10 Aralık 2019, Salı
Akın GÖNEN

Akın GÖNEN

“ELMA RAPORU GERÇEĞİ”

09 Mayıs 2019, Perşembe 15:50

Takip Edin

Kop Bölgesi Elma Sektörü Zinciri Sonuç Raporu incelendiğinde sahife 47 ve 55’de enteresan tespitler ve öneriler görmekteyiz. Kop Bölgesinde elma üretimi faaliyeti yapılan 50 ilçede kümelenme potansiyeli analizi yapılmış ilçeler büyüklük, baskınlık ve uzmanlaşma katsayıları ve aldıkları puanlara göre değerlendirilmişlerdir.

 ÇAMARDI ilçemiz bilimsel değerlendirmede Kop Bölgesinde ELMA açısından birinci sırada değerlendirilmiştir Raporun 56. Sahifesinde de Niğde ilinin TÜİK verileri ile Türkiye ortalaması üzerinde ağaç başına elma verimine sahip olduğu ifade edilmektedir.

Raporun 59. Sahifesinde ise elma üreticisi çiftçinin yaratılan kar marjının tüccar ve toptancı perakendecilerden oldukça düşük olarak olarak hesaplandığı görülmektedir. Kısaca karın tokluğuna üretim sayılabilinir. Asıl kazanç aracılarındır.

Sonuç raporunun 60. Sahifesinde bölgede elma üretim maliyetleri içerisinde en fazla rekabet avantajının Niğde ilinde olduğu görülmektedir.

Raporun 61. Sahifesinde ise ilimizin rekabet avantajını düşüren faktörler özetlenmiştir. Bunların başında da Niğde ilinde Elma Üretici Birliğinin olmaması tespiti vardır.

İlimizin elma üretimi ve buna dayalı sanayi potansiyeli yenilikçi bir anlayışla yüksek katma değerli ürünlere dönüştürmek, elma üretim ve işleme merkezi olabilmesi için 5 yıllık stratejik yol haritasının uygulanması şarttır. Bu hususlarda raporun 62. ve sonraki bölümlerinde açıkça belirlenmiştir.

Elma sektörü ile ilgili bu sonuç raporunun 45. Sahifesinde Elma üretiminin gelişiminde Devlet desteklerinin önemi vurgulanmıştır. Değerlendirmede  “desteklerin yerinde ve amacına uygun kullanımında yerel bürokrasinin etkinliği ile üreticilerin ve işletmelerin sahipliği önemlidir” vurgusu yapılmıştır. Kısacası bu kesimler yörelerin bu değerine önem verir takip ederlerse sonuç alınır anlamı çıkmaktadır.

Ayrıca yine raporun bu bölümünde elma işleme ve dağıtım kanallarında yer alan firmaların devlet teşvik ve desteklerinden faydalanma oranı oldukça düşük olup (,3) destek kaynaklarını KOSGEB ve Kalkınma Ajansları oluşturmaktadır denilmektedir.

Rapor dikkatli olarak ilgililer ve yetkililerce incelenir ve ağırlık verilirse yöremizin bu ürünü yoluyla başta ÇAMARDI ilçemiz, Niğde merkez ilçemiz ve dolayısıyla ilimizin tümünün kırsal kalkınma alanında atak yaparak devlet destekleri ile bilimsel yolla kalkınmasının mümkün olduğu ve bunun metodu, yol ve yöntemi irdelenmektedir.

KOSGEB Devletin en büyük ve güncel destek sağlayıcı fon kurumudur. KOSGEB Başkanı’nın  ÇAMARDI kökenli bir bilim adamı olan  Prof. Dr. Cevahir UZKURT’un olması da Niğde ve ÇAMARDI ilçemiz için büyük bir şans  olduğu kanaatindeyim.

Ancak böyle fırsat her zaman ele geçmez. Bu şansı değerlendirmek şans olduğu kadar,  içinde  bir vebalde saklıdır. Bu imkan kaçırılmamalıdır.

Başkan tarafından görevlendirilecek KOSGEB uzmanları ile  bölge ilgili ve yetkilileri ciddi bir işbirliği yaparak yepyeni bir kırsal gelişim ve sanayi örneğini hayata çok gecikmeden geçirmelidirler. Yoksa kaçan fırsatın ardından hepimiz “geçti, kaçtı yine BOR’un pazarı sür eşeği NİĞDE’ye” deme durumuna düşeriz ve o zaman  vebal altında kalırız korkarım! Taşın altına el koymanın yani fırsatı elbirliği ile değerlendirmenin tam zamanıdır.

Hatırlatma ve başarı dileklerimi sunarım.

Akın GÖNEN

Devlet E.Bakanı

17. ve 20. Dönem

Niğde Milletvekili

Makale Yorumları

Makaleye Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.