24 Ağustos 2019, Cumartesi

Niğde ADIM Web TV’nin ilk konuğu Vali Yılmaz Şimşek’in eşi Dr. Çiğdem Olgun Şimşek oldu

Niğde ADIM Web TV’nin ilk konuğu Vali Yılmaz Şimşek’in eşi Dr. Çiğdem Olgun Şimşek oldu

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek’in eşi Dr. Çiğdem Olgun Şimşek, Niğde ADIM Web TV’nin ilk konuğu oldu. Adım Medya Yönetim Kurulu Başkanı Fırat Ensari’nin hazırlayıp sunduğu “Pencere” programında içten ve samimi açıklamalar yapan Dr. Çiğdem Olgun Şimşek, Niğde’de yaşıyor olmaktan mutluluk duyduğunu, Niğde’yi ve Niğdelileri çok sevdiğini söyledi. Aynı zamanda Kamu Hastaneleri Başkan Yardımcısı da olan Dr. Şimşek, Niğde Kalesi’nde Muhabirimiz Çilem Yılmaz’ın sorularını da yanıtladı. Evdeki Vali Yılmaz Şimşek’i anlatan Çiğdem Olgun Şimşek, “Vali bey, Çocukları ile çocuk olabiliyor. Onlarla gerektiği kadar ilgilenebiliyor, onlarla oyunlar oynuyor. Yani otoriter disiplinli bir babadan ziyade onları anlamaya çalışıp yaş gruplarına inip onlarla iletişim kurabiliyor” dedi.

FIRAT ENSARİ: Dr. Çiğdem Olgun Şimşek Sizi tanıyabilir miyiz?

 

ÇİĞDEM OLGUN ŞİMŞEK: Genel olarak duygusal bir yapıya sahibim.   Merhamet duygum çok yüksek. Bu çocukluğumdan gelen bir şey. Balık burcu olduğum için bu duyguların, burcumun özelliği de olduğunu düşünüyorum.

 

FIRAT ENSARİ: Burçlara İnanır Mısınız?

 

ÇİĞDEM OLGUN ŞİMŞEK: Burçların genel özelliklerine inanıyorum. Balık burcu su grubu olan burçlardan birisi olduğu için gerçekten duygusal bir yapıya sahip. Bende bunu çok iyi taşıyorum. Çocuklarımın da burçlarının özelliklerini görünce genel olarak çok ayrıntılı olmamak üzere genel özelliklerine inanıyorum.  Kızım Akrep burcu çok hırslı ve duygularını içinde yaşayan bir çocuk.  Oğlum ise İkizler burcu. İkizler burcu çok zor bir burç deniliyor ama şimdilik iyi gidiyoruz.

 

FIRAT ENSARİ: Vali Bey burcunun özelliğini taşıyor mu?

 

ÇİĞDEM OLGUN ŞİMŞEK: Vali bey ise yay burcu ve özelliklerini kesinlikle taşıyor. Gezmeyi seviyor. Yeni yerler görmeyi çok sever, yay burcu gezgin bir burç olarak tanımlanır. Bu özelliği de taşıyor.

FIRAT ENSARİ: Vali Bey Evde  Bir Baba Olarak Nasıl Birisi?

 

ÇİĞDEM OLGUN ŞİMŞEK: Vali bey evde bir baba olarak iyi bir baba. Çocukları ile çocuk olabiliyor. Onlarla gerektiği kadar ilgilenebiliyor, onlarla oyunlar oynuyor. Yani otoriter disiplinli bir babadan ziyade onları anlamaya çalışıp yaş gruplarına inip onlarla iletişim kurabiliyor.

 

FIRAT ENSARİ: Evlilik Yaşamınız Kaç Yıl Oldu?

 

ÇİĞDEM OLGUN ŞİMŞEK: Evlilik hayatımızda 11 yılı bitirdik 12. Yılımıza girdik.

İlk evlendiğimizde Karaman Vali yardımcısı olarak 4 yıl görev yaptık. Hatta kızımız Karaman doğumlu. 

