20 Ağustos 2019, Salı

Suyumuz bulandı!

Suyumuz bulandı!

Son bir hafta içinde 3 bin vatandaş hastanelik oldu ama yetkililer “İçme suyumuzda sorun yok” diyor Niğde’de son bir hafta içinde yaklaşık 3 bin vatandaş ishal, bulantı ve kusma şikayetiyle hastanelere başvurdu.İlgili kurumlardan yapılan açıklamalarda içme suyu analizlerinin yapıldığı ve herhangi bir sorunla karşılaşılmadığı belirtildi. Açıklamalardan tatmin olmayan vatandaşlar, “Maden herhangi bir sorun yok, neden binlerce vatandaş hastanelere akın ediyor?” diye sordu.

ACİL SERVİSLER DOLDU, TAŞDI…

14 Nisan’da başlayan İçme suyu sorununun yaşandığı ilk 3 gün içinde 1500, sonraki günlerde de 3 bine yakın vatandaş ishal, kusma ve bulantı şikayetleriyle hastanelere başvurdu. Özellikle Ömer Halisdemir Üniversitesi Araştırma Hastanesi ile Çocuk Hastanesinin acil servisleri aynı şikayetlerle gelen vatandaşlarda doldu, taştı.

“İÇME SUYUNA KANALİZASYON KARIŞTI” İDDİASI…

Yüzlerce vatandaşın aynı anda hastanelere akın etmesiyle başlayan “içme suyu sorunu” farklı iddiaları de beraberinde getirdi. Hastaneye başvuranların çoğunlukla Aşağı Kayabaşı Mahallesi Özbelde mevkiinde ikamet eden vatandaşlar olması, o bölgedeki içme suyu hatlarına kanalizasyon suyunun karışmış olabileceği yönündeki iddialarının ortaya atılmasına neden oldu.

VALİLİK İNCELEME BAŞLATTI

Hastaneye başvuranların sayısındaki artış üzerine Niğde Valiliği 16 Nisan’da inceleme başlattı. Valilik tarafından yapılan açıklamada içme suyu analiz sonuçlarında herhangi bir sorun gözlemlenmediği belirtilerek, güncel su numunelerinin tahlile gönderildiği vurgulandı. Valilik açıklamasında ayrıca klorlama seviyesinin artırıldığı belirtildi.

İÇME SUYU NUMUNE SONUÇLARI GECİKTİ Mİ?

Valilin açıklamasına rağmen sorunun çözülememesi ve tahlile gönderildiği ifade edilen içme suyu numune sonuçlarının kısa süre içinde açıklanmamış olması da kafalarda soru işaretlerinin oluşmasına neden oldu.

BELEDİYE “SORUN YOK” DİYOR AMA…

Bunun üzerine 20 Nisan Cuma günü Niğde Belediyesi’nden de bir açıklama geldi. İçme suyu numunelerinde herhangi bir kirliliğe rastlanmadığı belirtilen açıklamada, “Vatandaşlar musluklardan akan suyu gönül rahatlığıyla kullanabilir” ifadesine yer verildi.

Sorunun başladığı 14 Nisan’dan sonraki üç gün içinde 1500, sonraki günlerde de 3 bine çıkan hasta sayısına rağmen Niğde Belediyesi tarafından yapılan açıklamada musluk suyunun gönül rahatlığıyla içilebileceğinin belirtilmesi, “Maden sorun yok, bu kadar insan neden hastanelere gidiyor?” sorusunu gündeme getirdi.

GAZETEMİZE İHBAR YAĞDI

Gazetemizin watsapp ihbar hattına ulaşan çok sayıda vatandaş, hasta sayısındaki artıştan endişe duyduklarını belirterek, yetkili kurumların kamuoyuna tatmin edici bir açıklama yapması gerektiğini ifade ettiler.

VATANDAŞ SORUYOR: “TEMİZ RAPORLARI NEREDE?”

Bazı vatandaşlar ise “Niğde Valiliği ve Niğde Belediyesi su analizi yapıldığını ve içme suyunda herhangi bir sorun olmadığını belirtiyor. Madem içme suyunda herhangi bir sorun yoksa, aynı anda yüzlerce vatandaş neden hastanelik oluyor? İçme suyunun temiz olduğuna dair yapıldığı ileri sürülen raporlar neden kamuoyuna açıklanmıyor? İçme suyunda bir problem yoksa, hangi nedenlerle bir hafta içinde 3 bine yakın insan hastalanıyor?” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

 

----

 

Niğde Valiliğinin açıklaması:

“Her türlü tedbir alındı”

 

14.04.2019 Pazar gününden bu yana bulantı-kusma ve ishal şikâyetleri nedeniyle sağlık kurumlarımıza başvurularda bir artış olduğu gözlemlenmiştir.

Valiliğimiz tarafından gerekli incelemeler ivedilikle başlatılmış olup rutinde düzenli olarak yapılan içme suyu analiz sonuçlarında her herhangi bir soruna rastlanılmamakla birlikte, yaşanan vakalar üzerine güncel su numuneleri alınarak tahlile gönderilmiştir.

Güncel alınan su numunelerinin çıkan tahlil sonuçları netleşince kamuoyu ile paylaşılacaktır. Diğer taraftan sağlık kuruluşlarımızda hastalarımıza muayene ve tedavi sürecinde gerekli her türlü tedbir alınmış olup; içme sularında da tedbir amaçlı klorlama seviyesi artırılmıştır.

Mevcut durumun içinde bulunduğumuz mevsimsel koşullar, yağış durumlarına bağlı olarak daha çok bulaştırıcılığı yüksek virüslerden kaynaklandığı tahmin edilmekle birlikte vatandaşlarımızın Valiliğimizce yapılacak açıklamaların dışında çıkan haberlere itibar etmemesi ve koruyucu amaçlı el hijyenine dikkat etmeleri gerekmektedir.

 

----

 

Niğde Belediyesinin açıklaması:

“Musluk suyunu gönül

rahatlığıyla içebilirsiniz”

 

16.04.2019 günü Ankara Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Tüketici Güvenliği Laboratuvarları Başkanlığına gönderilen içme suyu numunelerinde viral ve mikrobiyolojik açıdan herhangi bir kirliliğe rastlanmamıştır.

 

Niğde Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Laboratuvarlarında günlük olarak yapılan mikrobiyolojik analizlerde de herhangi bir sorun gözükmemektedir.

 

İl Sağlık Müdürlüğümüz su tahlilleri ve bakiye klor ölçümlerini hafta sonları da dahil olmak üzere günlük olarak yapmaktadır ve yapmaya da devam edecektir.

 

Vatandaşlarımız musluklarından akan suyu gönül rahatlığıyla kullanabilirler.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

suyumuza ne oldu niğde su

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.