22 Eylül 2019, Pazar

“Belediye Meclisi suç işledi”

“Belediye Meclisi suç işledi”

MHP Niğde Merkez İlçe Başkanı Av. Emin Alper Öztürk, Niğde Belediye Meclisi’nin Dr. Sami Yağız Caddesi’ndeki yapılarla ilgili geçtiğimiz yıl aldığı imar planı değişikliği kararının hukuka aykırı olduğunu söyledi.

İnşaatların yan ve arka bahçe çekme mesafelerini 3’er metreden sıfıra indiren karara imza atan dönemin belediye meclis üyelerinin de suç işlediğini belirten Av. Öztürk, imar kirliliğine neden olan kararın yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

AV. ÖZTÜRK, “NASIL KIYDINIZ?” HABERİNİ DEĞERLENDİRDİ

2014-2019 yıllara arasında Milliyetçi Hareket Partisi’nden (MHP) Belediye Meclis üyeliği yapan ve halen MHP’nin Niğde Merkez İlçe Başkanlığı görevini sürdüren Av. Emin Alper Öztürk, Adım Gazetesi’nin 3 Haziran 2019 tarihli sayısında “Nasıl Kıydınız- Durdurun Bu Yağmayı” başlığıyla yayımlanan haberle ilgili değerlendirmede bulundu.

ADIM GAZETESİ GÜNDEME GETİRDİ

Adım Gazetesi’nin gündeme getirdiği mevzuata aykırı imar planı değişikliğinin 6 Nisan 2018 tarihli belediye meclis toplantısında karara bağlandığını anımsatan Av. Emin Alper Öztürk, o tarihte belediye meclis üyesi olarak bu karara karşı çıktıklarını ancak, iktidar partisine mensup belediye meclis üyelerinin oylarıyla, kararın imar kanununa aykırı bir şekilde çıkarıldığını belirtti.

NİĞDE’NİN EN İŞLEK CADDESİ’NDE İMAR KİRLİLİĞİNİN ÖNÜ AÇILDI

Bor Caddesi olarak da bilinen Dr. Sami Yağız Caddesi’nde Aşağı Kayabaşı Mahallesi 598 ada, 599 ada, 675 ada ve 676 adaları kapsar şekilde kanuna ve yönetmeliğe aykırı bir biçimde imar planı değişikliği yapıldığını söyleyen MHP Niğde Merkez İlçe Başkanı Av. Emin Alper Öztürk, “Söz konusu imar planı değişikliğine göre inşaatların yan bahçe ve arka bahçe çekme mesafeleri 3’er metreden 0’a (Sıfır) indirildi. Bu kararla birlikte Niğde’nin en işlek caddesinde imar kirliliğinin önü açıldı” dedi.

KANUNA AYKIRI KARAR

Geçen yıl belediye meclisinde alınan imar kanununa aykırı karar ile birlikte cadde üzerinde bazı eski yapıların yıkılarak yerlerine yenilerinin yapıldığına dikkat çeken Av. Öztürk, “Dr. Sami Yağız Caddesi’nde bazı yeni yapılar, çekme mesafeleri sıfır olarak inşa edilmeye başlandı. Bu haliyle bile imar kirliliği net bir şekilde göze çarpıyor. Şu ana kadar yapılan binalardaki imar kirliliği olacakların habercisi niteliğindedir. Çünkü bu imar değişikliği ile Bor Caddesi üzerindeki Yapı Kredi Bankası şubesinden Derbent Kavşağına kadar olan yol üzerinde tüm binaların arka ve yan bahçe çekme mesafeleri sıfıra indirilmiştir. Böylece ilerleyen yıllarda bu bölgede çekme mesafelerine uyulmadan onlarca inşaat yapılacak. Her geçen gün çirkin yapılar ortaya çıkacak. Hemşehrilerimiz, yan ve arka bahçe komşulardan çekme mesafelerinin olmadığı binalarda yaşamaya mahkum edilecek” diye konuştu.

ÖNCE REDDETTİLER, SONRA ONAYLADILAR

Söz konusu plan değişikliğinin belediye meclisine ilk kez Şubat 2018 tarihinde getirildiğini ancak o dönemde tüm partiler tarafından reddedildiğini de hatırlatan Av. Öztürk, 2 ay sonra yani Nisan 2018 tarihinde hiçbir haklı gerekçe olmamasına rağmen bu kez aynı değişikliğin kanuna ve yönetmeliğe aykırı bir biçimde belediye meclisinde onaylandığına dikkat çekti.

MHP’Lİ VE CHP’Lİ ÜYELER KARŞI ÇIKTI

Av. Öztürk, belediye meclisine 2 ay aradan sonra ikinci kez gelen hukuka aykırı talebin, MHP grubundan kendisiyle birlikte Tamer Anık, Rıfkı Urlu, Süleyman Arısoy, Murat Soyak ve Suat Başkal’ın ve CHP grubundan Mahir Kızıltan, Bünyamin Kıvrakdal, Ali Şafak ve Fatih Doğan’ın itirazlarına rağmen geçirildiğini anımsattı.  

MECLİS ÜYELERİ SUÇ İŞLEDİ

MHP Niğde Merkez İlçe Başkanı Av. Emin Alper Öztürk, “Kamu Yararı” amacı gütmeden yapılan bu plan değişikliğinin Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği 21/4, 26. Ve 31. Maddelerine, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği 23. Maddesine aykırı olduğunu ve bu nedenle yapılan plan değişikliğinin hukuka aykırı olduğunu vurguladı. Av. Öztürk, bu nedenle hukuka aykırı kararın altına imza atan dönemin belediye meclis üyelerinin de suç işlediğini belirtti.

KANUNA AYKIRI KARARI DÜZELTİN

Hemşehrilerimizin ve hak sahiplerinin mağduriyetine daha fazla yol açmadan gerekli düzenlemelerin belediye tarafından bir an evvel yapılması gerektiğini anlatan Av. Öztürk, söz konusu hukuka aykırı plan değişikliği sebebiyle haksız kazanç elde edildiğini de belirtti.

TRAFİK VE OTOPARK SORUNU

Av. Öztürk, şehrimizin her geçen gün çirkinleştiğini ifade ederek, ilimizin en büyük sorunları arasında yer alan trafik ve otopark sorunun da bu tarz plan değişiklikleri sebebiyle her geçen gün arttığına vurgu yaptı.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

niğde niğde haber

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.