24 Ağustos 2019, Cumartesi
Başaran  ÖZTÜRK

Başaran ÖZTÜRK

UZUN İNCE BİR YOL: "MARKA KENT"

22 Ocak 2019, Salı 16:08

Takip Edin

Valimiz Sn Yılmaz Şimşek'in himayesinde yürütülen "Marka Kent Niğde Projesi"nin  arama konferanslarının sekizincisini Ankara'da geniş bir katılımla gerçekleştirdik.

            Marka kent projesinin arama konferanslarının ilkini reel sektör ve sivil toplum temsilcileri, ikincisini de akademisyen ve kamu çalışanları ile Niğde'de gerçekleştirmiştik. Daha sonra sırasıyla hemşerilerimizin yoğun olarak yaşadığı Adana, Mersin, İzmir, İstanbul Anadolu ve  Avrupa yakasında gerçekleştirdiğimiz iki arama konferansı ile devam ettik. Arama konferanslarına Türkiye Cumhuriyeti'nin kalbi, başkentimiz Ankara'da final yaptık.

            Farklı kentlerde arama konferanslarını düzenlememizin ardındaki gerekçe;  marka kent projesine "tepeden inme" bir yaklaşımla değil; aksine tabanın sesine kulak vermek,  projeyi bu minvalde yürütmeyi  amaçlamamızdandır. Bu sebeple de Niğde ve Niğde dışında yaşayan hemşerilerimizin gözünden Niğde'yi görmeye ve yorumlamaya çalıştık, onların fikirlerini sunmalarına zemin oluşturduk. Kısaca hemşerilerimizin sesine kulak verdik. 

            Proje, bahar aylarında Niğde'de düzenlenecek olan geniş katılımlı bir çalıştay ile sonuçlanacak. Çalıştayda arama konferanslarından elde edilen veriler ve sonuçları konunun duyarlı kitlesiyle  paylaşılarak Niğde'nin marka kimliği ortaya konulmaya çalışılacak. Sonrasında da belirlenen marka kimliği doğrultusunda ilimizdeki kişi, kurum ve kuruluşların neler yapmaları gerektiğine yönelik bir yol haritası oluşturulacak.

            Türkiye’de marka kent olma yolunda ilk adımı Gaziantep yirmibir yıl önce attı ve çalışmalarını hala aralıksız olarak sürdürüyor. İzmir ise, İzmir Kalkınma Ajansı aracılığıyla reklam ve danışmanlık firmalarından oluşan uluslararası bir konsorsiyuma “Marka Kent İzmir Stratejik Planı”nı hazırlatıyor. Görüldüğü üzere İzmir gibi bünyesinde birçok farklı değeri barındıran bir kent bile kendisini marka kent olarak görmüyor ve marka olabilmek için konu ile ilgili uluslararası firmaların desteğini de alarak orta ve uzun vadeli planlamalar yapıyor. Bu da demek oluyor ki marka kent olma yolunda Niğde’yi uzun ve zorlu bir süreç bekliyor. 

            Niğdeliler olarak şunu bilmeliyiz ki marka kent yolculuğu; uzun soluklu, sabır isteyen, iyi bir pazarlama ve gelişme planı çevresinde şekillenen ve kentteki herkesin tek yürek olmasını gerektiren stratejik bir süreç. Niğde'mizin markalaşabilmesi için olmazsa olmaz koşul; ilimizin farklı dinamikleri arasındaki uyumlu ve ahenkli bir birliktelik ve yönetişim kültürünün yerleşmesidir.

            Proje ile ilgili sevindirici bir gelişme de projenin Niğde Kamuoyu'nun gündemine yerleşmesi ve "marka kent" algısının oluşmasına sağladığı katkıdır. Diğer güzel gelişmede kentimizin göz bebeği Niğde Anadolu Futbol Kulübü'nün bütün resmi müsabakalarına "Marka Kent Niğde" logolu formalarla çıkacak olmaları... Niğde FK yetkililerini marka kent sürecine verdikleri destek ve nazik yaklaşımları için şahsım ve hemşerilerim adına   yürekten kutluyor, bu tavrın diğer kurum ve kuruluşlara örnek olmasını diliyorum.         

            Bu süreçte yürütmekte olduğumuz proje ile ilgili olarak valimiz Sn. Yılmaz Şimşek başta olmak üzere, Rektörümüz Prof. Dr. Sn. Muhsin Kar ve hiçbir siyasetçi, bürokrat ya da sivil toplum kuruluşunun konuyla ilgili bir talebi ve yönlendirmesi olmamıştır. Yürütmekte olduğumuz çalışmalar şahsım ve ekip arkadaşlarım tarafından son derece özgür bir ortamda bilimsel yöntemlerle objektiflik içerisinde gerçekleştirilmiştir. Burada bir paragrafta söz konusu süreçte emeğini ve desteğini esirgemeyen Niğde Vali Yardımcısı Cemil Kılınç için açmak istiyorum. Sn. Kılınç'ın; proje ekibinin bir üyesi gibi gösterdiği çabayı, harcadığı emeği, oluşturduğu motivasyonu ve  heyecanı da ifade etmek istiyorum.

            Sayın Valimiz Yılmaz Şimşek'in Ankara Arama Konferansı'nda "marka kent sürecinin Niğde’ye yeni bir enerji ve motivasyon kazandıracağına yürekten inanıyorum. Türkiye'de Beypazarı ve Eskişehir'i hatırladıkça Niğde niye marka olmasın diye düşünüyor ve motive oluyorum.  Un var, yağ var, şeker var bizlere  sadece helva yapmak kalıyor" sözlerine yürekten katılıyorum.

            Yaklaşan yerel seçimler sonrası  Belediyecilik hizmetlerini yönetecek ve organize edecek yeni belediye başkanımızın da "marka kent" sürecine kayıtsız kalamayacağını düşünüyorum. 

            "Marka Kent Niğde Projesi"nin Niğde'miz için yeni bir enerji ve motivasyon yaratmasını yürekten diliyorum.

             Niğde'nin markalaşarak Anadolu'nun ikinci Eskişehir'i olması dileği ile...

Makale Yorumları

Makaleye Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.