24 Ağustos 2019, Cumartesi
Fırat  ENSARİ

Fırat ENSARİ

Niğde Lobiciliği Şarttır…

30 Mayıs 2019, Perşembe 2:39

Takip Edin

Görüş ayrılığı gözetmeksizin başta siyasi partiler, milletvekilleri ve belediye başkanları olmak üzere;

Valiliğimizden üniversitemize,

Sanayici ve işadamlarımızdan sivil toplum kuruluşlarımıza,

Esnaf ve çiftçimizden, görev başındaki bürokratlarımıza,

Yani anlayacağımız bu kent ve coğrafyasının havasını soluyup, suyunu yudumlayan her kesimin,

İster bireysel, ister temsil ettikleri kurum veya kuruluşlar olsun, ortak akıl ve anlayış çerçevesinde buluşup, hareket edebilme becerisini sergilememiz lazım.

Üstelik buralarda doğup başka kente yerleşerek orada iş güç sahibi olanlar başta olmak üzere, herkes ve her kesimi bu kentin faydasına olacak şekilde bir araya getirmeyi, dilin kemiği yoktur söyleminden çıkarmamız elzem olmaktadır.

İşte geçtiğimiz hafta gazetemizi ziyarete gelen Niğde AK Parti Milletvekili Sayın Yavuz Ergun ile medya yönetimimiz olarak buluştuğumuz sohbet ortamında özellikle üzerinde durulan konu, içerde ve dışardaki Niğdelilerle ciddi bir lobicilik faaliyetinin bir an önce oluşturulması gerekliliğiydi.

Kente yapılacak yatırımlar, olası teşvikler ve genel ihtiyaçlar konusunda her kent ve bölge bazında olduğu gibi buraların havasını, ister şimdi ister atadan babadan solumuş ve bu kimliğiyle bağ kurmuş olanların da sorumluluk alması lazım.

Bu kentin gelişimi ve ihtiyaçları noktasında gerekli desteği alıp etkiyi artırmak için tek yürek ve akıl halinde hareket etme zorunluluğu zaten hepimizce malum.

Esas amaç Niğde ve onun kabuğunu kırıp büyümesini sağlayacak girişimler ise, elbette ki bu gaye için yandaş olunacak, çevre yapılacak.

Niğde ve Niğdeli, Niğde’nin menfaati için lobi kavramını benimseyip hayata geçirecek olgunluğu bir an önce yakalamalı.

Evet; birlik ve beraberlik içerisinde hareket edememek ve birliği bir baskı unsuru olarak kullanamamak bu kent için,bir handikaptır.

Lakin; bu birlik ve beraberliğin öncelikli amacının belirlenmesi ve temelinin özveriyle atılarak ellerin taşın altına konulması,şarttır.

Evet; şahsi çıkarların daima üstte tutularak bu tavrın, elde edilebilecek genel çıkarların önünde bir baraj gibi durması,bir handikaptır.

Lakin; böyle gelmiş böyle gider sözünün karamsarlığından sıyrılıp, genel çıkarın gözetilmesi durumunda bireysel çıkarında kazanç hanesindeki yerini bir şekilde alacağının, zihinlerde hak ettiği yeri bulması,şarttır.

Evet; küçük olsun benim olsun, öyle veya böyle benim cebim dolsun hakim anlayışının kırılmasının güçlüğü, bir handikaptır.

Lakin; böyle düşünen küçük beyinlerin artık bu şehri de düşünüp, ortak çıkarı genel çıkar olarak görebilenlerin iradesiyle yola gelmesi, şarttır.

Hava durumu haberlerinden dahi havasını alan bu kentin…

Artık mecazi anlamı içeren, havasını almayı bir kenara bırakıp.

Handikap olarak saydığımız seçenekleri bertaraf edecek gönüllülüğü.

Bencilliği bırakarak, yaşam pratiğine dökmesi…

Şarttır…

Makale Yorumları

Makaleye Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.