21 Şubat 2020, Cuma
Başaran  ÖZTÜRK

Başaran ÖZTÜRK

MARK KENT YOLCULUĞU YENİ Mİ BAŞLIYOR?

03 Temmuz 2019, Çarşamba 11:28

Takip Edin

Yaklaşık 15 ay süren "Marka Kent Niğde Projesi"nin akademik boyutu tamamlandı. Bu süreçte neler yapıldığını ve bundan sonrasında da neler yapılması gerektiği üzerine düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istedim.

            Marka kent projesinin uygulanmasında Valimiz Sn. Yılmaz Şimşek başta olmak üzere kente yön verenler ve proje ekibini oluşturan bizler "tepeden inme" bir yaklaşım yerine; hemşerilerimizin sesine kulak veren ve projeyi tabana yayan bir anlayışı benimsedik. Proje süresince de bu bakış açısına sadık kalmaya çalıştık. Bu süreçte hemşerilerimizin görüş ve önerileri bizler için çok önemli oldu ve projenin tamamı bu fikirler doğrultusunda şekillendi.

            İlk iş olarak Niğde'de yaşayan Niğdelilerin görüşlerinden faydalanmak için "fikir tepsisi" yöntemimi kullandığımız iki "arama konferansı" düzenledik. Bununla da yetinmeyerek "Niğde ile ilgili kimsenin söyleyecek sözü kalmasın" anlayışı ile Niğde Valiliği önünde yüz yüze, Niğde Valiliği'nin resmi internet sitesinde de konu ile ilgili sanal platform oluşturarak 21 gün süresince hemşerilerimizin görüşlerine başvurduk.

            Ne yazık ki hemşerilerimiz tüm çabalarımıza karşın konu ile ilgili görüş ve önerilerini paylaşmada çok istekli olmadılar. Sadece 800 civarı hemşerimiz görüşlerini reel ve sanal ortamda bizlerle paylaşmayı tercih etti.

            Daha sonra da Niğde dışında yaşayan, "Niğdelilik Bilinci"ni büyük kent kültürü ile harmanlamış Niğdelilerin görüşlerini de  almak istedik ve hemşeri derneklerimizin de desteğini alarak; Mersin, Adana, İzmir, İstanbul Anadolu Yakası, İstanbul Avrupa Yakası ve Ankara da "fikir tepsisi" yöntemini kullanarak arama konferansları gerçekleştirdik.

            Arama konferanslarından elde ettiğimiz sonuçları kaydettik, sınıfladık ve bilimsel yöntemlerle analiz ederek özetledik.. Geçtiğimiz hafta da Niğde'de bir çalıştay düzenleyerek marka kent konusundaki; uzman, akademisyen, siyasetçi, turizmci ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve kent gönüllüleri ile elde ettiğimiz sonuçları paylaştık ve "marka kent" konusunu enine boyuna tartıştık.

            Çalıştaya davet ettiğimiz uzman kişilere Niğde'yi daha iyi analiz edebilmeleri için davet mektubu ile birlikte Niğde'nin ticaret, sanayi, tarım, eğitim ve  turizm ile ilgili  önemli bilgilerini ve verilerini içeren bir bilgi paketi de gönderdik.

            Bununla da yetinmeyip çalıştaydan bir gün önce kendilerini kentimize davet ederek tarihi kültürel ve turistik değerlerimizin  yanında yerel tatlarımızın bir kısmı ile tanışmalarını sağladık.

            Misafirlerimiz Niğde'den çok etkilendiklerini, kentin marka olabilecek farklı unsurları bünyesinde barındırdığını, ancak hafızalardaki Niğde algısının hak ettiği noktada olmadığını belirttiler. Niğde'ye ilişkin etkin bir algı yönetimi ile birlikte gerekli alt yapı ve üst yapı çalışmalarının da yapılması durumunda kentin  markalaşabileceğini belirterek, "doğru yoldasınız" dediler.

            20.06.2019 perşembe günü de sabahtan akşama kadar konunun uzmanları ile müşavere ederek sonuç bildirisini hazırladık ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Kültür Merkezi'nde kamuoyu ile paylaştık.

            Bu toplantıda da salondaki boşluklar gözden kaçmıyordu. Valimiz Sn. Yılmaz Şimşek'in "Niğde'nin Vizyon Projesi" olarak lanse ettiği projenin sonuçlarının açıklandığı bu seremoniye de Niğdelilerin ilgisi son derece düşüktü.

            Bu durumun bundan sonraki süreçte ilin yöneticilerinin,  projeye emek ve gönül veren kişiler ile kurumların motivasyonlarını olumsuz etkilememesini temenni ediyorum.

            Kapanış toplantısında, arama konferanslarından elde edilen verilerin  konunun uzmanları ile istişaresi sonucunda ortaya çıkan sonuçlar zamanın kısıtlı olması sebebiyle ana başlıkları ile  kamuoyu ile paylaşıldı. Ancak projenin tüm safhalarını ve projeden elde edilen detaylı sonuçlar ile önerileri kapsayan "yol haritası" nı içeren proje kitapçığı da Eylül ayında konunun duyarlı kitlesini oluşturan kişi ve kurumlarla buluşacak.

            Bu sürecin ilk çıktısı; kentin marka yüzü olacak ve logosunda yer alacak  olan görsel ile kentin sloganının  belirlenmesi oldu. Çalıştayda kentin marka yüzünün İngilizcede "unique" bizim dilimizde de "biricik" ya da "benzersiz"  anlamına gelen bir değer olması gerektiği savunuldu.

            Arama konferanslarında elde edilen sonuçlarla da  paralellik gösteren Aladağlar'ın benzersiz değerimiz olarak kentin marka yüzü olmasına karar verildi.  Oluşturulacak logoda da Aladağlar görseli bulunmasına ve bu  görselin kırmızı, beyaz ve türkuaz renklerini içermesine karar verildi. Slogan ise "Niğde Seni Çağırıyor" olarak belirlendi.

            "Marka Kent Niğde Projesi" bu çalıştay ile bitmedi tersine yeni başlıyor. Sn. Yılmaz Şimşek de konuşmalarında bu konuya değinerek "çok önemsediğim ve dikkat çekmek istediğim diğer noktada projenin bu akşam burada bitmediği; tersine yeni başladığıdır. Bu sebeple biraz önce bu akşamdan "ilk durak" olarak bahsettim" biçiminde ifade etmiştir.

            Yani; ilk duraktayız. Ancak hedefe ulaşabilmemiz için birçok durağı hızlıca kat etmemiz gerekiyor. Çünkü bu proje, Niğde'nin bugününü değil; yarınını da kurtarabilecek bir proje. Sadece bizleri değil çocuklarımızı hatta torunlarımızı da ilgilendiren bir proje...

            Bu noktada başta yerel yönetim olmak üzere; kamu kurum ve kuruluşlarına, meslek örgütlerine, sivil toplum kuruluşlarına, medya kuruluşlarına, kent gönüllülerine ve sevgili Niğdelilere yani hepimize önemli görev ve sorumluluklar düşüyor.

            Un var, yağ var, şeker var bizlere helva yapmak kalıyor. Bunun içinde de hepimizin "marka kent" projesini sahiplenmesi, tek yürek olması ve çaba göstermesi gerekiyor.

            Marka kent sürecinin Niğde’ye yeni bir enerji ve motivasyon kazandırması dileği ile...

 

 

Makale Yorumları

Makaleye Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.