20 Ağustos 2019, Salı

İşçiler, 1 Mayıs İşçi Bayramına endişeli giriyor

İşçiler, 1 Mayıs İşçi Bayramına endişeli giriyor

13 milyon işçi tedirgin İşçiler, 1 Mayıs’ta kutlanacak İşçi ve Emekçi Bayramının hazırlıklarını sürdürürken, bir taraftan da kıdem tazminatının fona devredilecek olmasından dolayı büyük endişe yaşıyor.

Ekonomik reform adı altında kıdem tazminatlarının fona devredilecek olması ve  zorunlu bireysel emeklilik sigortası kapsamının (BES) genişletilmesinin planlanması, Türkiye’de sayıları 13 milyonu geçen işçileri tedirgin ediyor.

Kıdem tazminatlarının fona devredilmesinin, işçinin tek güvencesi olan kıdem tazminatından olabileceği gibi işçilerin işten çıkarılmalarının da kolaylaşmasının önüne açacağını belirten işçi sendikası temsilcileri, bu düzenlemenin hayata geçirilmemesi gerektiğini belirtiyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yayımlanan işçi ve sendikaların üye sayılarını gösteren 2019 Ocak istatistiğine göre, toplam işçi sayısı temmuza göre, 14 milyon 121 bin 664'ten, 13 milyon 411 bin 983'e geriledi.

TÜRKİYE’DE İŞÇİ KARNESİ

Türkiye’de 4 milyon 700 bin kayıtlı işsiz var.

Geniş tabanlı işsiz sayısı 8 milyonu buluyor.

Genç işsizlik oranı yüzde 26. 4

1 milyon üniversite mezunu işsiz var.

Çocuk işçi sayısı 1 milyonu geçti.

Türkiye’de 13.5 milyon işçinin sadece 700 bini grev hakkı bulunan bir sendikaya üye.

Taşeron işçilerin bir kısmı kadroya geçti ama halen kadre olamayan milyonlarca taşeron işçi bulunuyor.

5 ay 29 gün ve 9 ay 29 gün çalışan geçici işçilerin kadro beklentileri bir türlü gerçekleyemiyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

1 Mayıs’ta okullar tatil


1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı için geri sayım sürüyor. Türkiye'de ilk kez 1923'te kutlanan 1 Mayıs işçi bayramı bu sene de kutlanacak. 1 Mayıs İşçi Bayramında okullar tatil olacak. Kamu çalışanları da günü izinli olarak geçirecek.

1 MAYIS RESMİ TATİL Mİ?

İşçi Bayramı bu yıl Çarşamba gününe denk geliyor. 1 Mayıs 2019 İşçi Bayramı olması sebebiyle her yıl olduğu gibi bu yıl da tatil sayılacak. Okullar tatil olup, kamu işçileri resmi tatil yapacak.

1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI

Türkiye'de ilk kez 1923'te resmî olarak kutlanmıştır. 2008 Nisan'ında, "Emek ve Dayanışma Günü" olarak kutlanması kabul edilmiştir. 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM'de kabul edilen yasa ile 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmiştir.

TARİHÇE


İşçi Bayramı’na uzanan sürecin ilk adımının 1856 yılında Avustralya'nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri çalışma saatlerinin azaltılması için başlattığı protestolara kadar dayanıyor. Ancak bu protestolar tarihte, ABD'nin Chicago kentinde işçilerin 1 Mayıs 1886'dan itibaren iş gününün 8 saat olması için başlattığı mücadelenin, 1889'da Milletlerarası İşçi Kardeşliği Teşkilatı’nın Paris Kongresi'nde "işçilerin ortak bayramı" olarak kabul edilmesine kadar uzanıyor.

 

Amerikalı işçilerin, 8 saatlik iş gününü kabul ettirmek için mücadelesi 1884'te başladı. Chicago'da, Trade-Unions (İşçi Birliği) Kongresi de 1 Mayıs 1886'dan itibaren normal iş gününün 8 saat olarak belirlenmesini kararlaştırdı. 1 Mayıs 1886'da ABD'nin büyük kentlerinde beş binden fazla grev ilan edildi. Polisle grevciler arasında çıkan çatışmalarda bir işçi öldü, çok sayıda işçi yaralandı. 3 gün süren gösteriler sonrasında sendikacılardan dördü idam, dördü ağır hapis cezasına çarptırıldı.

Milletlerarası İşçi Kardeşliği Teşkilatı’nın 1889 Paris Kongresi'nde (II. Enternasyonalin 1. kongresi),işçilerin dayanışmaları amacıyla yılda bir günün ortak bayram ilan edilmesi benimsendi. Amerikalı sendikacıların önerisi üzerine o gün ''1 Mayıs'' olarak belirlendi.

 

 

Dünyada 1890’lı yıllara uzanan İşçi Bayramı, Osmanlı Devleti sınırlarında ilk olarak 1911'de Selanik'teki tütün, pamuk ve liman işçilerince kutlanırken İstanbul'daki ilk kutlama 1912 yılında gerçekleşti.

Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı nedeniyle ara verilen 1 Mayıs kutlamaları, uzun bir aradan sonra 1921'de yapıldı. Türkiye Sosyalist Fırkası'nın (TSF) çağrısı üzerine İstanbul işçileri mayısın birinci pazar günü tatil yaptı. TSF merkezindeki bayramlaşmadan sonra partinin Genel Başkanı Hüseyin Hilmi Bey ve üç delege, sadrazamı ziyaret etti.

Türkiye Cumhuriyeti'nin Sovyetler Birliği ile dostluk ilişkileri çerçevesinde, Ankara'da 1 Mayıs 1922'de işçi bayramı kutlandı. Cumhuriyet tarihinde ilk kez 1 Mayıs 1923'te resmi olarak işçi bayramı kutlamaları yapıldı.

Darbeler ve olağanüstü koşullarla kimi zaman yasaklanan 1 Mayıs, DİSK'in 1976 yılında Taksim'de düzenlediği programla geniş kitlelerce kutlandı.

Bir yıl sonra 1977'de yine Taksim Meydanı'nda yapılan 1 Mayıs kutlamalarında, meydandakilerin üzerine ateş açılması nedeniyle 34 kişi yaşamını yitirdi.

28 TIL SONRA TEKRAR RESMİ TATİL İLAN EDİLDİ


Milli Güvenlik Konseyi'nce 12 Eylül döneminde resmi tatil olmaktan çıkarılan 1 Mayıs, 28 yıl sonra Nisan 2009'da "Emek ve Dayanışma Günü" olarak resmi tatil ilan edildi.

Bu kararın ardından 2 yıl boyunca kutlamalar Türk-İş, Türkiye Kamu-Sen, DİSK, Memur-Sen, Hak-İş ve KESK'in yanı sıra sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin katılımıyla Taksim'de ortak yapıldı.

Sonraki dönemde
Taksim Meydanı'nda kutlamalara izin verilmemesi nedeniyle bazı işçi ve memur konfederasyonları kutlamalarını Anadolu'daki şehirlere kaydırdı.

DİSK ve KESK ise bu yıla kadar 1 Mayıs kutlamalarını Taksim Meydanı'nda yapma konusunda ısrarcı oldu. Önceki yıllardan farklı olarak DİSK ve KESK'in bu yıl Taksim Meydanı yerine Bakırköy'ü tercih etmesiyle 1 Mayıs "Taksim Meydanı" tartışmalarının gölgesinden kurtulmuş oldu.

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0


Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.