Daha sonra eşim 5 buçuk yıl Dalaman Kaymakamlığı görevini yaptı. Oğlumuzda Dalaman doğumlu. Hatta kafiyeli bir geçişte olmuştu sonrasında neresi olacak diye düşünüyorduk. Dalamandan sonra 6 aylık bir süre kadar İstanbul’un Pendik ilçesinde çalıştı. Pendik’ten sonrada Niğde Valisi olarak atanınca yaklaşık1 buçuk yıldır da Niğde’deyiz.

 

FIRAT ENSARİ: Evde Takım Çekişmesi Oluyor Mu?

 

ÇİĞDEM OLGUN ŞİMŞEK: Evde takım çekişmesi maalesef var. Çünkü ben Galatasaraylıyım ama eşim ve çocuklar Fenerbahçeli. Çocuklar baba zorlaması ile Fenerbahçeli çünkü özellikle oğlum bana daha düşkün ve Galatasaraylı olmak istiyor. Benim tuttuğum takımı tutmak istiyor. Ama bir baba zorlamamız ve şöylede bir etken var. Şuan ki Fenerbahçe başkanımız Ali Koç ile daha önce bir tanışmışlığımız olduğunda oğlumuza top, forma gibi bir takım hediyelerde bulunduğu için psikolojik birde baskı oluştu. Şimdilik oğlum da Fenerbahçeli.

 

FIRAT ENSARİ: Dr. Çiğdem Olgun Şimşek Hanımefendi Ne Tür Kitaplar Okur?

 

ÇİĞDEM OLGUN ŞİMŞEK: Kitap okumayı çok seviyorum. Niğde’de de 1 buçuk yılda oldukça fazla kitap okudum. Daha çok duygusal bir yapıya sahip olduğum için duygusal romanlar okumayı seviyorum. Genelde hüzünle biten romanları okuyorum. Okumadan önce yorumları araştırır, çok okunan ve olumlu yorum alan kitaplar ilgimi çeker.

Geçen yıl Orta Asya ziyaretim olmuştu. Özellikle Kazakistan ve Özbekistan’da İslam medeniyetinin eski zamanda yaşandığı yerlerdeki geçmiş tarihe tanık olmak benim için çok güzel bir anıydı ve döndükten sonrada bu tür kitaplar okudum.

 

FIRAT ENSARİ: Evde En Çok Hangi Yemeği Yapmayı Seversiniz?

 

 

ÇİĞDEM OLGUN ŞİMŞEK: Ben Karadenizliyim ve Karadeniz kültürünü de yaşatmak için mutlaka çocuklarıma pişiriyorum. Eşim Akdenizli olmasına rağmen oda çok sever. Ön planda pişirdiklerim Karadeniz yemekleri. Hatta bahçemde kara lahana yetiştiriyorum.

Kara lahana çorbası, kara lahana sarması ve bizim diple dediğimiz yemekleri yapıyorum. Buralarda bilinmiyor ama biz kirazın turşusunu yapıyoruz.

Niğde’nin yemeklerinde Bor söğürmesi ve Niğde tavasını seviyorum. Çünkü lezzet olarak gerçekten çok güzeller.

 

FIRAT ENSARİ: Niğde’yi Nasıl Buldunuz?

 

ÇİĞDEM OLGUN ŞİMŞEK: Niğde tipik bir İç Anadolu kenti. Çok fazla olayın yaşanmadığı, yaşanılabilir ve özellikle eğitim alanında çok iyi bir şehir. Çocuk yetiştirmek ve geleceğe hazırlamak için çok rahat bir şehir olarak değerlendiriyorum.

 

FIRAT ENSARİ: Vali Beyden Niğde İçin Bir Şey İsteyecek Olsaydınız, Ne İsterdiniz?

 

ÇİĞDEM OLGUN ŞİMŞEK: Vali beyden Niğde için bir şey isteyecek olsam. Sağlık alanında kendi branşımda söyleyeyim. Tıp Fakültemiz çok yeni, Eğitim Araştırma Hastanemizle ortak çalışıyoruz ve ciddi anlamda hekim açığımız var. Özellikle yan dal gerektiren hastalarımızın komşu illere gitmesini engellemek için Vali beyden tabi ki Niğde için, daha bol sayıda Uzman doktor ekip isterdim.

