24 Ağustos 2019, Cumartesi

YILLAR UTANSIN

YILLAR UTANSIN

Niğde Adım Gazetesi olarak, son 20 yıldır Niğdelilere verilen sözler ve yerine getirilmeyen vaatlerle ilgili yaptığımız derlemede, ilginç sonuçlar ortaya çıktı.

Yıl 1996: Niğde’ye havaalanı yapılacak
Yıl 2000: Ecemiş Suyu Niğde’ye gelecek
Yıl 2006: Akkaya Barajı temizlenecek
Yıl 2010: Kentsel Dönüşüm Projesi 5 yıl içinde tamamlanacak
Yıl 2011: Niğde’ye hızlı tren gelecek
Yıl 2012: TCDD Lojistik Merkezi yapılacak
Yıl 2013: Niğde-Tepeköy- Çiftlik yolu yapılacak 
Yıl 2013: Bolkar Dağına kayak merkezi kurulacakYıl 1996: Niğde’ye havaalanı yapılacak
Yıl 2000: Ecemiş Suyu Niğde’ye gelecek
Yıl 2006: Akkaya Barajı temizlenecek
Yıl 2010: Kentsel Dönüşüm Projesi 5 yıl içinde tamamlanacak
Yıl 2011: Niğde’ye hızlı tren gelecek
Yıl 2012: TCDD Lojistik Merkezi yapılacak
Yıl 2013: Niğde-Tepeköy- Çiftlik yolu yapılacak 
Yıl 2013: Bolkar Dağına kayak merkezi kurulacak
Yıl 2014: Çinliler Niğde’ye 200 fabrika kuracak
Yıl 2015: Niğde’ye yeni stadyum yapılacak 
Yıl 2015: Niğde-Bor Enerji İhtisas Bölgesi kurulacak 
Yıl 2014: Çinliler Niğde’ye 200 fabrika kuracak
Yıl 2015: Niğde’ye yeni stadyum yapılacak 
Yıl 2015: Niğde-Bor Enerji İhtisas Bölgesi kurulacak 

Niğdeliler, 1996’yılından bu yana havaalanını, 2000 yılından bu yana Ecemiş Suyunu, 2006 yılından bu yana Akkaya Barajı’nın temizlenmesini, 2010 yılından bu yana Kentsel Dönüşüm Projesinin tamamlanmasını, 2011 yılından bu yana hızlı treni, 2012 yılında bu yana TCDD Lojistik Merkezini, 2013 yılından bu yana Niğde-Tepeköy- Çiftlik yolunun yapılmasını ve Bolkar Dağına kurulacak kayak merkezini, 2014 yılından bu yana Çinlilerin kuracağı fabrikaları, 2015 yılından bu yana Stadyumu, 2015 yılından bu yana Enerji İhtisas Bölgesi’ni bekliyor.

Adı geçen bu yatırımlarla birlikte onlarca vaat, her seçim döneminde siyasiler tarafından Niğdelileri veriliyor. Ancak seçim bittikten sonra vaatler unutuluyor, sözler havada kalıyor.

Niğde ADIM Gazetesi olarak, son 20 yılda Niğdelileri verilen sözler ve yerine getirilmeyen vaatlerle ilgili yaptığımız derlemede, ilginç sonuçlar ortaya çıktı.

İşte siyasiler tarafından Niğdelilere verilen ve bir türlü yerine getirilemeyen vaatlerden bazıları:

23 YILDIR YAPILAMAYAN HAVAALANI

Niğde’nin Bor ilçesi yakınlarına dönemin Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller tarafından temeli 1996 yılında atılan Niğde havaalanı, 23 yıldır yapılamıyor. Bekçi kulübesi ve tabelasından başka tek bir çivi dahi çakılmayan havaalanının ne zaman yapılacağı da netlik kazanmadı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı havaalanıyla ilgili fizibilite çalışmalarının tamamlandığını açıklasa da 2019 yılı programında Niğde’ye bir havaalanı yapımı yer almadı.

ECEMİŞ SUYU 20 YILDIR NİĞDE’YE GETİRİLEMEDİ

Niğde’nin Çamardı ilçesinden çıkıp Akdeniz’e akan Ecemiş Suyu için de siyasiler yaklaşık 20 yıldır değişik vaatlerde bulundu. Suyun Niğde’ye getirilip hem içme suyu hem de ova köyleri için sulama suyu olarak kullanılacağı hep konuşuldu. Ancak aradan geçen süre içinde ne yazık ki, Ecemiş suyu halen boşa akıp gidiyor.

Konuyla ilgili olarak geçen yıl dönemin Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ecemiş kaynaklarından Niğde ile Aksaray illerine içme suyu temini planlama ve proje yapım işinin sözleşmeye göre 31 Aralık 2021 tamamlanacağını ve proje çalışmalarının ardından yapım ihalesinin gerçekleştirileceğini açıklamıştı.

