10 Aralık 2019, Salı

Durdurun bu yağmayı!

Durdurun bu yağmayı!

Niğde Belediye Meclisi’nin 6 Nisan 2018 tarihinde İmar Kanunu ve ilgili yönetmeliklere aykırı bir şekilde aldığı inşaatların çekme mesafeleriyle ilgili Plan Değişikliği kararı, Dr. Sami Yağız Caddesi’nde birkaç müteahhide haksız kazanç sağlarken, şehrin geleceğini de adeta katlediyor.

Vatandaşlar, Niğde Belediyesinin yeni Meclisi’nin Niğde’nin en işlek caddesi olan ve Bor Caddesi olarak da anılan Dr. Sami Yağız Caddesi’yle ilgili yeniden plan değişikliği kararı almasını ve en azından caddenin bir bölümünün yağmadan kurtarılmasını istiyor.

YÖNETMELİĞE AYKIRI TALEP!

Edinilen bilgiye göre, “Riskli yapıların dönüşümü” uygulaması kapsamında, bazı mülk sahipleri geçtiğimiz yıl Dr. Sami Yağız Caddesi’nde yapılacak yeni binalar için zemin katta arka ve yan yollar için 3’er metre olan çekme mesafelerinin sıfır (0) olması talebinde bulundu. Niğde Belediye Meclisi, Şubat ayı toplantısında, vatandaşların talebini İmar Kanunundaki Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliğinin 23. maddesi aykırı bularak talebin reddine karar verdi.

İKİ AY İÇİNDE NE DEĞİŞTİ?

Şubat ayında, ilgili yönetmeliklere aykırı bulunduğu için reddedilen talep, Nisan ayı Belediye Meclis toplantısında kabul edildi. Belediye Meclisi’nin 2 ay önce reddettiği yönetmeliklere aykırı talebi, iki ay sonra kabul etmesi kafalarda soru işaretlerinin oluşmasına neden oldu. İmar Müdürlüğü’nün teknik raporunda da vatandaşın talebinin ilgili yönetmeliklere aykırı olduğu açıkça belirtilmesine rağmen, Belediye Meclisi’nin 15 üyesi Bor Caddesi’nde çarpık yapılaşmaya neden olacak karara ‘evet’ oyu verdi.

İTİRAZ EDEN MECLİS ÜYELERİ

Ancak MHP ve CHP’li bazı Belediye Meclis üyeleri çekme mesafelerinin sıfıra indirilmesi talebinin reddi yönünde oy kullandı. MHP’den Tamer Anık, Rıfkı Urlu, Süleyman Arısoy, Emin Alper Öztürk, Murat Soyak ve Suat Başkal, CHP’den ise Mahir Kızıltan, Bünyamin Kıvrakdal, Ali Şafak ve Fatih Doğan Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliğinin 23. maddesi aykırı bularak talebin reddedilmesini istedi.  Ancak çoğunluğu dönemin Belediye Başkanı Rıfat Özkan ve çoğunluğu AK Partili 15 belediye Meclis üyesi yönetmeliğe aykırı talebi, ilgili kanunlarda açıkça belirtilmesine rağmen onayladı ve talep oy çokluğu ile kabul edildi.

NASIL KIYDINIZ?

Belediye Meclisi’nden çıkan bu kararla birlikte, Dr. Sami Yağız Caddesi’nin neredeyse tamamında, riskli yapıların dönüşümü kapsamında yıkılan eski binaların yerine yapılan yeni binaların zemin katlarında çekme mesafeleri sıfıra indirildi. Yan ve arka yollarda 3’er metre olması gereken çekme mesafelerinin sıfıra indirilmesi, bu caddede yeni inşaat yapan müteahhitlerin milyonlarca lira haksız kazanç sağlamasına olanak tanıdı. Yönetmeliğe aykırı olmasına rağmen çekme mesafelerinin sıfıra indirilmesi çarpık yapılaşmayı da beraberinde getirdi.

KAMU YARARI NEREDE?

İmar Kanunu’nun ilgili maddelerinde “İmarla ilgili plan değişiklikleri kamu yararı varsa yapılır” ifadesi yer alıyor. Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliğinin 26. Maddesinin 1. Fıkrasında “imar planı değişikliği, kentin sosyal ve teknik altyapı dengesini bozmayacak şekilde ve nitelikte kamu kararı olacak biçimde teknik ve nesnel gerekçeler gösterilerek yapılabilir” açıklamasına da yer veriliyor. Ancak, Niğde Belediyesi Meclisi’nin 6 Nisan 2018 tarihinde aldığı çekme mesafelerinin 3 metreden sıfıra indirilmesi uygulamasıyla ilgili kararda kamu yararı bulunmuyor. Bu uygulamadan hem vatandaşlar hem o bölgedeki dükkan kiracıları zarar görürken, inşaatı yapan müteahhitler ciddi rant elde ediyor. Yan ve arka yol çekme mesafelerinin 3 metreden sıfıra indirilmesiyle, inşaatı yapan müteahhide Niğde’nin en işlek caddesinde büyük oranda bir alanı kullanma yetkisi veriliyor. Bu da firmalara trilyonlarca liralık rant sağlıyor.

GÖZLER YENİ MECLİS’TE…

Geçen yıl Niğde Belediye Meclisi’nin aldığı yönetmeliğe aykırı karar, vatandaşların tepkisine neden olurken, gözler Niğde Belediyesi’nin yeni başkanı Emrah Özdemir ve yeni belediye meclis üyelerine çevrildi.  Vatandaşlar, yeni Belediye Meclisi’nin, Dr. Sami Yağız Caddesi’ndeki imar katliamına göz yummamasını ve burada yeni bir imar tadilatı uygulaması başlatarak, en azından bundan sonraki yapılaşmada İmar Kanunu ve ilgili yönetmeliklere uyulmasını istiyor. Dr. Sami Yağız Caddesi’nde Yapı Kredi Bankası şubesinin bulunduğu alandan, Derbent Kavşağına kadar olan bölümdeki ada ve parseller için geçerli olan yönetmeliğe aykırı kararın kaldırılması isteniyor.

PLANI DEĞİŞTİR, İMAR KATLIAMINA GÖZ YUMMA

Hukukçular, Niğde’de yönetmeliğe aykırı bir şekilde alınan Belediye Meclisi kararının, yine Belediye Meclisi kararı ile değiştirilebileceğine işaret ediyor. Dr. Sami Yağız Caddesi’nde yeniden plan değişikliği yapılıp henüz ruhsat alınmamış inşatlar için Belediye Meclisi’nin yeniden imar planı değişikliği yaparak, çekme mesafelerini mevzuata uygun hale getirebileceği belirtiliyor.

NİĞDE BELEDİYESİ BOR CADDESİ’Nİ KURTARMAK İÇİN ADIM ATACAK MI?

Niğde Belediye Meclisi’nin mevzuata aykırı olduğu bilinen ve göz göre göre çarpık yapılaşmanın önüne açan, çekme mesafelerinin sıfıra indirilmesi uygulamasını Dr. Sami Yağız Caddesi için yeniden imar planı değişikliği yaparak bu bölgenin yağmadan kurtarılması için adım atması bekleniyor.

Bu arada dönemin Belediye Meclis Üyelerinden de yönetmeliğe aykırı olduğu ileri sürülen 6 Nisan 2018 tarihli Belediye Meclis kararıyla ilgili açıklama yapması bekleniyor.

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

niğde

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.