 

FIRAT ENSARİ: Vali Beyin Size Daha Çok Zaman Ayırmasını İster Miydiniz?

 

ÇİĞDEM OLGUN ŞİMŞEK: Valilik  zor iş. Ama bu göreve geldiysek iz bırakarak ve Niğde’yi sahiplenerek faydalı olacak işler yapmasını isterim. Bana ve ailesine mutlaka ayıracak zaman bulur. Biz o zamanı kendimiz oluşturabiliyoruz.

 

FIRAT ENSARİ: Çocuklar Bu Durumdan Şikayetçi Mi?

 

ÇİĞDEM OLGUN ŞİMŞEK: Zaman zaman çocuklar bana şikayette bulunuyor. Biz babamızı neden fazla göremiyoruz diye. Evde hem annelik hem babalık yapan bir Çiğdem Olgun Şimşek rolünü üstleniyorum.

Babalık rolünde babalarının izin profili bizim kadar esnek olmadığı için çocukları tek başıma tatile götürebiliyorum. Bunun dışında okul, kurs gibi bütün velilik görevleri bana ait. Çocukların temel ihtiyaçları yani hem annelik hem babalık rolü bana kalıyor.

 

 

 

FIRAT ENSARİ: Hayatınızda Yer Etmiş Bir Anınız Var Mı?

 

ÇİĞDEM OLGUN ŞİMŞEK: Anı olarak önceden çalıştığım ilçede Suriyeli göçmenlerimize çeşitli yardımlarda bulunmuştuk. Yaklaşık 3 yıl önce takip ettiğim bir aile vardı. Bu aile 10 çocuklu bir göçmen aileydi. Ülkelerindeki savaştan türlü zorluklarla geliyorlar. Çok azimli ve kendi paralarını kazanmaya çalışan bir aileydi. Hatta 5. veya 6. Çocuk atletizmde dereceler alarak ilçeye madalyalar kazandırmıştı.  

Orada birlikte çalıştığımız bir gazeteci arkadaşımız vardı onunla birlikte karar verip kızımızın ve ailesinin hayatını belgesel olarak çekmiştik. Bu benim için çok güzel bir anı olmuştu. Kameranın hem önünde hem arkasında bulundum. Kameranın önünde olmak daha zor. Kameranın arkasında çok sıkı bir ekip var. Gerçekten özveriyle çalışan ve en iyi şekilde yayın yapmak için uğraşan ekip vardı.

 

 

FIRAT ENSARİ: Kitap Yazmış Olsaydınız Ne Yazardınız?

ÇİĞDEM OLGUN ŞİMŞEK: Kitap yazsaydım hayatımı yazmak isterdim. Kitabım çocukluğumdan başlardı. Öğretmen bir anne ve babanın çocuğuyum ama hep tarımla uğraşan tarafımızda vardı. Karadeniz de Fındık bahçeleri çok olduğu için yazları fındık toplayarak büyüdük. Bunda da benim için şurası çok önemli. Babam bizi fındık toplamaya çok ihtiyacımız olduğu için değil, o zorluğu o zahmeti görerek eğitim hayatımıza önem vermemiz için bahçeye götürürdü.

 

“ÇOCUKLARIMIZIN HAYATINI NE KADAR KOLAYLAŞTIRIRSAK GELECEKLEKİ HAYATLARINI O KADAR ZORLAŞTIRIRIZ”

 

FIRAT ENSARİ: Çocuklarımız Zorluklarla Buluşturmak Daha Mı Dirençli Kılıyor?

ÇİĞDEM OLGUN ŞİMŞEK: Çocuklarımızı kesinlikle zorlukla karşılaştırmamız gerektiğini düşünüyorum. Hatta geçen haftalarda oğlumun okulunda bir veli toplantısı olmuştu. Okul yönetimimizin çok güzel bir konuşması olmuştu. Çocuğumuzun hayatını ne kadar kolaylaştırırsak gelecekteki yaşantısını zorlaştırırız diye çok güzel bir söz söylemişti.

