24 Ağustos 2019, Cumartesi

OLACAĞI BUYDU

OLACAĞI BUYDU

Niğde’de çözülemeyen trafik sorunu vatandaşı adeta canından bezdiriyor. Birkaç caddeye sıkışan Niğde trafiği, alternatif güzergahlar yapılamadığı için arapsaçına dönüyor. Belediye başkan adayları, çileye dönen trafik sorunun çözümü noktasında farklı projeler ortaya koyarken, vatandaş 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimleri dört gözle bekliyor.

TRAFİK MECBURİYET CADDESİNDE YOĞUNLAŞIYOR

142 bin nüfuslu Niğde’de vatandaşlar, kentin çözüm bekleyen en önemli sorununun trafik sorunu olduğunu belirtiyor.  Vatandaşlar arasında ‘Mecburiyet Caddesi’ olarak bilinen caddeye sıkışan Niğde trafiğine her hafta yaklaşık 60 yeni araç dahil oluyor.

ARAÇ SAYISI 105 BİNİ GEÇTİ

105 bin aracın bulunduğu il genelinde, TÜİK verilerine göre geçen ay 3 bin yeni aracın devrinin yapıldı. Neredeyse her eve bir araç düşen Niğde’de altyapı eksikliği, kentte trafik sorununu, birinci sorun haline getirdi.

OTOPARK EKSİK

Yeterli yol ve güzergahların bulunmadığı Niğde’de yeterli sayıda otoparkın da olmaması, şehir trafiğini özellikle sabah mesai başlama saati ve akşam mesai bitiş saatlerinde içinden çıkılmaz bir hale soktu.

PLANSIZ ŞEHİRLEŞME

Köyden kente göçün yoğun olarak yaşandığı Niğde’de, plansız şehirleşme, beraberinde pek çok sorunu da getirirken, şehir trafiği de altüst oldu. Yıllardır devam eden trafik sorunu katlanarak büyürken, alternatif çözüm için başlanan projeler de yarın kaldı.

TÜNEL GEÇİŞ PROJESİ YARIM KALDI

Niğde Belediyesi’nin 2 yıl önce başlattığı Tünel Geçiş Projesi yarım kaldı. Vali Konağı yokuşunu Kayardı mevkiine bağlayacak olan projenin tamamlanamaması, var olan trafik sorununu daha da ciddi boyutlara taşıdı.

TRAFİK SORUNUNU ÇÖZECEK PROJELER YAPILDI AMA UYGULANAMADI

Yine yaklaşık 2 yıl önce yapılacağı açıklanan ve Derbent Kavşağı ile Medaş Kavşağının bulunduğu bölgeye yapılması planlanan ‘Altgeçit Projesi’ de rafa kaldırıldı. İmam Hatip Meydanında yapılacağı açıklanan Dönel Kavşaklı alt ve üst geçit projelerine ise hiç başlanmadı. Trafik yoğunluğu her geçen gün artarken, sorunun çözümü için üretilen projelerin yarım kalması ya da hiç başlanamaması, trafik sorununu sürücüler için çileye dönüştürdü.

ADAYLAR TRAFİK SORUNUNU ÇÖZECEK PROJELERİNİ KAMUOYUYLA PAYLAŞMAYA BAŞLADI

Hem sürücülerin hem de yayaları canından bezdiren trafik sorununun çözümü için gözler 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere çevrildi. Siyasi partilerin belediye başkan adayları trafik sorununun çözümüne yönelik projelerini kamuoyu ile paylaşmaya başladı.

EMRAH ÖZDEMİR (AK PARTİ): “RAYLI SİSTEMİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ”

AK Parti Niğde Belediye Başkan Adayı Emrah Özdemir, trafik sorununun çözümü için alternatif proje hazırlayacaklarını belirterek, altyapıyı güçlendireceklerini ve raylı sistemi hayata geçirerek şehrin trafiğini rahatlatacaklarını açıkladı. Özdemir, çevreli yolu ve duble yol projelerini de hayata geçireceklerini ifade etti.

RASİM YILMAZ (CHP): “ÇOK KATLI OTOPARKLAR YAPACAĞIZ”

CHP Niğde Belediye Başkan Adayı Rasim Yılmaz ise trafik sorununu çözebilmek için yeni cadde ve yollar açacaklarını, alternatif güzergahlar belirleyeceklerini söyledi. Çok katlı otoparklar yaparak, otopark sorununu çözeceklerini anlatan Rasim Yılmaz, kamu kurumları için alternatif yerler belirleyeceklerini kaydetti. Yeni yapılacak hastane ve kültür merkezi için İlhanlı ve Nar Mahallelerinde yer belirleyeceklerini ifade eden Rasim Yılmaz, Niğde’yi çevre yolları ve yan yollarla donatıp, trafik sorununa köklü çözüm üreteceklerini belirtti.

HAKAN ER (MHP): “KUZEYYOLU PROJESİNİ HAYLATA GEÇİRECEĞİZ”

MHP Niğde Belediye Başkanı Hakan Er de Kuzeyyolu Projesini hayata geçireceklerini açıkladı. Otopark sorununun artık sonuçlandırılması gerektiğini belirten Er, “Bol yoluna alternatif yollar belirleyeceğiz. Alt ve üst geçitler yapacağız. Yaya geçitlerinin gerekli yerlere uygulanmasını sağlayacağız ve akıllı sinyalizasyon sistemine geçeceğiz. Niğde’nin kuzeyinde bir çevre yolu oluşturacağız. Çiftlik ilçesine yeni yapılan çevre yoluyla bağlantılı, Hastaneler bölgesi, Organize Sanayi Bölgesi, Fertek güzergahından Bor yoluna geçiş sağlayacak projemiz, Niğde’nin trafik sorununu büyük oranda çözecek” dedi.

MÜMİN İNAN (İYİ PARTİ): “KISA VE ORTA VE UZUN VADEDE TRAFİK SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ”

İYİ Parti Niğde Belediye Başkan Adayı Mümin İnan ise trafik sorununun köklü bir biçimde çözüme kavuşabilmesi için teknik bir ekibin şimdiden çalışmalara başladığını, kısa vadede yaz ortalarında trafik sorununa çözüm bulacaklarını anlattı. “Yol olmadan şehircilik olmaz” diyen İYİ Parti Niğde Belediye Başkan Adayı Mümin İnan, “Ne kadar imar yolu varsa hepsini açacağız. Yol konusu üzerinde hassas duruyoruz. Kalıcı çözüm bulmak için kamu yatırımlarının yer seçimi noktasında hassa duracağız. Kayardı yolunu açacağız. Orta vadede Melendiz yoluna, Hançerli ve Yeşilburç bölgesinden Çevre yoluna bağlantı yapacağız. Sarıova güzergahından da yeni yollar açacağız. Belediye Başkanlığı döneminde İlhanlı mahallesi, Çimento fabrikası ve demiryolunun üzerinden açtığımız yol, kanal çevresine açtığımız yollar o dönemde şehrin trafiğini büyük oranda rahatlatmıştı. Bugün bile bizim açtığımız o yollar geçerliliğini korumaktadır. İsmet Sayın Caddesi’nden başlayarak yeni yol ve güzergahlar yaparak trafik sorununu çözeceğiz” diye konuştu.

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Editör:


niğde başkan adayları trafik çilesi

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.