24 Ocak 2020, Cuma
İsmail ÖZMEL

İsmail ÖZMEL

OKUMAK HİKMETE TALİP OLMAKTIR(2)

30 Mayıs 2019, Perşembe 2:42

Takip Edin

Geçen yazımda kitap okumayı teşvik için çözüm diye önerdiğim sebeplerin pek te tatminkâr olmadığını anladım. Bu konuda bir daha düşüneyim, çünkü her iyi iş, bir karşılık bekleyerek veya bir kazanç olsun diye yapılmaz. Mesela ihtiyacı olan birisinin sıkıntısını giderseniz, ondan bir karşılık beklediğiniz için mi öyle hareket ettiniz diyebilir miyiz? Elbette maddi bir karşılık söz konusu olamaz. Tamamen insani duygularla yapılmış bir yardım. Ama yardımı yapana kazandırdığı bir iç huzuru, bir tatmin duygusu vardır. Yansımalar kitabımda bu konuya temas ettim ve mutlu değil misiniz? Hemen dışarı çıkınız ve birisine iyilik yapınız, dedim. Bilirsiniz, bu tarz yardımlar kişinin Mutluğunu da sağlar.

İşte okumak böyle karşılık beklemeden yapılacak bir iştir. Bir beslenmedir, bir tatmindir, başkalarının bilgi ve görgülerinden faydalanmaktır. Kendisinden kötülük umulmayacak bir arkadaş kazanmaktır. Senin ihtiyacın olan bilgi, görgü ve hayatın inceliklerini öğreten bir ağabey veya bir öğretmene sahip olmaktır. Okumak hikmete talip olmaktır.

Okumak hikmete ulaşmayı istemektir. Kendinizi ruhen ve fikren olgunlaştırmaktır. Bulunduğunuz seviyenin üzerine çıkmaktır. Hikmeti ve hikmetli birikimleri keşfetmektir okumak. Okumak erdeme ulaşmanın da bir yoludur. Okumak insanı olgun insan, mutlu insan, başarılı insan kılar ve elde ettiğin başarıları hak ederek kazandığının bilincine ulaştırır. Hayatta bir iş sahibi olmak için, koltuk değneği aramaktan insanı kurtarır. Okumak sağlıktır, okumak iyi insan olmaktır, okumak iyi vatandaş olmaktır, okumak hakkını çiğnetmemektir.

Makale Yorumları

Makaleye Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.