25 Ağustos 2019, Pazar
İsmail ÖZMEL

İsmail ÖZMEL

OKUMAYI NASIL SEVDİREBİLİRİZ? VEYA NİÇİN OKUMUYORUZ?

20 Mayıs 2019, Pazartesi 18:53

Takip Edin

İSMAİL ÖZMEL

Öğrenim yapmayı, iyi okullarda okumayı seviyoruz ama gazete, dergi ve kitap okumayı sevmiyoruz. Yahut da kitap okumayı neden sevmiyoruz sorusunu sorarak konuya girmek istiyorum.

KİTAP OKUMAYI NEDEN SEVMİYORUZ?

Milli eğitim sistemi üzerine biraz sesli düşünsek... Gençlere kitap oku diyoruz ama imtihanlarda okuduğu kitaplardan soru soruyor muyuz? Yani genel kültür soruları imtihan soruları içinde yüzde kaç nispetinde vardır? Bu miktar puan onun ne kadar önde gitmesini sağlıyor?

Çoğu öğrenci imtihanda sorulmayacak ki diyor ve okumuyor, hatta ders kitabını tam okumuyor neymiş test soruları çözecek ve yüksek puan alarak iyi bir okula- fakülteye kaydını yaptıracakmış. Öğrenimini bitirince meramını anlatacak birkaç cümle kurmaktan aciz kalacağının farkında değil.

Böyle yetişen öğrencinin, aman hocam ”MERAMI” NE ANLAMA GELİR DİYE soracağını tahmin ediyorum. Meramını isteğini, arzusunu, dileğini anlamına gelir. Peki, “ ACİZ” NE DEMEK, gücü yetmemek, güçsüz anlamına gelir. İşte kitap okuyan, sözlük karıştıran insan bu kelimeleri günlük konuşmalarında ve yazılarında kullanabilir. Kelime dağarcığı sınırlı olan yani az kelime bilen insandan bir üslup, bir bilim veya bir edebiyat şaheseri çıkabilir mi? Bu soruyu düşünmeye değer buluyorum.

OKUMAK İNSANIN KENDİNE OLAN GÜVENİNİ ARTIRIR

Okumak önce insanın kendisine olan güvenini artırır. İfade etmek istediği şeyleri güzel ifade eder, anlatmak istediği olayları, düşünceleri, duyguları, çözüm önerilerini gerektiği gibi anlatır. Okuyan insan sorulan bir soruyu önce iyi anlar, vereceği cevabı da daha etraflı ve daha anlaşılır bir biçimde anlatır. Kelime ve kavram dağarcığı zenginleşir, temel kelimelerden ayrıntıya, temel manzaradan teferruata geçerek görüntünün daha derli toplu tasvirini (betimlenmesini) sağlar. Karşısındaki insanı etkiler, onlarda bu insan konusunu iyi biliyor kanaatini uyandırır. Bu da başarısını doğrudan doğruya etkiler ve hayatın güçlükleriyle kolay mücadele etme imkânı bulur.

Böyle okuyan ve okuduklarının lezzetini alan, kendini yetiştiren insanlar kendileri kadar toplumun da vaz geçilmez kişileridir. Topluma da bir güven duygusu verirler. Çünkü böyle okuyan, kendini yetiştiren insanlar toplumun meselelerini de büyük bir anlayış ve hoşgörü içinde çözerler ve onların mutlu olmalarını sağlarlar.

Okumak çok yönlü bir gayrettir ve meyveleri de hem okuyana hem de topluma şifa verir, dertlerini; en azından azaltır, tedavi eder, acıların dinmesine sebep olur. Velhasıl okumak güzeldir, insana mutluluk verir, bilgi kazandırır, dost kazandırır. Ben kitap arkadaşlığından, kitap dostluğundan hiç zarar görmedim ve zarar göreni de görmedim.

NİÇİN OKUYORUM?

Kendi kendime soruyorum: Niçin okuyorum, dur, durak yok oku oku ve sonra yaz, yaz. Demek ki bir susuzluk var, derelere, ırmaklara koşuyorum.

İnsanda bu susuzluğu nasıl yaratabiliriz? Belki bizim üzerinde durmamız ve bir çözüm üretmemiz gerekin soru bu. GENÇLERE BU OKUMA SUSUZLUĞUNU NASIL DUYURURUZ? OKUMAYI BİR ÖDÜLLE TAÇLANDIRMAK, İLK AKLA GELEN YÖNTEM.

Her yıl öğrenciyi on- on beş kitap okuma görevi vermek ve imtihanlarda da bu kitaplardan soru sorarak okuyanı daha ön safa, daha başarılı bir noktaya taşımaya çalışmak. Bu arada öğretmene de okuyan öğretmene de bir ölçü dâhilinde teşvik, kitap ve maddi katkı sağlamak. Yani ya para kazandıracaksınız veya imtihan kazandıracak bir kısım soruları bu fazladan okunan kitaplardan soracaksınız.

Makale Yorumları

Makaleye Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.