Buna biz çocukken söylenirdik ve çok hoşumuza gitmezdi. Büyüyünce ve meslek sahibi olunca önemi çok daha iyi anladık. Şimdi kendi çocuklarıma da bizim kadar olmasa da kısmen anlatmaya çalışıyorum ama bizim yaşadığımız bu devir biraz daha zor. İnşallah onlarda hayata zorluklarla hazırlanabilirler.

FIRAT ENSARİ: Niğdelilere Bir Mesajınız Var Mı?

 

ÇİĞDEM OLGUN ŞİMŞEK: Öncelikle Niğde’de görev yapmaktan çok mutluyum. 1 buçuk yılda birçok proje yaptık. Biz çalışmalarımıza inanarak başladık. Hep deriz İnanmak başarmanın yarısıdır diye.

Çeşitli konularda Niğdelilerde bu tür projelere, yapılabilecek projeler konusunda desteklemelere ve bütün fikirlere açığız.

Niğde bizim için çok önemli. Hatta şunu belirtmek istiyorum Niğde Vali beyin İlk valiliği. Bunun dışında  mezun olduktan sonra göreve başladığı ilk stajyerlik yeri de Niğde. İlk Stajyer kaymakamlığı da Niğde de başladı. 23 yıl sonra Niğde’ye Vali olarak atandı.

FIRAT ENSARİ: Valimiz Marka Tescillerini Niğde’de Yaptığı İçinmi, Niğde’yi Marka Kent Yapmak İstiyor?

ÇİĞDEM OLGUN ŞİMŞEK: Marka kent çok önemli bir proje Niğde’nin marka kent olacağına inanıyoruz. İnanmak başarmanın yarısıdır. Biz buna inanarak yola çıktık. Gerçekten özverili çok güzel çalışmalar yapıyorlar. İnşallah Niğde’yi çok iyi yerlerde göreceğimize inanıyoruz.

 

 

Dr. Çiğdem Olgun Şimşek, Niğde ADIM Web TV Stüdyosu’nda Fırat Ensari’nin hazırlayıp sunduğu Pencere programının çekimlerinin ardından, muhabirimiz Çilem Yılmaz’a birlikte Niğde Kalesi’nde röportaj verdi. Dr. Yılmaz, Yoğun kar yağışı altında gerçekleştirilen röportajda hobilerinden bahsetti. Bir Off-road tutkunu olduğunu söyleyen Dr. Çiğdem Olgun Şimşek,

 

BİR KUŞ OLSAYDIM, HÜDAVENT HATUN TÜRBESİNE KONMAK İSTERDİM

 

 

----

ÇİLEM YILMAZ: Ben Hep kuş Olup Uçmak İsterdim. Siz Kuş Olup Uçmak İsteseydiniz Nereye Konmak İsterdiniz?

ÇİĞDEM OLGUN ŞİMŞEK: Bu güzel havada Beyaz bir kuş olup uçmak isterdim.  Uçmak gibi bir şansım olsaydı. Niğde’de Hüdavend Hatun Türbesine konmak isterdim. Yanlış hatırlamıyorsam 13 ya da 14. Yüzyılda yapıldı. Selçuklular zamanında yapılmış ve son kadın Vali Hüdavend Hatun .  O yıllarda böyle büyük bir başarı elde etmiş olduğu için ona olan saygımdan ve onun halen günümüzde özelliklerini taşıyan türbesinin etrafında uçmak isterdim diye düşünüyorum.

ÇİLEM YILMAZ: Niğde Manzarasına baktığınızda Neler Hayal Ediyorsunuz?

ÇİĞDEM OLGUN ŞİMŞEK: Bugün karla kaplı bir Niğde Var. Gerçekten manzara çok güzel. Niğde inşallah daha güzel yerlerde olacak. Her anlamda değişecek bir il olacağına inanıyorum. Burada Niğdelilerle birlikte olmaktan ve Hizmet etmekten çok muyluyum. Niğde’yi seviyorum.

