10 Aralık 2019, Salı
Akın GÖNEN

Akın GÖNEN

BEDESTEN’DE GÜZEL BİR TÖREN

15 Nisan 2019, Pazartesi 20:14

Takip Edin

 26 Mart 2019 Salı günü Niğde’de çok özgün bir toplantıya şahitlik ettik.

Üniversitemizin değerli akademisyenlerinden  Dr. Gülin ÖZTÜRK  hanımefendinin üç yıllık emek mahsulü bir kitabının kamuoyuna sunumu vardı.

             Kitabın adı “Kentin Tanıklarıyla NİĞDE Kentin Hafızasını Kayıt Altına Alıyoruz” satırlarını kapağında taşıyordu.

Kitap, yaşı yetmiş üzeri olan kırkı aşkın kişiyle yapılan yüz yüze sohbet ve birkaç farklı yolla temin edilen görüşü ifade ediyor.

Kitap dün ile bugün arasında adeta tanıklar ve uygulamacılar ile gelecek kuşaklar arasında birebir köprü kurma amacını taşıyor.

Yazar, göçün süratli olduğu hızlı bir değişim ve dönüşüm döneminde  sosyal, kültürel, yöresel hayatı adeta  Evliya Çelebi’nin SEYAHATNAMESİ’nin  farklı bir vizyonu şeklinde  ilimiz çapında kitaplaştırmış.

Bugün bile bizlerle çocuklarımız arasında var olan  dil, espri anlayışı, mutfak-beslenme tarzı  ve  yaşantı farklılığını tanıklar ağzından kitaplaştırmış.

Bu kitap yakın gelecekte değişim ve dönüşümün hızı konusunda bilimsel araştırma yapacaklar için çok güzel bir kaynak olacağı kanaatindeyim. Kutlarım, emeklerine sağlık. Temenni ederim ki çağın hızlı değişim ve dönüşümü bu tür eserlerle kitaplaştırılsın, resimlensin, belgeselleştirilsin.

Dün bilinmezse bugün iyi değerlendirilemez, kıymeti bilinmez ve gelecekte iyi tasarlanamaz.

Neredeydik, nereye geldik, neleri başarmışız, nerede olmalıyız nasıl o hedeflere ulaşacağız. Bu kitap bu konularda  bizlere  güzel bir örnek  teşkil eder umarım.

Kitap başlı başına bir kıymet ve belge niteliğinde ancak kitabın içeriği kadar kamuoyuna sunumu da örnek bir sunumdu.

Toplantı  mekanı  tarihi “BEDESTEN” idi. Yer seçimi kitap içeriği ile çok uyumlu idi. Bizi geçmişimize götürüyordu.  Restore  edilmiş olan  bedesten ışıl  ışıl ve  capcanlı bir  mekan.

Mekan sunuma uygun oturma düzenine sokulmuş. Çağın teknik imkanlarının hepsini görüyorsunuz. Ses düzeni, aydınlatma, basının çalışma imkanı, toplantı sunucusu  Ayşegül ARSLAN’ın zarafet ve sunum kabiliyetinin çok üst düzeyde olması törene sıcaklık ve samimiyet katıyordu.

Toplantı yerel seçimden birkaç gün önce yapılmakta idi ancak düzenleme seçim geriliminin tamamen dışında tam bir sosyo- kültürel ortamda geçmekte idi.

İlin Valisi Sayın Yılmaz Şimşek ve eşleri, Belediye Başkanı Sayın Rıfat ÖZKAN,  Üniversite Rektörü Prof. Dr. Sayın Muhsin KAR, Vali Yardımcısı Sayın Cemil KILINÇ ve eşleri, İl Genel Meclisi Başkanı Sayın Bülent KÜÇÜKTUNA, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sayın  İlyas GÖKHAN, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Sayın Haluk BENGÜ,  İl Kültür Müdür Vekili Sayın İsmail TECİMER   Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Mustafa YİĞİT  ile  kitapta isimleri geçen ve hayatta olan katılımcılar ve eşleri ile hayata veda edenlerin yakınları ile sıcak samimi bir ortam vardı.

Kısacası bu toplantı üniversite kurulduktan sonra ilimizin sosyo- kültürel yapısındaki büyük değişim ve gelişimin güzel bir göstergesi idi.

Sıkıntılı bir seçim öncesinde bile olsa  bu güzel ortamı yaşatan tüm katılımcılara kuru teşekkür bence çok hafif kalır. Candan kutlarım emeklerine ve dikkatlerine sağlık.  Üniversitemizin yetiştirdiği genç akademik kadroya gururla bakmanın hazzını bizlere yaşattılar.

Niğde’de Üniversitede okuyup veya göreve başlayıp  doktor, doçent, profesör ünvanı alan yavrularımızı görmek ve onlarla o tarihsel mekanda zamanı paylaşmak gelecek için bizlerin gurur kaynağı ve  büyük güvencesidir. Yepyeni,  iyi eğitimli zarif bir kuşak yetişmiş. Günümüzü ve geleceğimizi güvenle onlara teslim edebileceğimizi görmek çok güzel. Bu güzelliği bizlere yaşatan başta kitap yazarı Dr. Gülin ÖZTÜRK  ile değerli eşleri Prof. Dr. Başaran ÖZTÜRK olmak üzere tüm emeği geçenlere ve katılımcılara içtenlikle teşekkür eder başarılar,  iyi gelecekler ve  uzun ömür dileklerimi sunarım.

 

Akın GÖNEN

Devlet E.Bakanı

17.ve 20. Dönem

Niğde Milletvekili

Makale Yorumları

Makaleye Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.