20 Ağustos 2019, Salı

İstanbul seçimlerinin iptaline Niğde yorumu

İstanbul seçimlerinin  iptaline Niğde yorumu

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), 31 Mart’ta yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim sonuçlarını iptal etmesi, siyasi parti temsilcilerinin farklı tepkilerine neden oldu. CHP ve İYİ Parti, seçim iptal edilmesini ‘Hukuka aykırı’ bulurken, AK Parti ve MHP temsilcileri, asıl hukuksuzluğun seçimde yapıldığını belirterek, YSK’nin verdiği iptal kararını doğru buldu.

CHP: “DEMOKRASİ YOK SAYILDI”

Seçimlerin iptal edilmesi Niğde’de de farklı tepkilere neden oldu. CHP Niğde İl Başkanı Erhan Adem, Adım Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, seçimlerin iptal edildiği gün olan 6 Mayıs tarihinin demokrasi tarihimize kara bir gün olarak geçtiğini belirterek, “Hukukun, adaletin, temiz siyaset ve ekonomik istikrarın tek bir kişinin hırsına bu şekilde feda edildiği başka bir örnek yoktur” dedi.

CHP İl Başkanı Adem, “Demokrasimiz açısından esas acı olan, seçim güvenliğini sağlamakla görevli YSK üzerinden 7’si bu suça ortak olmuşlardır. Demokrasinin temelini oluşturan hukukun üstünlüğü, kuvvetler ayrılığı, seçme ve seçilme hakkı bu kararla açıkça ortadan kaldırılmıştır. Aynı YSK, CHP’nin verdiği sandık kurulu itirazlarını red etmişken kendi kararını yok sayacak şekilde AKP’nin itirazlarını kabul etmiştir. Kabul ederken, gerekçe bile gösterememiştir. Yargı sistemi kendisine olan güvenilirliğini tamamen yok etmiştir. Ülkemiz ekonomik darboğazda iken bir kişinin baskısı ile ülkemizin tekrar seçim ortamına sokulması kabul edilemez. Tek adam rejim sisteminin ülkemiz için uygun bir sistem olmadığı açıkça ortaya çıkmıştır” diye konuştu.

MHP: “SEÇİMLERİN İPTALİ, İSABETLİ BİR KARAR OLMUŞTUR”

MHP Niğde İl Başkanı Cumali İnce ise Adım Gazetesi’ne yaptığı açıklamada YSK’nın kararını hukukun üstünlüğü olarak kabul ettiklerini söyledi. Seçimlerin iptal edilmesinin isabetli bir karar olduğuna vurgu yapan MHP Niğde İl Başkanı Cumali İnce, “İnşallah 23 Haziran’da yapılacak seçimlerin önce ülkemize ve İstanbul’umuza hazırlar getirmesini ve Cumhur ittifakının kazanmasını temenni ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Bilindiği gibi  31 Mart yerel seçimlerin ardından tartışmalı geçen İstanbul seçim sonuçlarında YSK'nın verdiği karar göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu olmuştu. AK Parti tarafından ise İstanbul seçim sonuçlarının iptal edilmesi ile ilgili YSK'ya itiraz geldi. 36 günün sonunda ise YSK bir toplantı düzenledi ve İstanbul'da seçim yeniden yapılmasına karar verildi.

İSTANBUL SEÇİM SONUÇLARI NEDEN İPTAL EDİLDİ?

YSK'nın "kamu görevlisi olmayan sandık kurulu başkan ve üyelerinin seçimde görevlendirilmesi" iptal kararını gerekçelendirdiği öğrenildi

İSTANBUL'DA SEÇİMLER NE ZAMAN YAPILACAK?
YSK'nın iptal kararı verdiği İstanbul seçimleri için 23 Haziran'da sandık başına gidilecek...

SEÇMENLER AYNI SANDIKTA OY KULLANACAK

Seçmen listelerinde değişiklik sözkonusu olmayacak. 31 Mart'ta oy kullanan seçmenler aynı sandıkta oy kullanabilecek. Ayrıca İBB Belediye Başkanlığı'na aynı isimler aday olacak. Ölüm halinde bir başka aday gösterilecek.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

niğde istanbul seçim