21 Ekim 2019, Pazartesi

‘Manyetik Skandal’a ACİL MÜDAHALE…

‘Manyetik Skandal’a  ACİL MÜDAHALE…

Niğde Ömer Halisdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bilgisayarlı tomografi (BT) filmlerinin okunması ve raporlanmasında yaşanan sorunlar, hastaneye alınacak yeni BT cihazı ile çözülecek. Başhekim Dr. Öğretim Üyesi Bilal Günaydın, ikinci bir tomografi cihazını hizmet alımı yöntemiyle temin etmek için girişim başlattıklarını bildirdi.

Adım Gazetesi’nin 22 Temmuz tarihli sayısında “Manyetik Skandal” başlığıyla gündeme getirdiği soruna hastane yönetimi el koydu. Niğde Ömer Halisdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Öğretim Üyesi Bilal Günaydın, BT filmlerinin okunması ve raporlanmasında yaşanan sorunu, hastaneye alacakları yeni bilgisayarlı tomografi cihazı ile çözmeyi amaçladıklarını söyledi.

Hizmet alımı yöntemiyle temin edecekleri bilgisayarlı tomografi cihazının, teknolojik açıdan mevcut cihazdan çok daha nitelikli olacağını belirten Başhekim Dr. Öğretim Üyesi Bilal Günaydın, “Önümüzdeki günlerde ihale sürecini başlatacağız ve cihazımızı hizmet alımı yöntemiyle temin edeceğiz. İhaleyi alacak firma, kendi cihazını hastanemize monte edecek. Firma aynı zamanda, BT filmlerinin okunması ve raporlanması işini de yapacak. Böylece hastanemizde biri hastanemizin demirbaşı, diğeri ise ihaleyi alacak firmanın olmak üzere iki ayrı bilgisayarlı tomografi cihazı hizmet vermiş olacak” diye konuştu.

BT raporlarının okunması ve raporlanmasında zaman zaman sorunların yaşandığını ifade eden Dr. Öğretim Üyesi Bilal Günaydın, “Bu sorunlar basına yansımadan önce hastane yönetimi olarak biz sorunun çözümüne yönelik girişimleri zaten başlatmıştık.  Bu sorunlar büyük ölçüde bazı dönemlerde meydana gelen yoğunluktan kaynaklandığı gibi raporları okuyan özel firma ile hastanemiz arasındaki iletişim ağında yaşanan sorunlar da gecikmelere sebep oluyor. Yeni cihazımızı aldığımızda bu tür sorunların yaşanmayacağını ümit ediyoruz” şeklinde konuştu.

Adım Gazetesi, hastanede BT raporlarının okunması ve raporlanmasının gecikmesinde yaşanan sorunu 22 Temmuz tarihli sayısında “Manyetik skandal” başlığıyla yayınladığı haberde duyurmuştu. Haberde, hastanenin acil servisine getirilen hastaların BT’lerinin hastanede çekildiği, filmlerin internet aracılığıyla Ankara’daki özel bir röntgen şirketine gönderildiği, burada radyologlar tarafından okunan filmlerin raporlanmasında zaman zaman gecikmelerin yaşandığı belirtilmişti. Hayati önem taşıyan vakalarda bile yaşanan gecikmelerin hem acil servis doktorları hem de hasta ve hasta yakınlarının tepkisine neden olduğu vurgulanmıştı.

DÜZELTME

Bu arada Niğde Ömer Halisdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne manyetik rezonans (MR) hizmeti veren ve hastanede çekilen MR’ların okunması ve raporlanması işini yüklenen özel görüntüleme firmasından, 22 Temmuz 2019 tarihli gazetemizin “Manyetik Skandal” başlığıyla yayınlanan haberine düzelte açıklaması yapıldı.

BT ve MR HİZMETİ VEREN FİRMALAR AYNI FİRMA DEĞİL

Firma yetkilileri yaptıkları açıklamada Niğde Ömer Halisdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne MR hizmeti veren firmaları ile BT’lerin okunması ve raporlanması hizmetini veren firmanın ayrı ayrı firmalar olduğu belirtilerek, “Haberin bütününe bakıldığında, raporların okunmasında gecikmelere neden olduğu iddia edilen BT hizmeti veren firma ile MR hizmeti veren firmanın aynı firma olduğu algılanmaktadır. Oysa, habere konu olan BT görüntüleme firmasının, MR hizmeti veren firmamız ile hiçbir bağı yoktur. Ömer Halisdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne MR hizmeti veren firmamızın hastanede bir MR cihazı bulunmaktadır. Bu cihazda çekilen MR filmleri yine firmamızın Ankara’daki görüntüleme merkezine ulaştırılmakta ve burada görevli uzmanlarımız MR filmlerini, şartnamede belirtilen süre içinde hastaneye rapor olarak ulaştırmaktadır. Hastane ile firmamız arasında hem MR filmlerinin çekilmesinde hem de bu filmlerin okunması ve raporlanmasında hiçbir sorun yaşanmamıştır” ifadelerine yer verildi.

Foto:

1.Niğde Ömer Halisdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Öğretim Üyesi Bilal Günaydın

2.Hastaneye yeni alınacak bilgisayarlı tomografi (BT) cihazı sayesinde, raporlama ve okunmada yaşanan gecikmelerin önüne geçilecek.

3.Adım Gazetesi’nin 22 Temmuz 2019 tarihli sayısında, BT raporlara ve okunmasında yaşanan sorunlara “Manyetik Skandal” başlığıyla verilen haberle dikkat çekilmişti. (Küpür geçen hafta 4. Sayfa)

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0


Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.