yardım etmekten kendinizi alıkoymanız size çok zor gelebilir
ancak onu anlık olarak o sıkıntıdan kurtardığınızda yalnızca hissettiği çaresizliği pekiştirmekten öteye gitmeyeceksiniz.
Çocuğunuzun sıkıntısı ister ev ödevi olsun, ister arkadaşlarıyla yaşadığı bir anlaşmazlık, isterse sorumluluklarını yerine getirme becerisindeki yetersizlikleri olsun hiç farketmez.
Müsade edin biraz rahatsızlık hissetmeyi de deneyimlesin.
Ona problemlerini bağımsız bir şekilde çözme fırsatını verin. Sorunlarını ve çözüm yollarını düşünme fırsatı verilen çocuklar duygularıyla başa çıkmayı da başarıyla öğrenirler.
Bu çocuklar kendilerine sağlıklı bir ruhsal yapı inşa etmenin sağlam temellerini atmaya başladıklarında artık dünyanın zorluklarına karşı da hazırdırlar.
Onlara bu kazanımları sadece anlatarak öğretmeyi denemek yerine, rol model olmak bu öğrenme sürecini destekleyecektir.
Bizim bakış açımız çocuklarımıza bıraktığımız mirasın en önemli ögelerinden biridir.
Bizler hayatımızdaki iyilikleri ve güzellikleri görmeyi bilirsek, çocuklarımız da en kötü günlerinde dahi şükredecek ne kadar çok şeye sahip olduklarının farkındalığıyla büyüyeceklerdir.
Şükran duygusu insanın ruh halini canlandıran ve karşımıza çıkan problemleri etkin bir şekilde çözmemiz konusunda destekleyici bir görev üstlenir.
Kıymetli okuyucum;
Gönül ister ki hayatta karşılaştığımız zorluklar ne bizi ne de yavrularımızı üzmesin ama biz yine de yorulduğumuzda üzerine binecek atımızı bulabiliyorsak buna da şükür diyelim.
Sevdiklerinizle hayat yolculuğunuz gönlünüze göre olsun temennilerimle, hoşçakallın.

 

Makale Yorumları

Makaleye Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.