ÇİLEM YILMAZ: Kar Beyazlığı Ve Karın Saflığı Var. Sizde 2 Çocuk Annesi Olarak Bu güzel Havada Tekrar Güzel Bir Çocuğunuz Olsaydı İsminin ve Cinsiyetinizin Ne Olmasını İsterdiniz?

 

ÇİĞDEM OLGUN ŞİMŞEK: 1 Kızım 1 oğlum var. Bu 2 çocuğumda da cinsiyet düşünmemişimdir. 3. Bir çocuğum olsaydı da cinsiyeti önemli olmazdı. Çocuklar çok saf, masum şu anda buradaki doğa gibi. Annelik duygusu insana pozitif enerji veren bir duygu. Cinsiyet hiç fark etmezdi. O yüzden isimde hiç düşünmezdim.

 

 

ÇİLEM YILMAZ: Boş zamanlarınızda neler yapıyorsunuz, hobileriniz var mı?

ÇİĞDEM OLGUN ŞİMŞEK: Off Road yapmayı çok seviyorum.

ÇİLEM YILMAZ: Bu hobiyi yaparken neler hissediyorsunuz.

ÇİĞDEM OLGUN ŞİMŞEK: Bu hobiden ziyade geçmişimin yansıması, çünkü ilk araba kullanmayı babamın arazili aracında öğrenince bir tutku haline dönüşüvermiş. Her off road beni geçmişin güzel anlarıyla buluşturuyor.  Buna bir de geleceğim olan çocuklarımı ve ailemi katmanın mutluluğunu da yaşayarak tadıyorum.

Genetik mi bilemiyorum ama çocuklarımın da çok sevmesi benim için itici güç oluyor. Vali Bey dahi bu duruma pek alışık değilken artık bu mutluluğa ortak olmak için bizi yalnız bırakmıyor ve o heyecanı bizimle yaşıyor. Zaten kısa süreli zaman paylaşabiliyoruz Vali beyin yoğunluğu gereği. Bunu da böylesine heyecan dolu yaşamak ailece coşkulu oluyor, mutluluk veriyor.

ÇİLEM YILMAZ: Doğa ile aram iyi diyorsunuz.

ÇİĞDEM OLGUN ŞİMŞEK: Doğayla bütün bir çocukluğum geçtiği için tabii ki evet.

Yalnız off road rotalarını belirlerken endemik türlerin olduğu, yani o bölgeye özgü dünyada doğal yaşamın sürmesini ve korunmasını sağlayacak şekilde ayarlanmasına dikkat etmeye çalışıyoruz.

Doğasever kimlikle doğanın zarar görmemesi gerçekten çok önemli.

Temennim ise bir gün ülkemizde de diğer başka ülkelerde olduğu gibi, suni off road sahalarının oluşması.

ÇİLEM YILMAZ: Karlı ve soğuk bur havada bizi kırmayıp Niğde Kalesi’ndeki çekimlerimize katıldığınız için ADIM Web TV ailesi adına size çok teşekkür ederim.

 

ÇİĞDEM OLGUN ŞİMŞEK: Televizyonunuzun ilk programına konuk ettiğiniz için ben teşekkür ederim, yayın hayatınızda başarılar dilerim.

 

Not: Niğde Valisi Yılmaz Şimşek’in eşi Kamu Hastaneleri Birliği Başkan Yardımcısı Dr. Çiğdem Olgun Şimşek’in, Adım Medya Yönetim Kurulu Başkanı Fırat Ensari’nin sunduğu Pencere programındaki açıklamaları ve Çilem Yılmaz ile Niğde Kalesi’nde gerçekleştirdiği röportajın tamamını 22 Ocak 2019 Salı günü Niğde ADIM Gazetesi’nin internet sitesindeki ADIM Web TV’den izleyebilirsiniz.

Haber Videosu

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Editör:


Dr. Çiğdem valieşi niğde adım Web

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.