24 Ağustos 2019, Cumartesi

ADAYLAR ÇIKTI MEYDANA

ADAYLAR ÇIKTI MEYDANA

31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler için geri sayım başladı. Siyasi partiler adaylarını belirledi. Partilerinden vize alan adaylar meydana indi. Avantajları ve dezavantajlarıyla seçim çalışmalarına başlayan belediye başkan adayları, seçmenin gönlüne girebilmek için her kapıyı çalıyor. Şimdilik tanıtım turlarına çıkan adaylar, projelerini son viraja saklıyor.

AK Parti’den Emrah Özdemir, CHP’den Rasim Yılmaz, MHP’den Hakan Er ve İYİ Parti’den Mümin İnan Niğde Belediye Başkanlığına talip olan isimler arasında yer aldılar. Aralarında belediye başkanlığı tecrübesi olan tek isim İYİ Parti’nin adayı Mümin İnan. CHP’nin adayı Rasim Yılmaz ise partisinin bu dönem İl Genel Meclisi üyesi olan tek ismi. İl Başkanlığı tecrübesi bulunan AK Partili Emrah Özdemir ilk kez belediye başkanlığına talip oldu. MHP’li Hakan Er ise bir dönem partisinin il başkanlığı görevini üstlendi, daha sonra da milletvekili adayı oldu.

AK PARTİ, MEVCUT BELEDİYE BAŞKANINI DEĞİL,

ESKİ İL BAŞKANINI ADAY YAPTI…

Yerel seçimlere sayılı günler kala, siyasi partiler adaylarını belirlemek için adeta kılı kırk yardı. AK Parti, 20’ye yakın aday adayı arasından, eski il başkanı Emrah Özdemir’i seçti. Mevcut belediye Başkanı Rıfat Özkan’a vize vermeyen AK Parti, 2013- 2017 yılları arasında il başkanlığı görevinde bulunan inşaat mühendisi Emrah Özdemir’de karar kaldı.

İl Başkanı olmadan önce 2011 yılında il başkan yardımcılığı görevinde de bulunan Emrah Özdemir, 1980 yılında Niğde’de doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olan Özdemir, 2017 yılında 4 yıl sürdürdüğü il başkanlığı görevinden sürpriz bir şekilde istifa etmişti.

CHP’YE DİNAMİK ADAY…

CHP, pek çok aday adayı arasından İl Genel Meclisi üyesi olan Rasim Yılmaz’ı Niğde Belediye Başkanlığına aday gösterdi. Genç yaşına rağmen uzun yıllardır siyasette aktif görev alan Rasim Yılmaz, bir dönem Ziraat Mühendisleri Odası Niğde İl Temsilciliği görevinde de bulundu. 2014 mahalli idareler seçiminde il genel meclisi üyeliğine seçilen Yılmaz, il genel meclisinde de aktif bir şekilde çalıştı. CHP’nin tek il genel meclisi üyesi olan Yılmaz için il genel meclisinde “Tek başına güçlü muhalefet” yorumları yapıldı. Rasim Yılmaz’ın yürüttüğü aktif politika, O’na CHP’nin Niğde Belediye Başkan adaylığını getirdi.

1980 yılında Niğde’de doğan Rasim Yılmaz, Niğde Lisesi’ni bitirdi. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Mühendisliği bölümünden mezun olan Yılmaz, ticari hayatını da memleketi Niğde’de sürdürüyor.

HAKAN ER, PARTİSİNDEN KOPMADI ADAYLIĞI KAPTI

MHP, daha önce milletvekili adayı olarak gösterdiği mimar Hakan Er’i bu kez belediye başkan adayı olarak belirledi. İYİ Parti’nin kurulmasıyla, partisinde yaşanan ‘ayrılık harekâtına’ katılmayan Hakan Er, her fırsatta genel Başkan Devlet Bahçeli’ye olan bağlılığını gösterdi.

2012- 2013 yılları arasında il başkanlığı görevini de üstelenen 46 yaşındaki Hakan Er, partisinden 25. Dönem milletvekili adayı da olmuştu.

Aynı zamanda Merkez Yürütme Kurulu üyesi olan Hakan Er, propaganda döneminde diğer belediye başkan adaylarından farklı bir profil çiziyor. Seçim çalışmaları kapsamında kendine has bir üslup oluşturan Hakan Er, kalabalık gruplar halinde esnaf ziyaretleri yapıyor.

