24 Ağustos 2019, Cumartesi

ÇOK ÇİRKİN HAREKETLER BUNLAR

ÇOK ÇİRKİN HAREKETLER BUNLAR

Yerel seçimlere sayısı günler kala, Niğde’de siyasetin nabzı yükseldi. Kimin ne için yaptığı anlaşılamayan farklı algı operasyonları ve sosyal medya üzerinden kurgulanan oyunlar, politik arenayı çirkinleştirdi.

Bor Belediye Başkanı Sıtkı Erat için Kemal Sunal’ın bir filminin bazı bölümlerinin montajlanarak sosyal medyaya servis edilmesi, yine sosyal medya üzerinden CHP-İYİ Parti ittifakıyla ilgili asılsız iddiaların ortaya atılması, son olarak MHP İl Başkanı Cumali İnce’ye “MHP üzerinde algı operasyonu yapılıyor” dedirten olaylar toplumun tüm kesimleri tarafından tepkiyle karşılandı.

MONTAJLI KEMAL SUNAL VİDEOSU

Niğde’de son birkaç haftadır siyasi atmosferi alabildiğine çirkinleştiren olaylar zinciri, Bor Belediye Başkanı Sıtkı Erat’a yönelik yapılan “montajlı Kemal Sunal” filminin sosyal medyaya servis edilmesiyle başladı. “Babamın koltuğundan kalk!” repliğinin ön plana çıkarıldığı videoda Kemal Sunal’ın yerine Bor Belediye Başkan Adayı Serkan Baran, koltukta oturan karakterin yerine de mevcut Belediye Başkanı Sıtkı Erat montajlandı.

ERAT: “YAPANLARA VE PAYLAŞANLARA YAZIKLAR OLSUN”

Filmin bir bölümünün montajlanarak film sahnesindeki bazı karakterlerin yerine kendi fotoğrafının konulmasına tepki gösteren Sıtkı Erat, kendi sosyal medya hesabından yanıt verdi. Erat, “Bu videoyu yapanlara ve paylaşanlara yazıklar olsun” diyerek tepkisini dile getirdi.

SERKAN BARAN, BABASININ KOLTUĞUNA TALİP…

Bilindiği gibi Bor Belediye Başkanı Sıtkı Erat, partisi tarafından yeniden aday gösterilmemiş, eski belediye başkanlarından Yahya Baran’ın oğlu Serkan Baran ise AK Parti’nin Bor Belediye Başkan Adayı olarak belirlenmişti.

BU ANKETİ, KİMLER NE AMAÇLA YAPTIRDI?

Geçtiğimiz hafta yaşanan bir başka ilginç siyasi gelişme ise seçimlere yönelik bir telefon anketi oldu. İYİ Parti ve CHP Genel Merkezi’nin talimatıyla anket yapıldığını iddia eden kimliği belirsiz kişiler, vatandaşlara bu iki parti arasında Niğde’de ittifak yapılması noktasında ne düşündüklerini, yapılırsa hangi partinin adayının ittifakın adayı olması gerektiği gibi sorular yöneltti.

ERHAN ADEM İDDİALARI YALANLADI

Yapılan anketi bir algı operasyonu olarak değerlendiren CHP Niğde İl başkanı Erhan Adem ise düzenlediği basın toplantısında Niğde’de ittifak olmayacağını her iki partinin de kendi adaylarıyla seçime gireceğini açıkladı.

RASİM YILMAZ’DAN ÇOK SERT TEPKİ

Bir gün sonra sosyal medya üzerinden hızla yayılan bir haber, siyasi atmosferi iyice ısıttı. İddiaya göre CHP’nin adayı, İYİ Parti’nin adayının lehine adaylıktan çekilmişti. Bu iddia üzerine İl Başkanı Erhan Adem ile birlikte Ankara’ya giden CHP Niğde Belediye Başkan Adayı Rasim Yılmaz, parti genel merkezinde Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ile görüştü. Tekrar Niğde’ye dönen Rasim Yılmaz, partisinin il başkanlığınca düzenlenen “Niğde Evladına Sahip Çıkıyor” adlı mitinge açtı ağzını yumdu gözünü. İddiayı ortaya atanlara sert tepki gösteren Yılmaz, Niğde’de bazı kesimlerin algı operasyonları yapmaya başladığını, bu kişilerin Niğde’nin gelişmesini istemeyen siyasi rantçılar olduğunu ifade etti.

MHP’YE ALGI OPERASYONU MU?

Aynı günlerde MHP’de de değişik bir hareketlilik yaşandı. MHP Niğde İl Başkanı Cumali İnce, partisinin il binasında düzenlediği basın toplantısında “Niğde’de MHP’ye yönelik bir algı operasyonunun düzenlenmeye çalışıldığını” ileri sürdü. Bu operasyonu yapanları “Kirli siyaset” yapmakla suçlayan İnce, bu kişi veya kişilerin kimler olduğuna dair bir açıklama yapmadı.

VATANDAŞ TEPKİLİ

Seçime sayılı günler kala siyaseti olabildiğince hareketlendiren ve sosyal medya üzerinden bilgi kirliliğine neden olan bu olaylar, vatandaşların tepkisini çekti.

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Editör:


niğde siyaset haber politika