24 Ağustos 2019, Cumartesi

MÜTEAHHİTLERİ DEĞİL ERDOĞAN'I DİNLEDİLER

MÜTEAHHİTLERİ DEĞİL ERDOĞAN'I DİNLEDİLER

Mecburiyet Caddesi’ndeki ‘uyanık müteahhit mağdurları’, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kentsel dönüşüm konusunda “Müteahhitleri değil, beni dinleyin. Evinizi vermek zorunda değilsiniz” açıklamasıyla harekete geçtiler.  

 

Dr. Sami Yağız Caddesi’nde, “riskli yapıların dönüşümüyle” ilgili kanunu ranta çevirmek isteyen müteahhitlerin mağdur ettiği vatandaşlar, Niğde Valiliği ve Niğde Belediyesi’ne resmi başvuru yaparak şikayetçi oldular. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Biz bu yasayı müteahhitler kazansın diye çıkarmadık. Müteahhitlerin mağdur ettiği vatandaşlar sorunlarını belediye başkanına bildirsin, gelip bana bildirsin” şeklindeki açıklamasıyla umutlanan mağdurlar, dilekçeyle valilik ve belediyeye başvurdular ve mağduriyetlerinin giderilmesini istediler. 

Niğde’de ‘Mecburiyet Caddesi’ olarak bilinen Dr. Sami Yağız Caddesi’nde Kentsel Dönüşüm Yasasının boşluğundan faydalanıp dükkân ve işyeri sahiplerini mağdur eden bazı inşaat firmaları, mağduriyet yaşayan hak sahipleri tarafından Niğde Valiliği ve Niğde Belediyesi’ne şikâyet edildi. 
Dr. Sami Yağız Caddesi’nde işyeri ve dükkân sahibi olan ve müteahhitlerin gazabına uğrayan bir grup vatandaş, Valilik ve Belediye Başkanlığı’na verdikleri dilekçede, “İnşaat firmaları bizimle anlaşma sağlamadan, maliklerin 2/3’üyle gizlice anlaşarak, binamıza çürük raporu çıkarmış ve yıkılacak binanın yerine yeni bina yapmak için bizimle hiç görüşmeden proje hazırlayıp, hakkımızı gasp etmeye çalışmıştır. Hakkımızı istediğimizde ise bizi yasanın boşluğundaki maddelerle korkutarak, ‘size kapı dışarı ederiz’ demişlerdir. Cumhurbaşkanı’mızın 1 Şubat 2019 tarihli açıklamasına istinaden gayrimenkullerimizi bu müteahhitlere vermek istemiyoruz” diyerek şikayetlerini dile getirdiler. 


Bilindiği gibi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir örneği de Dr. Sami Yağız Caddesi’nde yaşanan ve müteahhitlerin ilgili yasayı ranta çevirme girişimlerine karşı ülke genelindeki tüm hak sahiplerini kentsel dönüşüm konusunda uyarmış ve “evinizi müteahhide vermek zorunda değilsiniz” şeklinde açıklama yapmıştı. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan mağduriyet yaşayan vatandaşların şikâyeti üzerine yaptığı açıklamada ayrıca; “Bazı müteahhitler diyormuş ki, ‘ben yüzde 60’ını 70’ini alırım, ondan sonra da seni kapıya koyarım’. Müteahhidin dediği geçerli değil ki. Böyle bir sıkıntı olduğunda belediye başkanınıza bildirin, gelin bana bildirin. Anlaşmak suretiyle, belediye başkanının aracı olması veya çevre şehircilik bakanının devreye girmesi suretiyle bu adımları atarız. Asla vatandaşın mağdur edilmesine fırsat vermeyiz. Müteahhit arkadaşlar kusura bakmasınlar, müteahhitler kazansın diye böyle bir adım atmayız, atamayız” ifadelerini kullanmıştı. 


Bilindiği gibi kentsel dönüşüm projesiyle ilgili olarak ‘riskli yapıların dönüşümüyle’ ilgili yasa kapsamında, bazı uyanık müteahhitler, son yıllarda ciddi oranda değer kazanan Dr. Sami Yağız Caddesi’ni adeta istila etmiş ve cadde üzerindeki binaları çürük raporu aldırarak yıktıktan sonra özellikle dükkân sahiplerini mağdur eden uygulamalara girişmişlerdi. 
Bir apartmandaki tüm malikler yerine, sadece 2/3 çoğunlukla gizlice anlaşarak emellerine ulaşan inşaat firmaları, genellikle zemin katlardaki dükkan sahibi olan 1/3 azınlığın taleplerini kulak ardı etmişler ve buralardan yüksek miktarlarda rant elde ederek, dükkan sahiplerini mağdur etmişlerdi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Editör:


imar rant niğde

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.