 

GİRDİĞİ HİÇBİR SEÇİMİ KAYBETMEYEN MÜMİN İNAN

8 YIL ARADAN SONRA YENİDEN SİYASET SAHNESİNDE

MHP’den ayrıldıktan sonra İYİ Parti’yi kuran Meral Akşener, 2 dönem belediye başkanlığı, 1 dönem de milletvekilliği yapan Mümin İnan’ı, Niğde Belediye Başkanlığına aday gösterdi.

1999 yılında MHP’den Niğde Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Mümin İnan, 2004 yerel seçimlerinde de ipi göğüsledi ve ikinci kez Niğde Belediye Başkanı oldu. 2007 yılında Belediye Başkanlığından istifa ederek, MHP’den Niğde milletvekili adayı oldu ve bu seçimi de kazanarak, 2011 yılına kadar TBMM’de Niğde’yi temsil etti.

İYİ Parti Niğde Belediye Başkan Adayı Mümin İnan, 2011 yılında yeniden MHP’den Niğde Milletvekilliğine talip olmasına rağmen, genel Başkan Devlet Bahçeli, İnan’ı aday listesine almadı. 2 dönem belediye başkanlığı 1 dönem de milletvekilliği koltuğuna oturan Mümin İnan, 2011 yılından bu yana aktif siyasette yer almasa da Niğde siyasetinde her zaman ‘konuşulan isim’ olmayı başardı.

Meral Akşener İYİ Parti’yi kurduktan sonra MHP’den istifa ederek İYİ Parti’ye geçen Mümin İnan, 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde, üçüncü kez Niğde Belediye Başkanlığı koltuğuna oturmak için kolları sıvadı.

 

 

 

AVANTAJLAR VE DEZAVANTAJLAR

EMRAH ÖZDEMİR (AK Parti)

AVANTAJLAR

*4 yıl sürdürdüğü il başkanlığı döneminde birleştirici ve bütünleştirici bir rol üstlendi. Parti içinde olası ayrışmaları önledi. Bu süre içinde adı hiçbir şaibeye karışmadı.

*İl Başkanlığı döneminde partisinde gruplaşma olmadı. Milletvekilleri ve belediye başkanlarıyla uyumlu bir görüntü sergiledi.

*Partisinde en uzun süre il başkanlığı yapan isim oldu. 2013-2017 yılları arasında oturduğu il başkanlığı koltuğunda, AK Parti Niğde’de beklenenin üstünde bir performans sergiledi.

*Genç yaşına rağmen, uzun sayılabilecek bir süredir siyasetin içinde yer aldı. İl Başkanlığından önce il başkan yardımcılığı görevinde de bulundu.

DEZAVANTAJLARI

 

*İl Başkanlığı döneminde sosyal olmamakla eleştirildi.

*İl Başkanlığından istifa etme gerekçesi üzerine çeşitli spekülasyonlar yapıldı.  “Metal yorgunluk” gerekçesiyle AK Partili belediye başkanlarının istifaya zorlandığı döneme denk gelen istifasının ardından partiyle bağlarını koparmış bir görüntü sergiledi.

*2017 yılında 4 yıl sürdürdüğü il başkanlığı görevinden neden istifa ettiğine dair henüz ‘Net’ bir açıklama yapmadı.

*Parti tabanıyla sıkı bir bağ kuramadığı yönünde eleştirilere maruz kaldı.

*2009-2017 yıllara arasında Niğde Belediye Başkanlığı görevinde bulunan AK Partili Faruk Akdoğan’ın, parti genel merkezi tarafından “Metal yorgunluk” gerekçesiyle görevinden alınması, Niğdeli seçmenin tepkisine neden oldu. Niğdeli seçmenin, “Yine AK Partili bir belediye başkanını seçersek, parti yine herhangi bir gerekçe ile bizim seçtiğimiz belediye başkanını görevden alır mı” endişesi taşıması, AK Partili belediye başkanı Emrah Özdemir için en önemli dezavantajlardan biri olarak değerlendiriliyor.

*AK Parti’de, Faruk Akdoğan’ın istifa ettirilmesinin ardından Belediye Başkanlığı görevine getirilen mevcut belediye başkanı Rıfat Özkan’ın, beklenenin çok altında bir performans sergilemesi, bu süre içinde belediye kadrolarında sürekli değişiklik yapılması ve belediye ile pek çok iddianın ortaya atılması ve tüm bunları Niğde Belediyesi’nin AK Partili başkanların yönettiği dönemde cereyan etmesi, AK Partili Belediye Başkan Adayı Emrah Özdemir’e puan kaybettirdiği düşünülüyor.

