24 Ocak 2020, Cuma
Akın GÖNEN

Akın GÖNEN

Kiraz Değerlendirme Sonuç Raporu

20 Mayıs 2019, Pazartesi 19:13

Takip Edin

Kop Bölgesi Kiraz Sektör Değer Zinciri Sonuç Raporu Kalkınma Bakanlığı Kop Bölge İdaresi tarafından ciddi bilimsel bir çalışma sonucu ilimiz Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi öğretim üyesi Dr. Betül GÜRER tarafından yaklaşık iki yıllık bir çalışma sonucu ortaya konulmuştur.

Kop bölgesinde kiraz üretilen 48 ilçede  yapılan  kümelenme potansiyeli analizi sonucunda ilçeler büyüklük, baskınlık ve uzmanlaşma katsayıları ve aldıkları puanlara göre sıralanmıştır.

Ulukışla ilçemiz  dördüncü sıradadır. Rekabet avantajı belgelenmiştir.

Sonuç raporu ile bölgenin potansiyeli ve zaafları da ortaya konulmuştur.

2015 TÜİK  verilerine  göre ağaç başına 40 kg. ortalama verim ile Niğde ili Türkiye ortalaması üzerinde verime sahiptir. (s.51)

Bölgede kiraz taze meyve şeklinde hammadde olarak pazarlanmaktadır. İşleme sanayi istenilen düzeyde değildir.

Hasat sonrası piyasaya sunulmadan önce depolama imkanı kısıtlıdır. Mevcut soğuk hava depolarında işletilme, teknoloji, maliyet konularında yetersiz olduğu raporda ifade edilmektedir.(S.53)

Bu durumda üretici ürününü ya dalında fazla bekleterek ürün kaybı ile satmasına veya hasattan hemen sonra alıcının teklif ettiği fiyata razı olmasına ve mağduriyetlerine neden olmaktadır.

Bölgede kiraz ağırlıklı olarak komisyoncu/ tüccara satılmaktadır.

Bu da üreticiyi tatmin etmemektedir. En yüksek kar marjı ',6 ile komisyoncu/ tüccarlar almaktadır. Üreticiler kar elde etmektedirler. Bütün risk ve yükü çeken üretici mağdurdur, adeta karın tokluğuna çalışmaktadır.

Bölgede kiraz üretim karlılığı bakımından Niğde en fazla rekabet avantajına sahip yöre olduğu tespit edilmiştir. (S.54)

Talep koşulları bakımından en büyük avantaj Niğde ve Konya üreticisindedir. (S.55)

Üretici birliklerinin olmaması örgütlenme düşüklüğü ve aracıların çokluğu rekabet gücünü azaltmaktadır. Bu sebeple ilk iş, küme yönetim kurullarının kurulması ve stratejik yol haritasının hayata geçirilmesidir. (S.56) Meyve işletme tesisi yatırımlarının desteklenmesi şarttır. (S.56)

Ayrıca rekabet açısından yapılacak çalışmaların tümü sonuç raporunda detaylıca incelenip önerilmiştir. (S.58-69)

Kop eylem planının ekonomik yapının güçlendirilmesi ekseninde kırsal dezavantajlı alanlarda gelir seviyesini artıracak tarımsal kalkınma projeleri uygulanacaktır denilmektedir. Bu durumda Çamardı elmada, Ulukışla kirazda ek yatırımlarla desteklenmelidir.

Özet olarak Elma üretimi açısından Çamardı ve Niğde Merkez İlçemiz, kiraz üretimi açısından ULUKIŞLA ilçemiz büyük kalkınma potansiyeli taşıyan ve rekabet  şartlarının  yüksek olduğu bilimsel tespiti yapılmış yörelerimizdir.

Bu bilimsel çalışmayı yapan Dr. Betül GÜRER halen Üniversitemizin Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi elemanıdır. Bu  fırsat  odalarımız ve borsamız ile ilimizin yönetim yetki ve sorumluluğu taşıyan atanmış ve seçilmiş değerli yöneticilerimizce iyi değerlendirileceğini, kendisinden yararlanılacağını umut eriyorum.

Çünkü Raporun 40. Sahifesinde ifadesini bulan “Devletin Rolü” başlıklı bölümdeki “Kiraz üretiminin gelişmesinde devlet destekleri önemli rol oynamaktadır… Bu desteklerin yerinde ve amacına uygun olarak kullanımında yerel bürokrasinin etkinliği ile üreticilerin ve işletmecilerin sahipliği önemlidir..” ifadesi çok net olarak  vurgulanmıştır.

Bu fırsatı iyi kullanabilen illerin yoğun ek yatırım alacağı tarıma dayalı sanayi merkezi olacağı, iş, aş konusunda atak yapacağı  tecrübelerin bizlere öğrettiği bir bilimsel gerçektir de.

Başarı dileklerimle.

Akın GÖNEN

Devlet E. Bakanı

17. ve 20. Dönem

Niğde Milletvekili

Makale Yorumları

Makaleye Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.