24 Ağustos 2019, Cumartesi
Cengiz KAYACILAR

Cengiz KAYACILAR

Bir Kitap Tanıtımı: Doğa Yürüyüşü ve Kampçılık (Nedim Urcan)

06 Şubat 2019, Çarşamba 12:16

Takip Edin

“İnsan, doğanın müziğini dinlemeyi ve onun güzelliğini takdir etmeyi öğrendiğinde, canı tüm çevresiyle ahenk içinde olur. Onun her hareketi ve her sesi artık kesinlikle beşeri toplumdaki yerini bulacaktır. İnsan, kendi hayatının koridoruna bakışlarını yöneltmeden önce, onun zihni doğayı sevmek üzere eğitilmelidir.” Himalayalar’ın bilge kişisi Swami Rama’nın bu düşündüren mesajına, günümüzün metropol sakinleri için şunu da eklemek gerekiyor: Doğal ortamlarda geçici de olsa bulunmanız, sağlıklı ve keyifli bir şekilde geri dönebilmeniz için bilgiye, tecrübeye, malzemeye ve eğitime ihtiyacınız var…

Bu kitap size “Neden doğaya gidiyorsunuz?” diye sormayacak. Kitabın yazarı, doğaya adanmış hayat tarzını örnekleyerek ahkâm kesmeyecek. Her kim, ne sebeple ve hangi ihtiyacına binaen betonsuz, asfaltsız, gürültüsüz, zehirsiz, sahte benliksiz bir veya birkaç gün geçirmek isterse sığınacağı yer bellidir. Kitap, işin bu felsefi yönüyle değil, içinizde karşı konulmaz bir şekilde “doğaya kaçma” arzusu doğduğunda başlayacak süreçle ilgilidir.

İşte bu süreci, elinizdeki kitapla güvenli bir şekilde başlatabilirsiniz. Şehirden niye kaçtığınız, nereye gideceğiniz ve ne yapacağınız size kalmış ancak, doğal bir ortama ayak bastığımız andan itibaren hepimizin uymak zorunda olduğumuz kurallar ortaktır, kesindir. Artık çoğunluğumuz özellikle günübirlik doğa yürüyüşleri ve birkaç günlük kamplı etkinlikler yaparak doğa ile hasret giderme yolunu seçiyoruz. Bu faaliyetlerimiz doğaya uyumlu, güvenli ve keyifli geçmek zorunda, yoksa hem kendimize hem de doğaya zarar vermekten başka bir iş yapmış olmayız.

Doğduğum, büyüdüğüm İstanbul’u terkedip 1999 yılında Niğde’ye yerleştiğimde ilk tanıştığım kişilerden birisi Nedim Urcan’dır. Hem Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nde meslektaşım olması hem de doğaya ve özellikle dağlara adanmış hayat tarzlarımız kısa sürede yakın bir dostluk kurmamıza yolaçtı. Bir coğrafyacı akademisyen, doğa eğitimcisi, dağcı ve doğa fotoğrafçısı olarak ömrüm arazide geçiyor. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, doğada en çok Nedim Urcan ve ekibiyle karşılaşıyorum. Onlarla şehirden çok arazide vakit geçiriyoruz. Birlikte doğa eğitimi projeleri yaptık. Çevre koruma adına sivil toplum örgütlerinde mücadele ettik. Popüler dergi yayınladık. Gazetelerde yazdık. İnternet siteleri kurup mesajımızı sürekli güncel tutmaya çalıştık. Bütün bu çabalarımız halen devam ediyor ve edecek… Doğa için…

Yalnız bir şey eksik kalmıştı. O da elinizdeki bu kitap… Uzmanlık alanı ve engin tecrübesi gereği böyle bir kitabı yazmak ve siz doğaseverlerin faydasına sunmak Nedim Urcan’ın boynunun borcuydu. Hazırlaması ve yayınlaması sadece bir zamanlama meselesiydi. Bu önsözü yazmamı teklif ettiğinde şeref duydum. Taslak metni okuduğumda, bunca yıllık tecrübeme rağmen yeni birçok pratik bilgi edindim. Kendisine müteşekkirim. Nedim, kitabın bir bölümünde size sırt çantanızda sürekli bulunması gereken demirbaş malzemelerden bahsediyor. Orada da bir eksik var. Bence bu kitabı da sırt çantanızın demirbaşları arasına eklemelisiniz.

Yukarıda bahsettiğim “doğaya kaçma” arzunuz doğduğunda bu kitabı elinize alın. Nedim Urcan’ın sizi beklediğini göreceksiniz. Bütün bilgi ve tecrübesiyle yanınızda olacak. Sorularınıza, defalarca tecrübe edilmiş pratik cevaplar bulacaksınız. İhtiyacınız olan bilgiyi ve tercihinize bırakılmış önerileri laf kalabalığına boğulmadan gayet yalın bir anlatımla öğreneceksiniz.

Hepimizin doğada edindiğimiz tecrübeleri paylaşmak gibi bir sorumluluğumuz var. Böylece hep birlikte, aslında ait olduğumuz ve nesiller önce koptuğumuz doğaya geri dönmeyi başarabiliriz. Bu bilinçle, kitabın sizlere faydalı olacağını ve yeni paylaşımlara kapı aralayacağını umuyorum.

 

Kitabı temin etmeniz için adres: https://www.k2outdoor.com.tr/Doga-Yuruyusu-Kampcilik-Nedim-URCAN,PR-25857.html

Makale Yorumları

Makaleye Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.