24 Ocak 2020, Cuma
İsmail ÖZMEL

İsmail ÖZMEL

KAYIP ZAMANIN PEŞİNDE (9) ESKİ KAVRAMLARLA YENİ ŞEYLER SÖYLEMEK MÜMKÜN MÜ? İSMAİL ÖZMEL

03 Eylül 2019, Salı 14:10

Takip Edin

Kavramlarla yaşanılan hayat arasında yakın bir ilişki, bir bağ olduğu tezi doğru olabilir. Kavramlar zamanla dönemini ve devrini tamamlıyor. Mesela kavim devri, millet devri ve insanlık devri diye sınıflandırmalara rastlamışsınızdır. Siz millet devrinde ümmetten, insanlık devrinde milletten bahsederseniz ister istemez bir uyumsuzluk göze çarpar sanırım.

Nasıl medeniyetle kültür arasında bir ilişki varsa, kavramlarla medeniyetler arasında da benzeşmeler olabilir ve olumlu bir ilişkiyi sezebiliriz. Diyelim ki ümmet devrinde yaşıyorsunuz, millet kelimesi din anlamına kullanılıyor, siz hayır bu millet sözü toplumun gelişmesi ve kültürü ve dayanışması (tesanüdü) ile ilgili bir kavramdır diye ısrar edin. Peki millet kimlik ve kişilik kazandıktan sonra ben millet derken dini kastediyorum diyebilir misiniz? Deseniz de kimse kale almaz. Çünkü millet gelişmiş ve benzeşmiş kişilerden meydana gelen dil, kültür ve çağ ortaklıklarına dayanan bir birikimin topluma verdiği kişiliktir, demeniz gerekirken, hayır ben o kelimeyi bu anlamda kullanmadım diyebilir misiniz?

Neyi anlatmak istiyorum, kavramlar da bir ihtiyaçtan doğar, döneminde görevini yapar ve sonra da kavramlar galerisindeki dinlenme yerini alır. Ancak araştırmacıların çağrıları üzerine ya aynı elbiselerle veya yeni giysilerle-anlamlarla- ortaya çıkarlar ama çoğu zaman yeterli bir yenilenme yapamazsa, tarihin galerisine dönmeleri uzun sürmez.

Öyleyse kavramları tekrarlamak yerine içinde yaşadığımız toplum ve dünya gerçekleri ile yüzleşmesini sağlıklı bir şekilde yapmak, düşünce sahamıza çıkma sebepleri ve bir dönem insan müfekkiresinin malzemesi olmaya devam etmelerinin anlamı üzerinde durmak gerekebilir. Ta ki köklü bir değişiklikle eski çamaşırları değiştirmenin bir ihtiyaç haline gelmesine kadar ancak yaşayabilirler.

Düşünceler de toplumların fikri ve ruhi doyumu için hayat suyu taşıyan kovalar, kadehler gibi insanların ellerinde, dillerinde dolaşmaya devam ederler.

Kelime ve kavramların tamamı sözlüklerimizde yaşamaya, fikir ve bilim dünyası onlardan yararlanmaya devam ederler. Kelime ve kavramların düşünme sahamızı genişlettiklerini ve zenginleştirdiklerini unutmadan…

Hiçbir şey çöplüğe atılacak kadar değersiz değildir.

 

 

Makale Yorumları

Makaleye Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.