22 Eylül 2019, Pazar

IPARD BAŞKA BAHARA KALDI

IPARD BAŞKA BAHARA KALDI

Geçtiğimiz hafta Niğde’yi ziyaret eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarım sektörünün en önemli beklentilerinden biri olan IPARD uygulamasıyla ilgili net bir açıklama yapmadı. Bakan Pakdemirli, Niğdeli üreticilerin beklentilerine, 2007 yılından bu yana AB’nin hibe desteğiyle 42 ilde uygulanan IPARD programlarına Niğde’nin de dahil edilmesi için girişimde bulunacaklarını belirterek karşılık verdi.

TARAFTAR PATATESLERİ

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Niğde ziyareti kapsamında, Patates Araştırma Enstitüsü’nde geliştirilen renkli patatesleri inceledi. Bakan Pakdemirli, yakında taraftar patateslerinin piyasaya çıkacağını açıkladı.

BESİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

Bakan Pakdemirli, Grant Hotel’de sektör temsilcileriyle ve sivil toplum kuruluşlarının yöneticileriyle değerlendirme toplantısı yaptı. Bakan Pakdemirli, burada yaptığı açıklamada, Niğde’de 11 dekar alanda kurulacak olan “Besi Organize Sanayi Bölgesinin” 165 milyon TL yatırım bedeliyle 20 bin baş hayvan kapasiteli olacağını ve 2 bin 500 kişiye istihdam sağlanacağını bildirdi.

ECEMİŞ SUYU NİĞDE’DE KALACAK AMA…

Pakdemirli, Ecemiş Suyu’nun Aksaray ve Nevşehir illerine taşınacağı yönündeki iddialarla ilgili olarak da “Ecemiş Suyu geçmişte de Niğde’nin de bugün de Niğde’de kalacaktır” diye konuştu. Bakan Pakdemirli, kaynağı Çamardı ilçesinde bulunan ve Niğde’ye içme suyu ova köylerine de sulama suyu olarak geliştirileceği yaklaşık 20 yıldır konuşulan Ecemiş Suyu Projesi’nin akıbetiyle ilgili açıklama yapmadı.

IPARD BELİRSİZLİĞİ

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Niğde kamuoyunun en çok merak ettiği ve uzun yıllardan bu yana beklenti içinde olduğu “IPARD Projesi” konusunda, tarım sektörünün beklentilerini yanıt verecek bir değerlendirmede bulunmadı. Pakdemirli, projenin 42 ilde uygulandığını, Niğde ve 39 ilde ise uygulanmadığını belirterek, Niğde dahil tüm illerin projeye dahil edilmesi için girişimde bulunacaklarını ifade etti.

42 İLE 3.8 MİLYAR LİRALIK HİBE DESTEĞİ

Bilindiği gibi bir Avrupa Birliği (AB) Hibe Projesi olan IPARD uygulaması, kırsal kalkınmaya yönelik olarak 2007 yılından bu yana 42 ilde üreticilere çeşitli avantajlar sunuyor. IPARD Kırsal Kalkınma Destek Programı kapsamında, bugüne kadar 14 bin 500 projeye 3.8 milyar lira hibe desteği sağlandı. Desteklerle birlikte projenin uygulandığı 42 ilde 10 milyar lira tutarında yatırım yapıldı ve 60 bin yeni istihdam sağlandı.

NİĞDE PROJEDE NEDEN YOK?

Ekonomisi tarıma dayalı kentlerde, kırsal kalkınmanın sağlanması amacıyla uygulanan projeye ne yazık ki Niğde ili dahil edilmedi. Aksaray, Konya, Ankara, Bursa gibi illerin dahil olduğu projede Niğde’nin yer almaması, Niğdeli üreticilerin diğer 42 ildeki üreticilere göre dezavantajlı konumda olmasına neden oldu.

LİSANSLI DEPOCULUK BEKLENTİSİ

Bakan Şimşek, Niğdeli üreticilerin en önemli beklentileri arasında yer alan Havza Bazlı Üretim ve Lisanslı Depoculuk uygulamaları konusunda da net bir açıklama yapmadı.

VALİ ŞİMŞEK: “NİĞDE KENEVİR ÜRETİMİ İÇİN UYGUN BİR İL”

Bu arada Grand Hotel’deki sektör değerlendirme toplantısında Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Niğde’deki tarımsal yatırımlar ve projelerle ilgili bir brifing sundu. Vali Şimşek, Sanayisi gün geçtikçe gelişen, turizmde ise önemli bir potansiyele sahip olan Niğde’nin, her şeyden önce bir tarım kenti olduğunu belirterek, “ Ekonomisinin H’ini tarım ve tarımsal üretimin oluşturduğu ilimiz, ülkemiz tarımında önemli bir yere sahiptir” dedi.
Vali Yılmaz Şimşek, “Kenevir üretiminde ilimizin ekim alanları ve arazi yapısının uygun koşulları taşımasının yanı sıra kenevirin işlenmesi açısından da gerek Organize Sanayi Bölgemizde İplik-dokuma fabrikalarının bulunması, gerekse bu tesislerde yetişmiş kalifiye iş gücünün olması, kenevirin işlenmesinde ve sanayi ürünü haline getirilmesinde Niğde’yi diğer illere göre daha avantajlı hale getirmektedir.

Bu olumlu koşullar göz önünde bulundurulduğunda ilimizin kenevir üretimine dâhil edilmesi halkımızın beklentileri arasındadır” ifadelerini kullandı.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Editör:Cansu Demirpençe


İPARD NİĞDE BEKİR PAKDEMİR

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.