21 Şubat 2020, Cuma

Büyükbaş hayvan yetiştiricileri dertli

Büyükbaş hayvan  yetiştiricileri dertli

Niğde Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği (NDSYB) Yönetim Kurulu Üyesi Ali Rıza Önal, il genelinde büyükbaş hayvancılık sektöründe yaşanan sorunları Adım Gazetesi’ne anlattı. Girdi maliyetleri artışı karşısında üreticilerin mağduriyet yaşadığını belirten Önal, tarım ve hayvancılıkla uğraşan kesimin her geçen yıl biraz daha azaldığını belirtti.

NDSYB’de uzun süredir yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptığını ifade eden Ali Rıza Önal, hayvancılığın son yıllarda Niğde’de gözle görülür bir gelişme kaydetmesine rağmen, yaşanan sorunların bu sektörde üreticileri kaygılandırdığını ifade etti.

Başta yem olmak üzere girdi maliyetlerinin sürekli artış göstermesine rağmen, hayvan yetiştiricilerinin gelirlerinde bir artış olmadığı gibi geriye gidiş olduğuna işaret eden Ali Rıza Önal, “Hayvancılık sektörünün yaşayabilmesi için girdi maliyetlerinin düşürülmesine yönelik tedbirler alınmalı, yeni düzenlemeler yapılmalı” dedi.

NDSYB’nin, büyükbaş hayvan yetiştiricilerini pek çok farklı alanlarda desteklediğini, Birliğe üye olan üreticilerin her türlü sorununun çözümüne yönelik çalışmalar yürüttüğünü belirten Ali Rıza Önal, “Hayvan yetiştiricilerine kredi temininden, hayvanların küpelenmesi, soy kütüklerinin belirlenmesi, suni tohumlama gibi alanlarda da hizmetlerimiz artarak devam ediyor” diye konuştu.

Kooperatifler gibi çalışamadığı için NDSYB’nde iktisadi ve idari birimler kurduklarını ifade eden Ali Rıza Önal, “Üreticilerin; yoncalarının, mısırlarının tohumunu, ekimini, biçimini ve paketlemesini dış piyasaya göre daha az fiyatlarla yaparak üreticiyi biz nebzede olsa rahatlatmaya çalışıyoruz’’ dedi.

NİĞDE’DE BULUNAN TESİSLER YURT DIŞINDAN DAHA İYİ

 Geleneksel hayvancılığında en aza indirgendiğini, daha çok modern hayvancılığın yapıldığını vurgulayan Ali Rıza Önal, ‘’Yurt dışında birçok işletmeyi ziyaret ettim, bunların arasında Amerika, Almanya gibi ülkelerden daha iyi ve gelişmiş durumda olan tesisler var. Ama hayvancılığın daha da gelişmesi için, desteklemelerin buzağıdan tekrar anaç sığıra verilmesi gerekiyor.’’ dedi.

Büyükbaş hayvan yetiştiricilerinin yaşadığı en önemli sorunların başında yem fiyatlarındaki artışın geldiğine dikkat çeken Önal, “Bazı üreticilerimiz tarlalarında patates ekimini azaltarak, yem bitkileri ekimine başladı. Arazileri ekin, yulaf, reflas, fi ve yonca gibi yem bitkileri ekerek, suni yeme alternatif ürünler yetiştiriyorlar” ifadelerini kullandı.

Yönetim Kurulu Üyesi Ali Rıza Önal ‘’ Tarım girdileri denilince akla elektrik, gübre, mazot, tohum gibi birçok ürün giriyor. En basitinden bir elektrik, üreticinin tarlada kendi ürettiği katı yemi sulamada kullandığı en önemli etken. Süte 1 kere zam geliyorsa diğer girdilere 3 kez geliyor. Yem fiyatlarına diyecek hiçbir sözümüz yok. Sütün kilogram fiyatı 1.54 TL’iken 50 kilogramlık yemin fiyatı 50 TL’idi. Şu anda sütün kilogram fiyatı 1.83 TL ’iken 50 kilogramlık bir yemin fiyatı 90 TL oldu.’’ dedi.

KÖYLÜ TOPRAĞINI TERK EDİYOR

Büyükbaş Hayvan üreticisi Coşkun Kumsal, geçtiğimiz yıllarda tarım ve hayvancılığın ciddi sıkıntılar yaşadığı girdilere gelen zamların, et ve süt fiyatlarına yansımadığından yakındı. Kumsal, ‘’Üretimde zorlandığımız için birçok çiftçi, toprağını terk ederek, kente asgari ücretle çalışmaya geliyor. Mayıs ayında süte yansıyan zam miktarı özelde bulunan bazı firmalar tarafından verilmedi. Bizim istediğimiz devletin gelir ve giderlere yapılan zamları kontrol etmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.  

 

Haber Videosu

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0


Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.