24 Ağustos 2019, Cumartesi
İsmail ÖZMEL

İsmail ÖZMEL

BAZI POLİTİKACILARI TÜRKÇE VE MATEMATİKTEN İMTİHANA TABİ TUTMAYA NE DERSİNİZ?

13 Mayıs 2019, Pazartesi 17:41

Takip Edin

İSMAİL ÖZMEL

Sanırım birçoğunuz hayrola bu imtihan da nereden çıktı diyecektir. Olsun ben bu tezimi tekrarlamaya devam edeceğim.

Bakıyorum mühendisler matematiği garantiledik Türkçeye de biraz çalışır geçeriz dediklerini duyar gibi oluyorum.

Şimdi diyelim ki bir varlıklı kentin belediye başkanı, yap işlet devret modeli ile bazı yollar, köprüler, geçit tünelleri yaptırdı. Vadedilen yolcu veya vasıta sayısı yeterli olmadığından her yıl müteahhide(yükleniciye) ilave bir bedel ödemek durumunda kaldı. Diyelim ki bu ilave ödemeler belediye gelirlerinin yüzde beşini yutuyor. Bütün belediye gelirlerinin bu ek ödemelere yetmesi için kaç esere daha vücut vermek gerekir, belediye başkanı tek başına bu hesabı(!) yapabilmeli, diye düşünüyorum.

Türkçeye gelince, meramını her seviyede seçmene ve vatandaşlara anlatacak kadar kara cümlesi gelişmiş bir kişi olmalı. Söyledikten sonra ben öyle demek istememiştim, beyanım çarpıtıldı demek durumunda kalmasın. Sonra kelimeleri seçerken zorlanmasın, hitabetin şehvetine kapılarak kantarın topunu sık sık kaçırmasın. Bir yerde bir konuşma yapacaksa, bizzat kendisi, kendini ifade edecek kadar donanımlı olsun. Bunun için de bütün siyasilerin değil, muhtardan, seçimle gelen bütün makamlara aday olacakların Türkçe’ den ve matematikten imtihan edilmesini teklif ediyorum. Benden teklif etmesi.

Saygılarımla.

(Not: Seçimden önce yazılmıştır.)

Makale Yorumları

Makaleye Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.