AKKAYA BARAJI GALİBA HİÇ TEMİZLENMEYECEK

Niğde ve Bor ilçesi arasında kalan Akkaya Barajı, evsel ve sanayi atıkları nedeniyle çevre kirliliğine neden olduğu gibi ciddi bir şekilde sağlık sorunu da yaratmaya devam ediyor. Akkaya Barajı’nın temizleneceği ile ilgili vaatler 2006 yılından bu yana devam ediyor. Ancak aradan 13 yıl geçmesine rağmen bu konuda ciddi tek bir adım bile atılmadı. Erdoğan Bayraktar’ın bakanlığı döneminde gündeme getirilen, daha sonra Orman ve Su işleri Bakanı olan Veysel Eroğlu’nun de defalarca kez söz vermesine rağmen bir türlü temizlenemeyen Akkaya Barajı’nın ne zaman temizleneceği henüz netlik kazanmadı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM 5 YIL İÇİNDE TAMAMNACAKTI

AMA 9 YIL GEÇMESİNE RAĞMEN YARISI BİLE BİTİRİLEMEDİ

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığının 2010 yılında başlattığı ve 2015 yılında tamamlanacağı açıklanan Efendibey Kentsel Dönüşüm Projesi, projenin bitim tarihinin üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen yarısı bile tamamlanamadı. 121 hektar alanda 6 bine yakın konutun yapılacağı projenin bu hızla giderse en erken 5 yıl daha devam edeceği tahmin ediliyor.

HIZLI TREN HER SEÇİM DÖNEMİNİN EN CAZİBELİ VAADİ OLDU

Hızlı Tren ve Yüksel Hızlı Tren Projeleri, ülkemizin pek çok bölgesinde bütün hızıyla devam ediyor. Bazı güzergahlarda yüksek hızlı tren seferleri çoktan başladı bile. Niğdeliler ise 2011 yılından bu yana Niğde’ye hızlı tren yapılacağı umudunu taşıyor. TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Ulaştırma Bakanı olduğu dönemde 2 kez, Başbakan iken de 2 kez olmak üzere 4 kez hızlı tren sözü vermişti. Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu ise 2015 seçim bilbordlarında Niğde’ye hızlı tren vaadinde bulunmuştu. Ancak aradan 8 yıl geçmesine rağmen hızlı tren konusunda henüz ciddi bir çalışma yapılmadı.

AK Parti Niğde Milletvekili Yavuz Ergun, Niğde ADIM Gazetesine yaptığı açıklamada, projenin Aksaray ve Ulukışla arasındaki bölümü tamamlandıktan sonra Zengen-Bor bağlantısı için çalışma yapılacağını bildirdi.

2012 YILINDA YAPILMASI PLANLANAN LOJİSTİK

MERKEZİ İÇİN HENÜZ BİR KAZMA VURULMADI

Niğde Merkez ilçeye bağlı Aktaş beldesi yakınlarına 2012 yılında yapılacağı açıklanan TCDD Lojistik Merkezi için şu ana kadar herhangi bir çalışma başlatılmadı. Niğdeliler yaklaşık 7 yıldır, lojistik merkezi yapılmasını bekliyor.

35 KİLOMETRELİK YOL 6 YILDIR BİTİRİLEMİYOR

2013 yılında yapımına başlanan ve Niğde’yi Çiftlik ilçesine bağlayacak olan Niğde-Tepeköy -Çiftlik yolu 6 yıldır tamamlanamadı. 6 yıldır tamamlanamayan yolun toplam uzunluğu sadece 35 kilometre…

KAYAK MERKEZİ HAYAL OLDU…

2013 yılında yapımına başlanacağı açıklanan ve Bolkar Dağı’na yapılacağı belirtilen Kayak merkezi için dönemin Niğde Valisi Necmettin Kılıç, uzun süren planlama çalışması yürütmüştü. Ancak, bu projenin de rafta kaldığı ortaya çıktı.

ÇİNLİLER 5 YILDIR GELMİYOR

2014 yılında Bor Karma Organize Sanayi Bölgesine 200 fabrika kuracağı ve binlerce kişinin istihdam edileceği açıklanan Çinliler, 5 yıldır Niğde’ye gelmiyor.

SPORSEVERLER 5 YILDIR STADYUM YAPILMASINI BEKLİYOR

Kapasitesi çok yetersiz kalan Niğde 5 Şubat Stadyumunun yerine 15 bin seyirci kapasiteli yeni stadyum yapılacağı yönünde yapılan resmi açıklamaların üzerinden 4 yıl geçti. Ne yeni bir stadyum yapıldı ne de eski stadyumda revizyon çalışması başlatıldı.

ENERJİ İHTİSAS BÖLGESİ 4 YILDIR BEKLİYOR

2015 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile kurulacağı açıklanan Niğde-Bor Enerji İhtisas Bölgesi çalışmaları da çok geciken yatırımlar arasında yer aldı.

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Editör:


niğde siyaset seçim vaatler