18 Haziran 2019, Salı
İsmail ÖZMEL

İsmail ÖZMEL

ANKARA İLAHİYAT FAKÜLTESİNDE NELER OKUTULURDU? İSMAİL ÖZMEL

08 Nisan 2019, Pazartesi 17:57

Takip Edin

Bir gün Paşa Camii imamını Ağır Ceza Mahkemesi önünde gördüm.

Hayrola hocam,

  • Caminin tamir edilecek yerleri vardı, sağlam olsun diye çimentoyla tamir ettirdik, meğer tarihi eser öyle tamir edilmezmiş mahkemelik olduk dedi. Ayrıntıya girmeyeyim.

Aklıma Ankara İlahiyat Fakültesi geldi. Rahmetli arkadaşım Ahmet Vehbi Ecer(Kayseri, Erciyes İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi idi) sayesinde, neler okunduğunu, hangi öğretim üyelerinin İstanbul’dan geldiğini hep ondan dinlemişimdir. Bazılarının derslerini dinlemek bahtiyarlığına ulaştım. Estetik dersine Prof. Dr. Suut Kemal Yetkin, Sosyoloji ve felsefe dersine Prof. Dr. Hilmi Ziya Ülken, Divan Edebiyatı dersine Rıfkı Melül Meriç girerdi. Hepsi de uçakla İstanbul’dan gelir derslerini birkaç günde bitirir İstanbul’a dönerlerdi.

Suut Kemal Yetkin estetik dersi verirken, mimariye, sahip olduğumuz tarihi yapıların güzelliklerinin nerden geldiğine temas etmemesi mümkün mü? Divan edebiyatını anlatan zat başlı başına bir üslubu ve bir birikimi ifade ederdi. Öğrenciler başka dillerin hayranı olmaktan kurtulur ve Türk edebiyatının tarih içindeki bulunmaz örnekleriyle tanışarak, kişilik kazanmalarını sağlar, edebiyat ve sanat zevkindeki ve bilgisindeki eksiklerini tamamlardı. Hilmi Ziya Ülken için söze lüzum var mı? Derslerini dinlemiş ve kitaplarımın birinde etraflıca anlattığım gibi bu insan kültür tarihimiz ve felsefe tarihimiz konularında bir aydınlatıcı, bir öncüdür. Felsefe ve düşünce tarihi söz konusu olunca, onun kitaplarına ulaşmadan merakınızı gidermeniz mümkün değildir.

İlahiyatı bitiren insan o zaman tarihi yapılarımız ve onların değeri konusunda fikir sahibi olarak mezun olurdu. Böyle yanlışlar yapmak da aklının ucundan geçmezdi. Zira o eserin hukuken sahibi olan ya Vakıflar Genel Müdürlüğüdür ya da Kültür ve Turizm bakanlığıdır ve eksikleri resmi yazı ile Müftülük kanalı ile Ankara’ya duyurmakla hocanın yapacağı iş biterdi. Neyse ki hâkimler meseleyi uygu şekilde bitirdiler de mağdur olan olmadı.

Makale Yorumları

Makaleye Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.