10 Aralık 2019, Salı
Akın GÖNEN

Akın GÖNEN

KOP ELMA RAPORU

30 Nisan 2019, Salı 16:32

Takip Edin

Geçtiğimiz günlerde medyada Karaman Üniversitesi tarafından KOP Bölgesi elma üretimi ile ilgili bir çalıştay düzenlendiği ve ilimiz üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi öğretim üyesi Dr. Betül GÜRER tarafından “ Elma Pazarlama ve Örgütlenme Sorunları” konulu bir sunum yapıldığını öğrendim.

Yaptığım  temaslar sonucu KOP Bölgesi İdaresi tarafından “ KOP BÖLGESİ ELMA SEKTÖRÜ DEĞER ZİNCİRİ” isimli ciddi bir çalışma yapıldığını ve ilimiz açısından çok önemli olan bu konuda bir SONUÇ RAPORUNUN  yaklaşık iki yıl önce hazırlandığını öğrendim.

Elma sonuç raporu mutlaka ilimiz yetkililerine ulaştırılmalı ve ilimizin kalkınması için çaba göstermesi gerekenlerce ciddiyetle incelenip yararlanılma yoluna gidileceğine inanıyorum. Sonuç raporu incelendiğinde   yapılması gerekenlerin  çok açık olarak tespit edildiği görülmektedir.

Günümüzde özellikle meyve ve sebzede yaşanan pahalılık ve geçici tanzim satışları gibi palyatif çözümler ile uğraşmak yerine bu sonuç raporu incelenirse elma örneğinde olduğu gibi sektörün tümüne yararlı çözüm önerilerinin bilimsel tarzda tanzim edildiği ve çözüm yollarının irdelendiği görülecektir.

Yapılması gereken geç kalınmış da  olsa feraset sahibi bir kadro tarafından raporun ivedilikle incelenip yapılması gerekenlerin yerine getirilmesidir.

Rapor çok zor, yapılması imkansız ütopik yani hayali öneriler getirmiyor. Öneriler gayret gösterilirse çözülmesi imkansız öneriler değil, pratiğe dönüştürülebilecek konulardır.

Ancak bu önerilerin bir kısmı bile gerçekleştirilse günümüzde bir yönü ile üreticinin ezildiği pazarlama sorunu üreticilerin lehine çözülebilir.

Diğer yandan elma yaş ürün  olarak kullanılmasının yanında katma değeri yüksek tarımsal sanayi ürünü haline getirilebilir. Ürün zayiatı önlenebilir.

KOP idaresinin bu ciddi çalışmayı bölge il yöneticilerine, bölge illeri Ziraat odalarına, Ticaret – Sanayi Odalarına,  konu ile ilgili  üst merci yetkililerine ve ilgili Bakanlıklara sunulmasının Bölgede bu ürünleri üretenlerin işletmelerinin ve varlıklarının sürdürülebilirliğine katkı sağlayacağı gibi  ülkemizde  şu anda tartışılan pahalılık konusuna ciddi bir bilimsel katkı yapacağı kanaatindeyim.

Emeği geçenleri kutlarken çaba göstereceklere de başarılar dilerim.

 

Akın GÖNEN

Devlet E. Bakanı

17. ve 20. Dönem

Niğde Milletvekili

Makale Yorumları

Makaleye Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.