10 Aralık 2019, Salı
Akın GÖNEN

Akın GÖNEN

BİRKO EFSANESİ

16 Ocak 2019, Çarşamba 12:42

Takip Edin

BİRKO EFSANESİ

Ülkemiz ekonomik açıdan sıkıntılar, seçim sebebiyle siyasal gerilimler ve Güneydoğu sınırımızdaki uluslararası çatışmalar ve hassasiyet sebebiyle de çok önemli bir dönemden geçmektedir.

Bu üç önemli sebep çok dikkatli davranmamızı, çok düşünüp çok az konuşmamızı gerektirmektedir.

Ancak seçim ortamında bu kıvamı yakalamak gerçekten maharet gerektirmektedir.  İşin hiç şakası yok, küçücük hatalar, bazen bir kelime bile akla gelmeyen gerginlik ve zarara sebep olabilir.

Yetkililer  ekonomik sıkıntı sebebiyle ülkenin bütün imkanlarını ortamı dengede tutmak için seferber etmişler, firmaları krize sürüklememek veya sıkıntıya girenleri kurtarmanın samimi çabası içerisinde görünmektedirler. Bu konuda yeni kurumlar kurulmakta, mevzuat değişikliği ihtiyacı süratle karşılanmaktadır.

Dönem sıkıntılıdır, ancak dönemin sıkıntısını atlatma çabasındaki samimiyet ve ciddiyetten yararlanmakta firmalara ve o firmaların etkili olduğu yöre sorumlularına düşmektedir.

Ben bu açıdan bakarak ilimizi çok yakından ilgilendiren bir konuya dikkat çekmek istiyorum.

BİRKO yani Birleşik Koyunlulular Müessesesi benim bu açıdan dikkat çekmek istediğim hayati bir konudur.

Birko (KOYUNLULULAR)  bir firma olmasının ötesinde Niğde ismi ile özdeşleşmiş bir MARKA dır.

Yurdumuzun adeta tüm sathına yayılmış bir gönüllü ekonomik sosyal propaganda aracı idi.

Kentlerin en işlek caddelerinde bu marka- ismi görmek bizler için gurur ve heyecan kaynağı idi. O ismi gördüğümüz her işyeri adeta bir turizm tanıtma bürosu gibi sizi karşılar size güler yüzle hoş geldin  hemşehrim   derdi.

Bu marka batmamalı mutlaka yaşatılmalıdır. Çünkü BİRKO halka açık şirketler içinde binlerce çalışanı ile, gurur verici bir başarı örneği idi.

Sebebi ne olursa olsun bu şirketin sıkıntısını gidermek marka kent olma gayretinde olan ilimizin vazgeçilmez bir amacı olmalıdır.

Bu işten anlayanlar bir araya gelmeli ne yapılması gerekiyorsa çözüm yolu mutlaka bulunmalıdır.

Çünkü ülke yönetim sorumluluğu taşıyanlar bu yönde son derece müsbet yaklaşım içerisindedirler. İş yerele yani Niğde’ye,  yani bizlerin gayretine kalmaktadır.

Ne yapılacaksa bu gün tam zamanıdır. Seyretmek, üzülmek, susmak kenarda durmak suçlu aramak büyük vebal sebebidir ve affedilmez affedilmemelidir, bu efsane yaşamalıdır, yaşatılmalıdır.

Allah yar ve yardımcımız olsun.

Başarı dileklerimle.

AKIN GÖNEN 

 

 

2019 yılı dünya, insanlık, ülkemiz ve hepimiz için iyiliklerin güzelliklerin yaşanacağı  bir dönem olsun diliyorum.

Didişmelerin, çatışmaların sonu kucaklaşma ile bitmeyecek tartışmaların bize yararı olmadığını anladığımız bir dönem olsun diliyorum.

Üretilen, oldukça adilce bölüşülen, acın, açıkta olanın elinden tutulan eksiği gördüğümüz, yanlışı düzeltmek için dikkatlice baktığımız, iyiyi görüp örnek aldığımız bir dönem diliyorum.

Söze bu dileklerle başlarken, iyiyi dilerken,  iyi gözle olaylara bakacağına inandığım bir iyi doğumdan  bahsetmek  istiyorum.

Niğde ilimizde YENİ ADIM MEDYA ismiyle yeni bir müessesenin faaliyete geçtiğini ve yukardaki dileklerimi gerçekleştirmek amacıyla yola koyulduğunu öğrendiğimi söyleyerek yazıma başlıyorum.

Bu müessese önce fikir, sermaye ve emeklerini ortaya koyanlar için hayırlara vesile olsun dilerim.

Sonra çalışanları için ekmek,  huzur  ve  gurur  kaynağı olsun dilerim.

Müessesenin günlük dille dördüncü kuvvet diye adlandırdığımız alanda gözle görülür elle tutulur hayırlı hizmetlere el atması ve çözümüne katkı yapmasını dilerim.

Kırmaya, dökmeye, zarar vermeye değil, yapmaya, yapıcılara, sıkıntıyı göstermeye, hayra vesile olmasını dilerim.

Toplumun gören gözü duyan kulağı ve çözümleri söyleyen bir dille hayır kapısı olmasını dilerim.

Bu vesile ile hepinize hayırlı bir yıl ve  gelecek dileklerimi sunarım.

 

 

 

Makale Yorumları

Makaleye Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.