22 Eylül 2019, Pazar

Devlet eski Bakanı Gönen’den yetkililere acil çağrı… “Bari bu treni kaçırmayalım”

Devlet eski Bakanı Gönen’den yetkililere acil çağrı…  “Bari bu treni  kaçırmayalım”

Devlet eski Bakanı Akın Gönen, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bugünlerde 2019-2023 Turizm Strateji ve Eylem Planını açıklamak üzere olduğunu belirterek, Niğde’nin de “Kapadokya Turizm Gelişim Bölgesi” kapsamına alınması için vakit kaybetmeden girişimlerde bulunulması gerektiğini söyledi.

Tarihi eserleri ve doğal güzellikleriyle dikkat çeken Niğde’de bu alanda bir Master Planı hazırlanmasının zaruri hale geldiğini kaydeden Akın Gönen, “Niğde, bu alanlarda hemen çalışmalara başlamaz ise iç ve dış yatırım çekmemiz ve cazibe merkezi olmamız mümkün değil” dedi.

Devlet eski Bakanı ve 17 ve 20. Dönem Niğde Milletvekili Akın Gönen, Niğde Valiliği’nin başlattığı “Marka Kent Niğde Projesi” ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bugünlerde ilan edeceği “2019-2023 Turizm Strateji Belgesi ve Eylem Planıyla” ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Niğde’nin, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hazırlayacağı eylem planının içine dahil edilmesi için fazla bir vaktinin kalmadığına dikkat çeken Akın Gönen, kentin Kapadokya Turizm Gelişim Bölgesi içine alınmasının zaruri hale geldiğini vurguladı.

Tüm bunları yapabilmek için ivedilikle bir Master Planı hazırlanması gerektiğine işaret eden Gönen, “Bu Eylem Planlarının içine dahil olan iller sadece turizmle ilgili değil bir tüm sektörlerdeki yatırımlar için de öncelik alacak. Niğde’nin mutlak surette bu planların içinde etkin bir şekilde bulunması gerekiyor. Bunun için çok fazla bir vaktimiz kalmadı” uyarısında bulundu.

YOL HARİTASI

Devlet eski Bakanı Akın Gönen, Marka Kent Niğde Projesi’nin çok önemli bir çalışma olduğuna dikkat çekerek, “Bu çalışmanın yol haritasında bahsedilen çalışmalar olursa, turizm sektörünü ve Niğde’ye canlandırır” dedi.

Marka Kent Niğde Projesi’nin başarılı olması için yol haritasında belirlenen çalışmaların da bir an önce başlatılması gerektiğine işaret eden Gönen, “Ben bu çalışmayı önemsiyorum, ciddi olarak turizm sektörünü vali bey bu marka kent ölçeğinde ele almışlar bir sektör olarak, geniş bir açılımla, katılımla, birçok toplantılarla bilimsel tarzda değerlendirmişler. Ben sonucun söylediğim gibi yol haritası ile söyleyeceklerim yapılırsa iyi olacağı kanaatindeyim” diye konuştu.

Niğde’de Kültür ve Turizm Müdürünün Niğdeli, Niğde’yi iyi tanıyan, Niğde’nin değerlerini kültürünü iyi bilen, turizm değerlerini iyi bilen birinin olması gerektiğine vurgu yapan Akın Gönen, “ Bu olmadığı takdirde, yapılması gereken bu marka kent sonuç bildirgesinde olduğu gibi, birçok teknik, idari gereken konuları var. Bu konuları Niğde’yi, Niğde kültürünü, Niğde’nin değerlerini bilmeyen birisinin sonradan kavrayarak gerek Niğde’de gerek Ankara’da yetkililerle takibinin çok zor olduğu kanaatindeyim. Bu alanda iyi yetişmiş bir evladımızın, hemen asaleten buraya atanması sektör açısından atılması gereken ilk adımdır” şeklinde konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bugünlerde 2019-2023 Turizm Strateji ve Eylem Planını ilan etmek üzere olduğunu söyleyen Akın Gönen, “Marka kent çalışması kapsamında Niğde’nin turistlik değerleri ve doğal güzellikleri ele alındığına göre bu belgeye Kapadokya turizm gelişim bölgesine alınmamız zaruri olduğu gibi- ki orada yokuz 2007 den beri -mutlaka dağ ve kış sporları bölümüne ayrıca Niğde’nin çok özgün başka yerlerde bulunmayan ağız tatları var; Niğde tava, bor söğürmesi, Demirkazık’ın buz gibi sularından çıkan alabalık gibi bu gurme turizm sektöründe o alanda mutlaka dikkat etmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Devlet eski Bakanı Akın Gönen, Adım Gözetesine yaptığı açıklamada özetle şu ifadelere yer verdi:

Oralara stratejik eylem planı ile girmediğimiz takdirde bu alanlarda iç ve dış yatırım çekmemiz, cazibe merkezi olmamız mümkün değil. Bunun hayata geçmesi mutlaka bu stratejik eylem planına uymamızla gerçekleşecek. Bu yapılan çalışmaların da Turizm Bakanlığına hemen aks ettirmememiz gerekir. Bu da hemen yapılması gereken zaman kaybetmememiz gereken bir iş. Cumhurbaşkanımızın 100 günlük eylem planından söz ediliyor hemen ele almamız gerek. Kayseri’nin Eriyesi Dağ Turizmine açtırmadan önce yaptığı eylem planı gibi. Bu eylem planı yapılıp bölge turizme ve kış sporlarını açıldığı takdirde kış sporları bölgesi olacağı kanaatindeyim, geniş çaplı bir planla yatırımcılara sunulmalı. Bu bölge Çukurova ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile kış sporlarını destekleyecek bir alana sahip olacak. Bunu belediye mi yaptırır valilik mi KOP Bölgesi mi bilmem ama yapılması şart. Turizm sektörü bizim Niğde olarak yararlanamadığımız bir sektör. Yanımızdaki Nevşehir dünyada marka olmuş iken biz turist çekememekteyiz. Bırakın turisti biz kendi değerlerimizin farkında değiliz…”

 

 

--haberin içine konulacak konuşma balonları---

“Niğde’nin turizm eylem planına dahil olması için fazla bir vakti kalmadı, acele edilmeli”

“Niğde’ye Niğde’yi bilen, Niğdeli bir kültür ve turizm müdürünün asaleten atanması şart”

“Turizm Eylem Planında yer alamazsak, Marka Kent Projesi için yapılan çalışmalar boşa gider”

 

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

NİĞDE HABERLER

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.