24 Ağustos 2019, Cumartesi

TARIM,SANAYİ,TURİZM

TARIM,SANAYİ,TURİZM

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, şehrin tarım, sanayi ve turizm alanında çok önemli bir potansiyeli sahip olduğunu belirterek, “Bu alanlarda ilimizi geliştirme çabasındayız. Niğde’nin sadece bugünü değil, yarını için de gerekli olan adımları şimdiden atıyoruz” dedi.

Vali Yılmaz Şimşek, Niğde ADIM Gazetesi’ne önemli açıklamalarda bulundu. Niğde’nin kara ve demiryollarının kavşak noktasında, zengin bir tarihi geçmişe sahip ve pek çok medeniyete ev sahipliği yapan çok önemli bir kent olduğuna dikkat çeken Vali Yılmaz, “Şehrimiz bu özellikleri ile her alanda gelişmeye çok müsait bir konumdadır. Özellikle tarım, sanayi ve turizm alanlarında hak ettiği konuma gelebilmesi için gece gündüz demeden çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

Niğde’yi tarımsal üretimde söz sahibi, önemli doğal kaynaklara ve iyi yetişmiş insan gücüne sahip Anadolu’nun yükselen bir değeri olarak nitelendiren Vali Yılmaz Şimşek, “Bu sebeple de Niğde için yapabileceğimin en iyisini yapma çabasındayım. İlin yöneticisi olarak önemle üzerinde durduğum nokta; kentin sadece bugünü için değil, yarını için de gerekli olan adımların şimdiden atılmasına katkı sağlamaktır” şeklinde konuştu.

Vali Yılmaz Şimşek, Niğde Valiliği bünyesinde Proje Planlama ve Koordinasyon Ofisi’ni (NİPRO) kurduklarını da bildirdi. Vali Şimşek NİPRO ile “Devlette devamlılık ilkesi” çerçevesinde başlatılan projelerin devamını sağlamak, kaliteli ve birbirini bütünleyen, şehrin geleceğine hizmet edecek yeni projeler üreteceklerini ifade etti.

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, ayrıca Niğde için stratejik öneme sahip ve şehri yenilenebilir enerji üssü haline getirebilecek Niğde-Bor Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi kurulumunun gerçekleşmesi için Niğde milletvekilleri ve ilgili birimlerle konuyu sürekli gündemde tutarak takip ettiklerini ve  Bunun sonucunda da 2019 yılında tamamlanacak olan yenilenebilir enerji kaynak alanı (YEKA) ihalesi gerçekleştirdiklerini bildirdi.  

 

Niğde Tarıma Dayalı İhtisas (Besi) Organize Sanayi Bölgesi (TDİHBOSB) kurulumu için yaptıkları başvuruda önemli mesafe kat ettiklerini vurgulayan Vali Şimşek, “Gerek enerji sektörünün gerekse de tarımsal üretimin dünya ve ülkemiz için önemi dikkate alındığında, söz konusu iki projenin hayata geçirilmesinin hem yerel hem de ulusal kalkınmaya önemli katkı sağlayacağını düşünüyorum” dedi.

 

Vali Şimşek, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Niğde; ağırlıklı olarak tarım, merkez ilçede de kısmen sanayi ve hizmetler sektörü üzerine kurulu bir ekonomiye sahip bir şehir. Biz bu üçlüye turizmi de dahil etmek istiyoruz. İlimizin turizm potansiyelinin özellikle iki alanda gelişmeye çok uygun olduğunu ve gelecek vaat ettiğini düşünüyorum. Bunlardan birisi termal turizm, diğeri de dağ turizmi. Dünyada yükselen bir trendi olan ve turizm gelirleri içerisindeki payı her geçen gün artan sağlık turizminde Narlıgöl ve Çiftehan önemli destinasyonlar olmaya aday bölgeler. Özellikle Çiftehan bölgesinde İl Özel İdaremizin son dönemlerde yaptığı yeni yatırımlar ve sunulan yeni yatırım olanakları ile bölgeye özel sektörün ilgisi arttı ve yapılan yeni yatırımlar bölgeyi önemli bir termal turizm merkezi haline getirmeye başladı. Çiftehan'da yürütülen altyapı, peyzaj ve rekreasyon çalışmaları 2019 yılı içerisinde tamamlanacaktır. Aynı şekilde dünya dağcıları tarafından çok iyi tanınan Aladağlar ve Demirkazık zirvesi de ilimizin potansiyeli yüksek turizm değerlerinden. Aladağlar konusunda yapılması gerekenleri sektör temsilcileri, turizmciler, akademisyenler ile Dağcılık Federasyonu Başkanımızın da bulunduğu geniş katılımlı bir çalıştayda tartıştık. Çalıştay çıktıları doğrultusunda dağcılığın ve dağ turizminin geliştirilmesi yönündeki çaba ve yatırımlarımız da devam edecektir.

Kapadokya Bölgesi'nin güney kapısı olan Niğde için turizmi çok önemsiyorum. Niğde'yi markalaştırarak bilinirliğinin artmasını, orta vadede de turizm ve kültür kenti olmasını istiyoruz. Tarihi ve kültürel değerler ile doğaya zarar vermeden marka kent olmayı amaçlıyoruz.  "Marka Kent Niğde Projesi" Niğde'ye Vali olarak atandığımdan beri üzerinde çalıştığım ve gerçekleşmesi için tüm olanakları seferber ettiğim ve Niğde'nin bugününü değil geleceğini de güvence altına almak için önemsediğim bir proje. Konu ile ilgili olarak Ahiler Kalkınma Ajansı, Niğde Belediyesi, Niğde Ticaret ve Sanayi Odası'nın finansal, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi'nin de bilimsel desteğini alarak projeyi başlattık. Söz konusu proje kapsamında Niğde'de ve Niğde dışında yaşayan hemşerilerimizle Marka Kent Niğde Projesi Arama Konferansları sebebiyle bir araya geldik. İlk iki arama konferansını Niğde'de yaptıktan sonra sırasıyla; Adana, Mersin, İzmir, İstanbul Anadolu ve İstanbul Avrupa Yakası’nda arama konferansları gerçekleştirdik ve hemşerilerimizle bir araya geldik. Ankara'da düzenlenecek arama konferansından sonra Niğde'de düzenleyeceğimiz geniş katılımlı çalıştay ile de projemizi tamamlamış olacağız. Böylece Niğde'mizin marka kimliğini belirleyip marka kent ile ilgili yol haritamızı oluşturacağız.

Bütün bu projelerin yanında, gerçekleşmiş ve planlanan diğer yatırımlar da bulunmaktadır. Söz konusu yatırımların bir kısmı genel bütçeden, bir kısmı il özel idaresi bütçesinden, bir kısmı da Ahiler Kalkınma Ajansı ve KOP İdaresi'nden finanse edilmiş ve edilmektedir. Niğde İlindeki köylerin alt yapı ve üst yapı yatırımları gerçekleştirilerek halkımızın yaşam kalitesi yükseltilmesinde bu projelerin önemli bir katkısı olmuştur…”

 

 

 

 

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Editör:


niğde vali tarım turizm sanayi

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.