21 Şubat 2020, Cuma

Şiddet ÖNLENEMİYOR!

Şiddet ÖNLENEMİYOR!

Niğde’de 5 çocuk annesi Sibel Ç.’nin boşanma aşamasındaki eşi tarafından silahla öldürülmesi, kadına yönelik şiddet ve bireysel silahlanma olaylarındaki artışı yeniden gündeme getirdi. Niğde’deki sivil toplum kuruluşları, olaya tepki gösterirken hem kadına yönelik şiddet hem de bireysel silahlanmalardaki artışın önlenmesi için daha caydırıcı tedbirlerin alınmasını istedi.

NİĞDE BAROSU BAŞKANI AV. OSMAN ÇİMEN:

 

“ŞİDDETİ ÖNLEYİCİ POLİTİKALAR HAYATA GEÇİRİLMELİ”

Konu, devlet tarafından tüm yönleri ile ele alınmalı kalıcı ve önleyici tedbirler bir an önce hayata geçirilmelidir. Biz Niğde Barosu olarak üzerimize düşeni fazlası ile yapmaya hazır olduğumuzu, yapılacak çalışmalara tüm gücümüzle destek vereceğimizi, bu davanın da yakından takipçisi olacağımızı buradan ifade ediyoruz. Kadın cinayetlerinin önlenmesi dendiğinde herkesin aklına daha ağır cezalar verilmesi gerektiği gelmekte, hatta idam cezasının yeniden getirilmesi ile konunun çözüleceği sanılmaktadır. Cinayet işlendikten sonra verilecek cezadan önce toplumun bilinçlendirilmesi, farkındalık oluşturulması, adeta “geliyorum” diyen cinayetin önüne geçmek için önleyici tedbirlerin alınması daha yararlı olacaktır. Öyle ki idam cezası uygulanan ülkelerde kadına şiddetin azalmadığı, bilakis diğer ülkelerden fazla olduğu da bilinmektedir. Dolayısı ile kadın cinayetlerinin önüne geçmek için önce konunun öneminin devlet tarafından benimsenmesi, sonra şiddeti önleyecek politikaların hayata geçirilmesi gerekmektedir.

Namus, haksız tahrik gibi kavramlarla kadına şiddet meşru görülemez, cezada indirim sebebi yapılamaz. Belki de yapılması gereken ilk iş, bu kavramları duyduğumuzda, cinayete kurban giden kadın için toplumun kafasında oluşan “hak etmiş” düşüncesinin yıkılmasıdır. Toplumun olaya bakışını değiştirmedikçe kadın cinayetlerini ve kadına şiddeti bitirmemiz mümkün olmayacaktır. Sibel Ç. katledildiğinde olay yerinde bulunan 5 çocuğunun, tanık oldukları bu vahşetin travmasını ömür boyu yaşayacakları düşünüldüğünde, çözülmesi gereken sorunun ne kadar büyük olduğu ve “bir kadın daha öldürülmüş” diyerek geçiştirilemeyeceği daha net anlaşılacaktır. En tehlikeli olan da şudur ki, kadın cinayetlerinin sıradanlaşmaya başlaması, alışıldık bir haber niteliğinde algılanması çözümü imkansız hale getireceği için biz her durumda kadına şiddetin önlenmesi talebimizi haykırmaya devam edeceğiz.”

 

NİĞDE EL ELE DERNEĞİ BAŞKANI YUSUF GÜLEÇ:

“İDAM YASASA DERHAL MECLİS’TEN GEÇMELİDİR”

 

Öyle bir acı yaşıyoruz ki cümleye nasıl başlayacağımızı nereden başlayacağımızı dahi bilemiyoruz.

