21 Şubat 2020, Cuma
Kazım KARAKAYA

Kazım KARAKAYA

HAFTANIN SÖZÜ “Havaalanı, Hızlı Tren ve Ecemiş Suyu Projeleri benim evladım yerindedir. Bu projeler hayata geçmeden ölürsem gözlerim açık gider” Akın GÖNEN – Devlet Eski Bakanı

31 Temmuz 2019, Çarşamba 16:13

Takip Edin

Çevre ve Şehircilik Bakanı

Niğde’ye kaç müjde verdi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, geçtiğimiz hafta sonu geldiği Niğde’de önemli projelerden bahsetti, Niğde’ye kazandırılacak yatırımları sıraladı…

Niğde Kalesi’nin, kentsel dönüşüm projesine dahil olacağını,

5 Şubat Stadı’nın yıkılıp yerine Millet Bahçesi yapılacağını,

Bucakçayır Mevkiine 7 bin seyirci kapasiteli yeni bir stadyum inşa edileceğini,

Akkaya Barajı’na İleri Biyolojik Arıtma Tesisi yapılacağını,

Şehir içi yağmur suyu hatları ile kanalizasyon hatlarının birbirinden ayrılacağını,

Eski rektörlük binasından Hüdavent Hatun Sosyal Tesislerine kadar olan alanda Meydan Projesinin hayata geçirileceğini müjdeledi.

Bazı projelerin tamamlanacağı tarihleri de açıkladı.

Hatta Arıtma Tesisi’nin bitiş tarihinin öne alındığını da açıkladı.

Son yıllarda Niğde’ye gelen bakanlar arasında en cömerdinin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum olduğunu söylesek herhalde yanılmış olmayız…

Belki de başında bulunduğu bakanlığın şartlarının daha elverişli olması, Sayın Bakan’ı Niğde için daha cömert davranmaya itmiş olabilir.

Zira yine kendi ifadesiyle AK Parti iktidarı döneminde Niğde’ye 15 Milyar liralık yatırım yapılmış ve bu yatırımların 3 milyarı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bütçesiyle gerçekleşmiş. Az bir rakam değil, tüm yatırımların neredeyse 5’te 1’ini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yatırımları oluşturuyor.

Niğde’nin çevre ve şehircilikle ilgili sayılmayacak kadar çok sorunu var ama yine de 3 milyar liralık yatırım yapılmış…Eski parayla 3 katrilyon lira!

Sayın Bakan’ın Niğde için verdiği müjdelere tekrar dönecek olursak;

1.Niğde Kalesi ve Etrafı Kentsel Dönüşüm Projesi’nin, zaten 2010 yılında başlayan Efendibey Kentsel Dönüşüm Projesi’nin içinde olduğu açıklanmıştı. 8-9 yıl önce yapılan açıklamalarda kalenin etrafındaki metruk binalar yıkılacak ve burada yaşayanlara Efendibey mahallesindeki kentsel dönüşüm alanında rezerve edilmiş konutlar verilecekti.

2. Akkaya Barajı Biyolojik Arıtma Tesisi inşaatına geçen yıl başlanmıştı.

3.Eski Rektörlük Binası’ndan Hüdvent Hatun Sosyal Tesislerine kadar olan bölümde yapılacak Meydan Projesi, 31 Mart yerel seçimleri öncesinde Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir tarafından açıklanmış projeydi.

4. Bucakçayırına yapılan yeni stadyum da daha önce yapılan açıklamalarda mevcuttu, zira zemin etüdü çalışmaları da çoktan başlamıştı.

Sayın Bakan’ın müjde olarak hafta sonu açıkladığı bu projeler daha da önce dillendirilen, konuşulan ve hayata geçirileceği beklenen projelerdi…

Sayın Bakan’ın anlattıklarından yola çıkarsak bana göre en yeni gelişme Millet Bahçesi Projesi oldu.

Eski stadyum yıkılarak yerine “81 ile 81 Millet Bahçesi” projesi kapsamında Millet Bahçesi yapılacak.

Bu projeye sahip çıkmak geriyor.

Üstüne düşmek lazım.

Diğer projelerde olduğu gibi sümenaltı edilirse;

havaalanında olduğu gibi,

hızlı trende olduğu gibi,

Ecemiş Suyu Projesinde olduğu gibi

yıllarca Millet Bahçesinin yapılmasını bekleriz…

 

 

 

 

 

Belediye kesenin ağzını açmış ama…

Niğde Belediyesi’nin son 10 yıl içinde kulüp, dernek ve vakıflara yaptığı yardım miktarları, CHP Belediye Meclis üyesi Erdal Aydoğan’ın yazılı talebi üzerine açıklandı…

İlginç rakamlar var.

Niğde Belediyesi son 10 yıl içinde 5 milyon liraya yakın parayı, çoğunluğu amatör spor kulüpleri olmak üzere bazı diğer spor kulüpleri, vakıf ve derneklere aktarmış…

Örneğin Tyana Spor Kulübü…

Bildiğimiz kadarıyla bu adı geçen bu spor kulübü CHP’li Kemerhisar Belediyesi’nin kurduğu bir amatör spor kulübü…

AK Partili Niğde Belediyesi, CHP’li Kemerhisar Belediyesi tarafından kurulan bu amatör spor kulübüne çeşitli zaman aralıklarında peyderpey 1 milyon liraya yakın maddi yardımda bulunmuş…

Diğer taraftan son 2 yıl içinde Gümüşler Spor Kulübü diye kurulan bir amatör spor kulübüne de 3 kez toplamda 260 bin TL ödeme yapılmış.

Bu spor kulübünü kimler kurmuş?

Niğde Amatör Spor Kulüpleri Federasyonuna bağlı pek çok amatör spor kulübü antrenman yapacak top, maç için ilçeden ilçeye gidecek para, ayaklarına krampon bulmakta zorlanırken, Gümüşler Spor Kulübü Niğde Belediyesi’nden bu kadar miktarda parayı nasıl almış?

Bu parayla hangi spor faaliyetlerini hayata geçirmiş?

Bir başka ilginç ayrıntı ise Veteranlar Spor Kulübüne ödenen yaklaşık 155 bin TL yardım…

Bildiğimiz kadarıyla bu spor kulübü de işadamlarından, sanayicilerden, büyük esnaflardan oluşan bir spor kulübü… Yani kendi yağları ile kavrulabilecek bir maddi imkana sahipler.

Hal böyle iken Niğde Belediyesi bu spor kulübüne bu kadar parayı neden vermiş?

Bu soruların da yanıt bulması gerekiyor…

Buradan, böyle bir soruyu sorma cesareti gösteren CHP’li Belediye Meclis üyesi Erdal Aydoğan’a teşekkür ediyorum.

Bu ve benzer soruların devam etmesi,

Kafalarda oluşabilen soru işaretlerinin ortadan kaldırılması,

Ve şeffaflık açısından önemli buluyorum.

Hatta Niğde Belediyesi’nin son 2 yıl içinde yaptığı harcamalar ve borçlarıyla ilgili kamuoyunda konuşulan konulara da bir son verilmesi açısından, harcamalar ve borçlarla ilgili bir soru önergesi verilip bu konuda da kamuoyunun aydınlatılması gerektiğini düşünüyorum.

Zira “Şeffaflık” sloganıyla Niğde Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan sayın Emrah Özdemir’in de bu konuyu gündeme getirecek belediye meclis üyelerine seve seve yardım edebileceğini düşünüyorum.

 

 

 

 

 

Makale Yorumları

Makaleye Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.