*Ülkede yaşanan ekonomik kriz, 17 yıldır iktidar olan AK Parti döneminde Niğde’ye yeterince yatırım yapılamaması, Niğde’nin kanayan yarası haline gelen pek çok sorunun yıllardır çözülememiş olması, iktidar partisine mensup bir belediye başkanı için dezavantaj olarak değerlendiriliyor.

 

RASİM YILMAZ (CHP)

AVANTAJLARI

*Genç, atılgan ve dinamik bir yapıya sahip olması, özellikle değişim isteyen seçmenin cazibesini çekiyor.

*Üyesi olduğu İl Genel Meclisi’nde CHP’li tek il genel meclisi üyesi olmasına rağmen, pek çok soruna dikkat çekmesi, gündeme getirmesi ve sorunun çözümü noktasında takipçi olması taktir topluyor.

*Genç yaşına rağmen uzun yıllardır siyasetle ilgileniyor.

*İnsanlarla iyi iletişim kurabiliyor, farklı siyasi görüşteki seçmenlerin gözünde bile saygın bir kişilik olarak değerlendiriliyor.

*Sosyal yönü çok güçlü, girişimci bir yapıya sahip. Girdiği her ortamda görüş ve düşüncelerini etik bir siyasi üslupla ortaya koyabiliyor.

DEZAVANTAJLARI

*Partisinin 24 Haziran Genel Seçimlerinde il merkezinde aldığı oy oranının düşük olması.

*Parti teşkilatında özellikle gençlik kolları ve kadın kolları gibi örgütlerin, diğer siyasi partilerin gençlik kolları ve kadın kolları kadar faal olmaması.

*Rakiplerinin göre adaylığının daha geç açıklanması, bu nedenle tanıtım konusunda yeterli zamana sahip olmaması…

 

HAKAN ER ( MHP)

AVANTAJLARI

*Partisinin 24 Haziran Milletvekilliği Genel Seçimlerinde Niğde merkezde beklenenin üzerinde oy olması.

*İl ve ilçe teşkilatlarının diri bir görünüm sergilemesi.

*Daha önce de seçim tecrübesi yaşamış olması (2015 MHP Niğde Milletvekili adayı)

*Seçim çalışmaları kapsamında, rakiplerinden daha farklı bir yol izlemesi. Mümkün olduğu kadar çok ziyaretler yapması.

*Tanıtım ve sosyal medya kullanımındaki etkinliği

DEZAVANTAJLARI

*İYİ Partinin kurulmasıyla, MHP’de yaşanan kopmalar.

*İYİ Parti’nin mevcut Belediye Başkan Adayı Mümin İnan’ın, önceki yıllarda iki dönem MHP’den Belediye Başkanlığını kazanmış olması ve kazandığı bu tecrübeyle bu kez MHP’ye rakip olarak İYİ Parti’den aday olması.

*AK Parti ve MHP arasında kurulan Cumhur İttifakı nedeniyle, seçimlerde ciddi rakibi olan AK Parti’nin adayını ve son iki dönemdir AK Partili Başkanlar tarafından yönetilen Niğde’deki eksiklikleri yeterince eleştiremeyecek olması (MHP Genel Merkezinin talimatı).

MÜMİN İNAN (İYİ Parti)

AVANTAJLARI

*Bugüne kadar girdiği hiçbir seçimi kaybetmemiş olması.

*2 dönem belediye başkanlığı, 1 dönem milletvekilliği tecrübesine sahip olması.

*Sosyal yönünün çok güçlü olması. Özellikle cenaze ve düğünlerde sadece partilileri ve seçmenlerinin değil hemen hemen tüm hemşehrilerinin yanında olması.

*Siyasi tecrübesinin rakiplerinden çok fazla olması.

*Tanınılırlık ve bilinirlik bakımından hatırı sayılır bir orana sahip olması.

*Hoşgörü ve tevazulu olması...

DEZAVANTAJLARI

*Kendisini 2 dönem belediye başkanlığı, 1 dönemde milletvekilliği koltuğuna oturtan MHP’ye bu kez rakip olması.

*Partisinin 24 Haziran seçimlerinde Niğde merkezden aldığı oy oranının düşük olması.

*Sicil dosyalarının kapanmasına rağmen geçmiş dönemde hakkında açılan davalar.

*2011 yılından bu yana aktif siyasetin içinde yer almaması.

*Partisinin il ve ilçe teşkilatlarının yaşanan değişiklikler.

Beğendim 1 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Editör:


niğde seçim adaylar