24 Ağustos 2019, Cumartesi

MECBURİYET CADDESİNDE MÜTEAHHİT İSTİLASI!

MECBURİYET CADDESİNDE MÜTEAHHİT İSTİLASI!

Çürük belgesi aldırdıkları apartmanları yıkıp, yerine yaptıkları yeni binalarla trilyonlar kazanan bazı inşaat firmaları, yasadaki boşluktan faydalanarak hak sahiplerini mağdur ediyor

Mecburiyet Caddesi olarak bilinen Dr. Sami Yağız Caddesi, “Riskli alanların dönüşümüyle” ilgili yasanın boşluğundan faydalanıp, rant elde etmek isteyen bazı müteahhitlerin istilasına uğradı.

HAK SAHİPLERİ MAĞDUR EDİLİYOR

“Çürük raporu” aldırdıkları apartmanları yıktırıp, yerine garaj bile yapmadan kafalarına göre yeni binalar diken bazı inşaat firmaları, bu apartmanların ticari alanlarından trilyonlarca lira kar elde ediyor. Dükkan sahipleri ise dişiyle, tırnağıyla kazandığı dükkanlarını, müteahhitlere yok pahasına kaptırıyor. Yasanın boşluğundan faydalanan müteahhitler zenginliklerine zenginlik katarken dükkan sahipleri ise tüm birikimlerini kaptırdıkları için büyük mağduriyet yaşıyor.

YASA “YAŞANABİLİR ÇEVRE” DİYOR AMA…

Mecburiyet Caddesi’nde bazı müteahhitlerin iştahını kabartan uygulama 2012 yılında çıkan 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanlar ile Riskli Yapıların Dönüşümüyle ilgili kanunun çıkmasıyla başladı.

İlgili kanun aslında, ülke genelinde sağlıklı, güvenlikli ve yaşanabilir çevreler oluşturulmak için hazırlandı. Ancak yasadaki boşluk, rant elde etmek isteyen bazı inşaat firmalarının işine yaradı.

Yasayla, riskli binaların yıktırılmasından sonra arsa haline dönüşen taşınmazların tekrar yapılması esnasında tüm maliklerin “oybirliği” esası ortadan kaldırıldı. Yasada yapılan düzenlemeyle, bu aşamadaki gayrimenkuller için malik hisselerinin 2/3 çoğunluğunun onayı yeterli sayıldı.

KUPON ARAZİ

Yasadaki bu boşluk, bölgenin en değerli alanları için adlandırılan ve “Kupon arazi” olarak tabir edilen noktalarda, bazı müteahhitler için ‘Rant kapısı’ haline geldi.

APARTMANLAR MERCEK ALTINDA

Niğde’nin en önemli kupon arazisi sayılan bölgerinden biri olan Mecburiyet Caddesi’ne akın eden bazı inşaat firmaları, cadde boyunca tüm apartmanları mercek altına aldı.

GÖZÜNE KESTİRDİKLERİ APARTMANLARI ÇÜRÜK BELGESİ ALIP YIKTIRIYORLAR

Gözüne kestirdikleri apartmanlar için “Çürük belgesi” aldıran inşaat firmaları, yıktırdıkları apartmanların yerine yeni bina yapıp, büyük oranda kar elde etmeleri için maliklerin sadece 3’te 2’si ile anlaşma sağlamaları yeterli oluyor. Firmalar, alt katları ticari alan, üst katları konut olan apartmanlarda konut sahipleriyle kolayca anlaşma sağlayabiliyor. Çünkü, konut sahipleri, eski konutunun yerine yeni konut alacağı için bir şey kaybetmiş olmuyor. Ancak alt katlardaki dükkan sahipleri büyük oranda mağduriyet yaşıyor. Çünkü maliklerin 3’te 2’siyle anlaşma sağlayan müteahhit, yıktırdığı apartmanın yerindeki araziye istediği şekilde yeni bina dikiyor ve özellikle ticari alanlardan büyük kar elde ediyor.

Buradaki ticari alan sahiplerine ise mevcut dükkan büyüklüğünün yarısı kadar bile dükkan vermeyen müteahhit, dükkan sahiplerini mağdur ediyor. 100 metrekare dükkanına aynı büyüklükte dükkan isteyen malik, müteahhitten bunun yarısını bile alamıyor.

DÜKKAN SAHİBİNE KONUT VERİYOR

Bor Caddesi’ndeki bazı apartman altlarında yıllarca dükkan olarak faaliyet gösteren ancak değişik nedenlerle tapu kayıtlarında ‘konut’ olarak görülen dükkan sahiplerinin mağduriyeti ise diğerlerine göre daha fazla. Müteahhit, en az 20 yıldır dükkan olarak faaliyet gösteren, vergisini dükkan olarak veren, belediye kayıtlarında da dükkan olarak görülmesine rağmen, tapu kaydında konut olarak belirlenen zemin katlardaki bu alanlar için, dükkan sahibine “Senin bu dükkanın, konut olarak görülüyor. Bu bina yıkıldığında sana dükkan değil, üst katlardan bir konut veririm” diyor. Malikin, yıllardır dükkan olarak vergisini verdiği ticari alana karşılık konut veren müteahhit, o malikin dükkanının bulunduğu yere yaptığı dükkanla trilyonlarca lira para kazanırken, dükkan sahibine ise değeri dükkanının 10’da biri bile olmayan konut vererek, dükkan sahibini mağdur ediyor. Bu durum, ilgili yasadaki boşluktan kaynaklanıyor.

NEREDE BU BİNALARIN GARAJI

Müteahhit, “yaşanılabilir bir çevre” yapılması amacıyla çıkarılan ilgili yasayı kendi lehine çevirirken, yıkıp yerine yaptığı yeni binaya garaj bile yapmıyor. Yeni çıkan otopark kanunundaki ilgili hükümleri delen bazı müteahhitler, şehrin en işlek caddesinde yaptığı binaya garaj yapmayarak, otopark kanunu da delmiş oluyor. Böylece, riskli alanların dönüşümü için çıkarılan yasa, Niğde’de bazı uyanık müteahhitlerin zenginliklerine zenginlik katmasından başka bir işe yaramıyor.

BAZI MÜTEAHHİTLER HAKKANİYETLİ ANLAŞMA YAPIYOR

Kupon arazi olarak gösterilen Bor caddesinde bu şekilde en az 5 bina yıkıldı veya yıkım kararı alındı. Bazı müteahhitler, anlaşma sağladığı apartmanlarda tüm maliklerle hakkaniyetli bir anlaşma sağlarken, bazı müteahhitler yasadaki boşluğu kullanarak, özellikle ticari alan sahiplerini mağdur ediyor.

MAĞDURLAR AHİM YOLUNDA…

Mecburiyet caddesinde mağduriyet yaşayan dükkan sahipleri ise haklarını aramak için çalmadık kapı bırakmıyor. Haklarını aramak için yasal yollara başvuracaklarını belirten dükkan sahipleri, ilgili yasada yeniden bir düzenleme yapılması gerektiğini belirterek “Sonuna kadar hakkımızı savunacağız. Gerekirse konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşıyacağız” diyor.

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Editör:


niğde imar rant mecburiyet caddesi

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.