22 Eylül 2019, Pazar

Niğde’nin marka yüzü “Aladağlar”, sloganı ise “Niğde Seni Çağırıyor” olarak belirlendi

Niğde’nin marka yüzü “Aladağlar”, sloganı ise “Niğde Seni Çağırıyor” olarak belirlendi

Dağ gibi bir markamız oldu Niğde’nin marka kimliğinin belirlenmesi ve yol haritasının oluşturulması amacıyla geçtiğimiz yıl başlatılan “Marka Kent Niğde Projesi”, düzenlenen çalıştayla tamamlandı.

Markalaşma alanında başarı elde etmiş uzmanlar, akademisyenler, siyasiler ve bürokratların katılımıyla gerçekleştirilen çalıştayda Niğde’nin marka değerinin belirlenmesi için hangi alanlar üzerinde yoğunlaşılacağına karar verildi.

 

Son bir yıl içinde gerçekleştirilen arama konferansları ve anketlerden çıkan sonuçlar, çalıştay için Niğde’ye gelen uzmanların önerileriyle birleştirildi. Yapılan değerlendirmede, Niğde’nin marka yüzünün “Aladağlar”, sloganının “Niğde Seni Çağırıyor” ve renklerinin de “Kırmızı, Beyaz ve Turkuaz” olması yönünde tavsiye kararı alındı.

 

BİR YILLIK YOĞUN ÇALIŞMA SONUÇLANDI

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek’in, şehrin başta tanıtım olmak üzere her anlamda gelişmesi amacıyla geçtiğimiz yıl Nisan ayında başlattığı “Marka Kent Niğde Projesinde” son aşamaya geldi.

İlki Niğde’de gerçekleştirilen, ardından Niğdeli nüfusun yoğunlukta olduğu illerden Adana, Mersin, İzmir, İstanbul ve Ankara’da Niğdeli bürokratlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, akademisyenler ve siyasilerdin de katılımıyla düzenlenen arama konferansları yapılmıştı. Her ilde ayrı ayrı düzenlenen arama konferanslarında Niğde’nin markalaşma adına yol haritasının belirlenmesi için katılımcıların görüş ve önerileri alınmıştı.

Arama konferanslarının tamamlanmasından sonra “Benim de söyleyeceklerim var” sloganıyla anket çalışması düzenlenmişti. Hem birebir katılım hem de internet üzerinde yapılan anketlerde katılımcılara Niğde’nin markasının belirlenmesinde etkili olabilecek sorulara yanıt istenmişti.

VERİLER BİRLEŞTİRİLDİ.

Arama konferansları ve anket sonuçlarının birleştirilmesinin ardından projenin kapanış çalıştayı geçtiğimiz hafta Niğde’de yapıldı. Çalıştaya Türkiye genelinde markalaşmada ün yapmış, kendi alanlarında başarı elde etmiş siyasiler, bürokratlar, akademisyenler, turizmciler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri davet edildi.

NİĞDE, DIŞARIDAN BAKILDIĞINDA NASIL GÖRÜNÜYOR?

Katılımcılara, ‘Dışarıdan bakıldığında Niğde’nin nasıl göründüğü’ soruldu markalaşmayla ilgili tecrübelerinin paylaşılması istendi. Katılımcılardan ayrıca Niğde için kimlik önerileri de alındı.

Grand Hotel’de gerçekleştirilen çalışmada konuklar ve uzmanlar, Niğde’nin yol haritasında hangi faktörlerin etkili olduğuyla ilgili görüş ve önerilerini sıraladı. Daha önce yapılan arama konferansları ve anket çalışmalarıyla, çalıştay için Niğde’ye gelen konukların görüş ve önerileri birleştirildi.

KATILIMCILAR…

Grand Hotel’deki çalışmanın ardından Niğde Üniversitesi’nde çalıştayın sonuç raporu açıklandı. Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesin ’de Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, başkanlığında gerçekleştirilen Marka Kent Niğde Projesi çalıştayına, Niğde Belediyesi Başkan Yardımcısı Mustafa Yiğit, Vali Yardımcısı Cemil Kılınç, Niğde Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Isparta Eski Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, Altındağ Eski Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Turist Rehberleri Birliği Başkanı Suat Tural, NİTSO Başkanı Şevket Katırcıoğlu, Akademisyenler ve oda başkanları ile farklı illerden gelen turizm sektörü temsilcileri katıldı.

ALADAĞLAR- NİĞDE SENİ ÇAĞIRIYOR- KIRMIZI, BEYAZ, TURKUAZ

Niğde Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Marka Kent Niğde Projesi Koordinatörü Prof. Dr. Başaran Öztürk’ün sunumuyla gerçekleştirilen çalıştay sonuç bildirimi programında Niğde’nin marka yüzü, sloganı ve renkleriyle ilgili tavsiye kararları açıklandı.

KIŞ TURİZMİ VE ALADAĞLAR

Çalıştay sonuç raporuna göre Niğde’nin marka yüzünün Aladağlar olması yönünde tavsiye kararı çıktı.

Dağcılık ve kış turizmi açısından çok önemli bir konuma sahip olan Aladağlar’ın Çamardı ilçesi sınırlarındaki bölümünde Milli Park da yer alıyor. Gezi, tırmanış ve trekking için Türkiye’nin en önemli merkezlerinden biri olan Aladağlar, Marka Kent Niğde projesi tamamlandığında Niğde’nin marka yüzü olarak belirlenecek.

RENKLER…

Arama konferansları, anket çalışmaları ve çalıştay sonuçlarının birleştirilmesiyle Niğde’nin renkleri de belli oldu. Katılımcılar yoğunlukla, ‘kırmızı’, ‘beyaz’ ve ‘yeşil’ renkleri üzerinde birleşti. Çalıştayda ise ‘yeşil’ yerine ‘turkuaz’ rengi önerildi. Böylece Niğde’nin renklerinin “Kırmızı, Beyaz ve Turkuaz” olması yönünde tavsiye kararı alındı.

NİĞDE SENİ ÇAĞIRIYOR

Yine konferanslar ve anketler ile çalıştay raporu sonucunda Niğde’nin sloganı da belirlendi. Şehrin tarihi, turistik ve doğal güzelliklerinin ön plana çıkarıldığı slogan çalışmasında Niğde’nin sloganının, “Niğde Seni Çağırıyor” olması tavsiye edildi.

Böylece Niğde’nin marka değerinin belirlenmesi için yapılan bir yıllık çalışmalar, Çalıştay raporuyla sonuçlandırıldı. Niğde’nin marka yüzü “Aladağlar”, sloganı “Niğde Seni Çağırıyor” ve renkleri de “Kırmızı, Beyaz ve Turkuaz” olarak belirlendi.

PROF. DR. BAŞARAN ÖZTÜRK: “HERKESE GÖREV DÜŞÜYOR”

Proje Koordinatörü Prof. Dr. Başaran Öztürk, belirlenen yol haritasına göre Niğde’nin hangi alanlarda markalaşacağının belirlendiğini söyledi. Bundan sonraki süreçte toplumun tüm kesimlerine görev düştüğünü anlatan Prof. Dr. Öztürk, “Niğde Valiliği, Niğde Belediyesi, Üniversite, tüm kurumlarımız, sivil toplum kuruluşları bu yol haritasında kendi üzerlerine düşen görevleri yerine getirecek ve Niğde’miz süreç içerisinde marka haline gelecektir” diye konuştu.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

niğde niğde haberler

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.