24 Ocak 2020, Cuma
Akın GÖNEN

Akın GÖNEN

TARTIŞMA MI? HİZMET Mİ?

06 Şubat 2019, Çarşamba 12:14

Takip Edin

Bir yörenin kalkınması gelişmesi için elzem olan ön şartlar vardır.

Bu ön şartlar gerçekleştirilmeden bir işletmenin kar etmesi başarılı olması mümkün olmadığı gibi yörelerin kalkınması da mümkün değildir.

Bu ön şartları sıralamak gerekirse hepsi birinci sıradadır yani,  hepsi çok önemlidir. Hangi ön şart eksikse o alanda rekabet gücümüz yoktur.

ULAŞIM birinci ön şarttır. Ulaşılamayan veya ulaşımı eksik olan yörenin veya işletmenin kalkınması, amacına ulaşması mümkün değildir. Çağımız hava ulaşımının revaçta olduğu bir dönemdir. Rekabet şartlarından birisi budur. Havayolu ulaşımı olmayan yöre rekabet şartlarından en önemlilerinden birini kaybetmiş demektir.

Havayolu ulaşımında kar-zarar hesabı yapılmaz. Çünkü bir amme hizmetidir. Hava ulaşımı bir bütündür. Şu yörenin yolcusu az zarar ediyor gözü ile bakılmaz. Sistem kar-zarar ötesinde bir bütünün parçasıdır. Bütün karlı ise karsızla karlı dengelenir veya zararı devlet karşılar. Bu gerçeği bilmeyenler bazen kısır döngüye girerek hava ulaşımını lüks yatırım olarak görme ve göstermeye çabaladıklarını üzülerek görmekteyiz. Hava ulaşımı hem zaman kazanma açısından hem de ulaşım maliyeti açısından en çağdaş ulaşım sistemidir.

Düşünün Van’dan İstanbul’a bir saatte uçan iş adamı ile Niğde ilindeki bir işadamının çevre illerdeki havaalanından yararlanarak İstanbul’a uçması veya bir arızalı parçanın İstanbul’a onarıma gitmesi veya bir teknisyenin Niğde’ye ulaşması kıyaslanabilir mi?

Üniversitenin gelişimi açısından da hava ulaşımı tartışmasız çok önemlidir.

Otoyol, yüksek hızlı tren gibi ulaşım imkan ve problemlerinin önemi sektörler açısından ve özellikle turizm ve hizmet sektörü açısından ne kadar önemli olduğu tartışmasız  bir ön kalkınma şartıdır.

İLETİŞİM ikinci kalkınma ve yatırım ön şartıdır.   Yani haberleşme ve bilgi alışverişidir.

ENERJİ temini üçüncü ön şarttır. Yatırım konularına göre, projelere göre yeterli kesintisiz enerji olmazsa yatırım ve üretim aksar rekabet gücü ortadan kalkar, kalkınamazsanız rekabet edemezsiniz.

EĞİTİM VE KALİFİYE ELEMAN temini dördüncü kalkınma ön şartıdır. 

Dijital üretim devrimine geçen dünyada ve ülkemizde gecikmeden, hemen bu alandaki dönüşüm sağlanmalıdır. Kaç eğitim kurumumuzda kaç öğrencimiz hangi meslek ve üretim dallarında bu dönüşüme uygun eğitim almaktadır?  Milli Eğitim Bakanlığınca şubat ayında dijital yapının  oluşturulması pilot çalışmasının başlatılacağı iller arasında NİĞDE varmıdır?

DEVLET DESTEĞİ beşinci kalkınma ön şartıdır. En üst seviyede yararlanılabilinmelidir.

Bu destek benzer yörelerden daha düşükse veya hiç yoksa yatırımcının daha cazip yöreye kaçması ve kayması doğaldır. İPARD örneğinde olduğu gibi.

Bu saydığım kalkınma ve yatırım ön şartlarını tamamlamadan yatırım, üretim kalkınma, işsizliği önleme ve göçü durdurma mümkün değildir.

Seçimler bu konuların irdelendiği, değerlendirildiği ve çözüme ulaştırıldığı ortamda ve ölçüde yarar sağlar. Gerisi  boş sözdür ve  sonuçsuz tartışmalardır denilebilinir.

Başarılı sonuçlar alınacağı bir seçim dönemi ve hayırlar diliyorum.

Tüm adaylarımızı kutlar başarılar dilerim.

Makale Yorumları

Makaleye Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.