22 Eylül 2019, Pazar

NİĞDE, BİR İNSAN OLSA HANGİ ÖZELLİĞİ TAŞIRDI

NİĞDE, BİR İNSAN OLSA HANGİ ÖZELLİĞİ TAŞIRDI

Marka Kent Niğde Projesi kapsamında başlatılan “Benim de söyleyeceklerim var” anketinde katılımcılara “Niğde, bir insan olsaydı hangi özellikleri taşırdı?”, “Niğde denince aklınıza ne geliyor” gibi sorular yöneltiliyor.

Soruların altındaki işaretleme bölümünde ise birbirinden ilginç şıklar yer alıyor:  “Sıcakkanlı, Keyfine düşkün, Misafirperver, Asabi, Kafası karışık (kararsız), Boş vermiş, Verimli (üretken), Yemeğe düşkün, Kendisiyle barışık, Gösteriş meraklısı…”

 

 

 

Niğde’nin tanıtımında yol haritasının belirlenmesi amacıyla geçtiğimiz yıl Vali Yılmaz Şimşek’in öncülüğünde başlatılan “Marka Kent Niğde” projesiyle ilgili anket çalışması devam ediyor.

Valilik binası önünde kurulan çadırda vatandaşlarla projeyle ilgili çeşitli soruların yöneltildiği anket yapıldı. “Benim de Söyleyeceklerim var” ismiyle bir hafta süren yüz yüze anket çalışması tamamlanırken, 21 Nisan’a kadar da internet üzerinden online anket çalışması yapılacağı bildirildi.

 

Niğde Valiliğinin koordinasyonunda geçtiğimiz yıl başlatılan Marke Kent Niğde Projesi’nin startı, ilki Niğde’de yapılan arama konferansıyla başlatılmıştı. Niğde’nin tanıtım stratejilerinin belirlenmesi amacıyla başlatılan arama konferanslarında siyasiler, bürokratlar, akademisyenler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve meslek odaları temsilcileriyle istişareler yapılmıştı.

 

Projenin koordinatörlüğünü üstlenen Prof. Dr. Başaran Öztürk’ün öncülüğünde yapılan arama konferansları Niğde’den sonra, Mersin, Adana, İzmir, İstanbul ve Ankara’da yine Niğdeli siyasiler, bürokratlar, akademisyenler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla tamamlanmıştı.

 

Arama konferanslarının tamamlanmasının ardından, Marka Kent Niğde Projesi kapsamındaki sürece vatandaşların da dahil edilmesi için anket çalışması başlatıldı. Niğde Valiliği binasının önünde kurulan anket çadırında, ankete katılan vatandaşlara projeyle ilgili çeşitli sorular yöneltildi. 8 Nisan’da başlayan ve 14 Nisan’a kadar devam eden anket çalışmasına katılan vatandaşlar, kendilerine yöneltilen soruları yanıtladı.

 

Markta Kent Niğde Projesi’nin “Benim de Söyleyeceklerim Var” adıyla başlattığı yüz yüze anket çalışmasının tamamlanmasının ardından 15-21 Nisan tarihleri arasında internet üzerinden anket çalışması yapılacak. Projeye katkı sunmak isteyen vatandaşlar, Niğde Valiliğinin resmi internet sitesi üzerinden ulaşacakları internet adresindeki anketi online olarak doldurabilecek.

 

İnternet üzerinden yapılan anketler de tamamlandıktan sonra arama konferansları ve anketlerden çıkan sonuçların değerlendirilmesi için Haziran ayında Niğde’de bir çalıştay düzenlenecek. Çalıştayda, proje kapsamında bugüne kadar yapılan çalışmalar masaya yatırılacak. Çalıştayın ardından hazırlanacak sonuç raporu ile Niğde’nin hangi alanda markalaşacağı belirlenecek ve bu alanlarla ilgili çalışmaların startı verilmiş olacak.

 

 

Marka Kent Niğde Projesi kapsamında başlatılan “Benim de söyleyeceklerim var” anketinde vatandaşlara yöneltilen sorular ve bu sorular için belirlenen şıkların bazıları şöyle:

Size göre Niğde bir insan olsa aşağıdaki kişilik özelliklerinden hangileri ile tanımlanabilirdi? (Lütfen en önemli bulduğunuz üç tanesini işaretleyiniz)

Sıcakkanlı

Keyfine düşkün

Misafirperver

Asabi

Kafası karışık (kararsız)

Boş vermiş

Verimli (üretken)

Yemeğe düşkün

Kendisiyle barışık

Gösteriş meraklısı

Eğitimsiz

Kaba

Cimri

Kavgacı

Görgüsüz

Bencil

Kent kültürüne sahip

Saygısız

Kıskanç

Dedikoducu

Tembel

Niğde” denince aklınıza ilk ne geliyor? Lütfen sadece 1 tanesini işaretleyiniz.

Ömer Halisdemir

Gümüşler Manastırı

Alaaddin Camii

Saat Kulesi

Hüdavend Hatun Türbesi

Doğal güzellikleri

Niğde’ye özgü yemekler

Ünlü kişileri

 

Niğde’ye hiç gelmeyen bir arkadaşınıza bu ili hangi öğeleri ile tanımlarsınız?

Doğal güzellikleriyle

Tarihi değerleriyle

Kültürel özellikleriyle

Ünlü kişileriyle

Özgün yemek kültürüyle

Açık alanlarıyla

Üniversitesiyle

 

 

Gezip gördüğünüz diğer şehirlerle kıyasladığınızda Niğde…

hoşgörülü bir şehirdir.

ucuz bir şehirdir.

konuksever bir şehirdir.

güvenli bir şehirdir.

yaşanılır bir şehirdir.

havası temiz bir şehirdir.

modern bir şehirdir.

sakin bir şehirdir.

eğlenceli bir şehirdir.

trafik sorunu olmayan bir şehirdir.

muhafazakar bir şehirdir.

sosyal bir şehirdir.

çevreye duyarlı bir şehirdir.

Niğde logosu içinde…(lütfen sadece 3’ünü işaretleyiniz)

tarımsal ürünler (elma-patates-kiraz-lahana) yer almalıdır.

tarihi simgeler (Saat Kulesi, Niğde Kalesi vb.) yer almalıdır.

turizm simgeleri (Demirkazık Dağı, trekking vb.) yer almalıdır.

bilim simgeleri (üniversite, eğitim, teknoloji vb.) yer almalıdır.

coğrafik simgeler (Dağ, Toroslar, yayla, ova vb.) yer almalıdır.

spor simgeleri yer almalıdır.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Editör:Seyid REFREF


MARKA KENT NİĞDE

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.