21 Ekim 2019, Pazartesi

Sanayici dert küpü-3 Vali Şimşek’e “Sanayicilerin sorunlarını dinleyin” talebi

Sanayici dert küpü-3 Vali Şimşek’e “Sanayicilerin  sorunlarını dinleyin” talebi

Sanayi Eyüp Doğanlar, Adım Gazetesi’ne verdiği röportajın üçüncü bölümünde de önemli açıklamalarda bulundu.

Doğanlar, ilki 1 Temmuz 2019 tarihli Adım Gazetesi’nde “Sanayicimiz Dert Küpü” başlığıyla yayınlanan haberin üçüncü bölümünde, Niğde Valisi Yılmaz Şimşek’e, sorunların belirlenmesi amacıyla sanayicilerle toplantı yapması talebinde bulundu.

Orteks Fabrikalarının sahibi sanayici ve eski Milletvekili Eyüp Doğanlar, Organize Sanayi Bölgesi’nde yatırımcıların yaşadığı sorunları Adım Gazetesi’ne anlattı.

VALİ BEY, TÜM SANAYİCİLERİ TOPLAYIP SORUNLARINI DİNLEMELİ

Niğdeli sanayicilerin teşviklerden yeterince yararlanamadığı söyleyen Doğanlar, Niğde Valisi Yılmaz Şimşek’e çağrıda bulunarak, “Sayın Valimizden, sadece sanayicilerin katılımıyla çok geniş bir toplantı talep ediyorum. Bu toplantıda sanayicilerimiz sorunları Sayın Valimize iletmeli ve sayın Valimiz de bu sorunları ilgili kurumlara taşımalıdır” dedi.

BİZ SORUNLARIMIZI ANLATINCA UMURSAMIYORLAR…

Sanayici olarak yaşadıkları sorunları,  ilgili kurumlara iletebilecek durumda olduklarını ancak ilin valisinin tespitiyle bu sorunların aktarılmasının daha etkili olacağını kaydeden Eyüp Doğanlar, “Biz sorunlarımızı ilettiğimiz zaman ilgili kurumlar pek de umursamıyor. Ancak geniş bir toplantı yapılır da bu toplantıda çıkan sonuçlar Sayın Valimizin aracılığıyla ilgili kurumlara ulaştırılırsa daha etkili olur diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

TEKNOLOJİNİN KULLANILMASINI KEŞFEDEMEDİK

Türkiye’de verimliliğin, üretkenliğin artırılmasının üretken eğitimden ve teknolojinin verimli kullanılmasından geçebileceğini belirten Eyüp Doğanlar, “Biz ülkemizde bunu başaramadık. Verimliliği artıramadık, üretkenliği artıramadık. İnsanlarımızı üretken eğitemedik. Teknolojinin kullanılmasını keşfedemedik veya değer vermedik. Enflasyonun üretimi artırmakla düşebileceğini hep söyledik ama katma değeri yüksek üretime bir türlü geçemedik. Katma değeri yüksek üretime geçen firmalarda sorunlar daha az. Şimdi işten çıkan birine 10 ay işsizlik maaşı ödeniyor. Biz böylece insanları tembelliğe ve kayıt dışılığa alıştırdık” İfadelerini kullandı.

AKSARAY’A ÖZEL TEŞVİK Mİ VERİLİYOR

Niğde ile Aksaray arasındaki sanayileşme ve üretim potansiyeliyle ilgili kıyaslama yapan Eyüp Doğanlar, “Aksaray aldı başını gidiyor. Sanayi yatırımları sürekli bu ile kayıyor. Önemli firmalar Niğde yerine Aksaray’ı tercih ediyor. Lassa, Mercedes bunlar için birer örnek olabilir. Neden Niğde’ye değil de Aksaray’a yatırım yaptıklarını bu firmalara sormak lazım. Öyle anlaşılıyor ki Aksaray’a özel teşvik veriliyor. Devlet Aksaray’a nokta atışı yapıyor. Peki bunu kim yapıyor? İlin valisi, sivil toplum örgütleri, milletvekilleri, sanayicileri yapıyor” diye konuştu.

BENİM YANLIŞIMI SÖYLEYENİN KÖLESİ OLURUM

Siyasilerin, bürokratların, sivil toplum kuruluşlarının, medyanın ortak tavır içine girerek, Niğde’nin sorunlarını belirleme noktasında kafa yorması ve bu sorunların çözümü için çaba harcaması gerektiğine de işaret eden Doğanlar, “Beni bu konularda yanlış bulan varsa söylesin; Benim yanlışımı bulanın, bana söyleyenin kölesi olurum” dedi.

ZİHTİYET DEĞİŞMEZSE YATIRIMCI GELMEZ

Zihniyetin değişmediği sürece Niğde’de tarımın, turizmin ve sanayinin de gelişemeyeceğine dikkat çeken Eyüp Doğanlar, “Milletvekilliğim döneminde patatesin çuvaldan çıkarılarak sanayiye girmesi için çaba sarfettim. Dönemin Başbakanı Ecevit’e patates ekmeği yedirttim. Patates un fabrikası açalım dedim, bunu kanunlaştıralım ekmeğe yüzde 3-5 patates ununu koysak ekmeğin daha geç bayatlamasını sağlıyoruz dedim ama yaptırtamadık kardeşim. Kaç sene? 19 sene yaptırtamadık. Peki ondan sonra bu kadar bu ile gelen giden oldu bu kadar sivil toplum örgütü var ama olmadı…İşte kurtuluşu söylüyorum o tarihte patates un fabrikası kurulsaydı o fabrika şimdi nerelere gidecekti kim bilir…” şeklinde konuştu.

SERZENİŞ…

Niğde’ye yatırım yapmak isteyen girişimcilerin olduğunu ancak çeşitli sebeplerle pek çok sanayicinin bu fikrinden vazgeçirildiğini savunan Doğanlar, kendisiyle 2000’li yılların başında çıkartılan bir söylentiyi de halen unutamadığını ifade etti. Doğanlar, “2000 yılında 25 milyon Dolarlık yatırımla 5 milyon dolar ihracat yapan bir tesis kurduğumda ‘Eyüp Doğanlar hayali fabrikadan 20 trilyon lira götürdü’ diye söylenti yayanlar oldu. Ancak hiç kimse çıkıp da bu kişilere , ‘arkadaş sen öyle diyorsun ama adam 285 kişiye istihdam sağlayan, vergisini veren, ihracat yapan bir işletme kurdu. Nasıl böyle konuşabiliyorsun’ demedi. Bu halen çok zoruma gidiyor…” diye konuştu.

 

 

 

 

Haberin içine konulacak konuşma balonları

 

“İşten çıkan birine 10 ay işsizlik maaşı ödeyerek, insanları tembelliğe teşvik ediyoruz. Kayıt dışılığa alıştırıyoruz.”

 

“Önemli firmalar Niğde yerine Aksaray’ı tercih ediyor. Aksaray’a özel teşvik veriliyor, Devlet Aksaray’a nokta atışı yapıyor.”

 

“Ben sanayicinin yaşadığı sorunları anlatıyorum; varsa yanlışım çıkıp söylesinler. Benim yanlışımı bulan, bana yanlışıma öğretene köle olurum ben!”

 

“25 milyon dolarlık tesisi kurduğumda ‘Eyüp Doğanlar hayali fabrikadan 20 trilyonu götürdü’ diyenlere karşı neden kimse sesini çıkarmadı. İşte fabrika, işte 285 kişi burada çalışıyor.”

 

--

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0


Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.