Ülkemizde son yıllarda oldukça artan kadın cinayetleri o kadar çoğaldı ki artık bunu millet olarak insan olarak kabullenemez olduk gün geçtikçe manevi değerlerimizi kaybediyor ve ahlaki bir çöküş yaşıyoruz. Son olarak da Niğde'de yaşanan 5 çocuk sahibi eşinin zulmünden kaçarak Niğde'ye sığınmış olan bir kadının vahşice katledilmesi hem de çocuklarının gözleri önünde katledilmesi hem bizleri hem tüm Türkiye'yi derin bir üzüntüye boğdu. Maalesef bir anlık öfke, cinnet, kıskançlık ya da husumetin vermiş olduğu zararları o masum yavrular çekmek zorunda kalıyor. Çocuklarımız ya da kızlarımız bir ömür boyu bunun travmasını yaşıyorlar. Bunu kimin ya da neden yaptığının hiçbir gerekli açıklaması olamaz. Hani derler ya suç gariptir kimse alıp kabul etmez diye herkes kendince haklıdır, kimsenin haklılığını haksızlığını tartışmak istemiyoruz lakin o kadınlar o çocuklar bu şekilde hunharca vahşice vicdansızca merhametsizce katledilemez ya da istismar edilemez.

Niğde Elele derneği olarak çağrımız şudur ki; bu gibi suçları İşleyen kişi ya da kişilere verilen cezaların yetersiz olması ve hatta bazı zamanlarda neredeyse onlar için bir mükafat sayılabilecek şekilde basit cezalar verilmesi toplumu ve bizleri çok yaralıyor. Ve hatta bazıları o kadar pişkince bir tavır takınıp devletten koruma ve avukat hakkını talep ediyor ki zannedersin o şerefsizliği onlar yapmamış o kadar rahat bir edayla "Devlet beni korusun, Devlet beni savunsun" diyerek müthiş bir aymazlık sergiliyorlar. Caydırıcı cezaların olmamasından kaynaklanan sayısız suçlar var ama bizim asıl vurgulamak istediğimiz kadın cinayetleri tecavüzler cinsel istismarlar ve özellikle Terör Suçluları için hiç düşünülmeden İDAM düzenlemesinin Mecliste görüşülerek ve hatta vicdanı olduğunu iddia eden tüm Parti ve vekillerin istisnasız onaylarıyla bu İDAM yasasının derhal meclisten geçmesini ve onaylanmasına önemle rica ediyoruz…”

 

 

NİĞDE KADIN DEMAKROSİ DERNEĞİ (KADEM) TEMSİLCİSİ GÜLÇİN GÜÇ YAŞAR

“HERKESE KARŞI HER TÜRLÜ ŞİDDETE SON”

 

 ‘‘Şiddet dünyanın her yerinde, her çağda ve her toplumumuzda kadın, erkek, çocuk, her kesimde yaşanan sorundur. İlk kampanyamızdan beri ‘ herkes karşı her türlü şiddete son’ diyoruz.

Dünyanın gerçeği şu ki; toplumsal cinsiyet temelli şiddetin mağduru büyük orandan da kadınlardır.

İnancımız ve insanlığımız gereği bu realiteye gözümüzü kapatma lüksümüz yoktur.’’

Niğde’de 2 Eylül günü yaşanan olayda 5 çocuk annesi Sibel Ç., başonma aşamasındaki eşi Murat Ç. Tarafından silahla vurularak öldürülmüştü.

 

Niğde Merkez Aşağı Kayabaşı Mahallesi’nde meydana gelen olayla Murat Ç. boşanma aşamasındaki 36 yaşındaki eşini 5 çocuğunun önünde tabanca ile öldürmüştü. Boşanma aşamasındaki eşi tarafında katledilen Sibel Ç.’nin çocukları devlet tarafında koruma altına alınılarak Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünün Sevgi evlerine yerleştirildi.

Eşi Sibel Ç'yi vurarak öldürdükten sonra kaçan ve Ankara'da saklandığı inşaat alanında Niğde ve Ankara Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin ortaklaşa operasyonuyla yakalanan Murat Ç'nin Ankara Emniyet Müdürlüğündeki işlemleri tamamlandı. M.Ç Akara'dan Niğde'ye getirildi. Şüpheli Murat Ç, çıkartıldığı nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklandı. Diğer şüpheliler serbest bırakıldı.

Sibel Ç, Aşağıkayabaşı Mahallesi'ndeki bir apartman dairesinde 2 Eylül'de, boşanma aşamasındaki eşi M.Ç. tarafından tabancayla öldürülmüştü. Çiftin, yaşları 4 ile 11 arasında değişen 5 çocuğu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Sevgi Evleri'nde koruma altına alınmıştı.

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

cinayet niğde haberler niğde gündem

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.