22 Eylül 2019, Pazar

Niğde Adım Adım Kültür ve Sanata Yöneliyor

Niğde Adım Adım Kültür ve Sanata Yöneliyor

Niğde Halk Eğitim Merkezi Tiyatro Öğretmeni aynı zamanda Niğde’nin ilk özel tiyatro grubu Salsanat’ın kurucusu sinema ve tiyatro eğitmeni Vasıf Koçer ile tiyatrolar ve Niğde’de ki kültürel aktiviteler ile ilgili kısa bir röportaj yaptık.

Vasıf Koçer’in eğitmenliğinde Niğde halk eğitim merkezinde ikisi hafta içi biri ise hafta sonu olmak üzere üç farklı tiyatro grubu oluşturuldu. Bu gruplarda bulunan insanların arasında ev hanımı, bankacı, muhasebeci, öğretmen, satış sorumlusu, hastane personeli, üniversite ve lise öğrencisi, özel sektör personel müdürü, kantin işletmecisi, iş adamı veya iş adamların eşleri yer almakta kısacası her meslek grubundan insanlar bulunuyor. Gruplar farklı zaman dilimlerinde iş saatlerinden arta kalan zamanlarda tiyatro çalışmaları yapıyor ve daha sonra Kültür Merkezinde tiyatro oyunlarını sahneliyorlar. Yakın zamanda bu gruplardan bir tanesi Brian Clark’ın 1960 yılında kaleme aldığı Karar Kimin adlı tiyatro oyununu sergilemek için hazırlanıyorlar. Bu oyun Bir kaza geçirerek boynundan aşağısı felçli kalan bir hastanın ölmek istemesini ve doktorunun buna izin vermemesini anlatıyor.  Biraz da sağlık sektörü üzerinden bireyin toplum içerisinde bir takım normlar nezdinde özgürlüğünü sorguluyor da diye biliriz. Karar Kimin oyunu şubat ayının son günlerinde Kültür Merkezinde izleyiciler ile buluşacak.


SİNEMA VE TİYATRO EĞİTMENİ VASIF KOÇER İLE YAPTIĞIMIZ RÖPORTAJ

-Sizi kısaca Tanıya bilir miyiz?

-Merhabalar adım Vasıf Koçer yaklaşık 12 yıldır Niğde de tiyatro eğitmenliği yapıyorum. Güzel Sanatlar Sinema Televizyon mezunuyum ama tiyatro adına da çeşitli kuruluşlarda eğitim aldım. Gerek halk eğitim bünyesinde gerekse daha evvelki yıllarda gençlik merkezlerinde bu tiyatro eğitimlerini devam ettirdim. Şuanda da halk eğitim merkezimizde üç gurupla beraber eğitimlere devam ediyoruz.

-Niğde de ne gibi tiyatrolar düzenliyorsunuz?

-Çok çeşitli tiyatrolar düzenliyoruz. Benim çıkıp oynadığım oyunlarda oluyor. Kendi ekibim de var. Ben daha çok sahne arkasındayım, rejideyim, oyun yönetimindeyim. Sakatlar Derneği Niğde Şubesi ile bir takım çalışmalar yaptık. Geçtiğimiz 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde bir oyun sergiledik. Bunun dışında 18 Mart Çanakkale etkinliklerinde oyunlar düzenliyoruz genelde her sene bu gibi özel günlerde bir takım gösteriler yapıyoruz ama sadece özel günlerde değil başka zamanlarda da belli başlı çalışmalarımız oluyor. Şuan da halk eğitim merkezinde bulunan üç grupla birer oyun çıkaracağız inşallah. Bir gurubumuz burada onlarla birlikteyiz. Brian Clark’ın Karar Kimin adlı oyununu sergileyeceğiz bunun için çalışıyoruz. Oyun kişinin özgürlüğünün kararı, yani konu ne olursa olsun ölüm gibi bir uç konu da olsa kararı kendisinin verip veremeyeceği bunu tartışmaya açıyor. Öyle bir oyun. İnşallah başarılı oluruz.

-Niğde de bu tarz tiyatro oyunları sergilerken veya hazırlarken ne gibi zorluklarla karşılaşıyorsunuz?

Yani zorluklar oluyor tabi. Salon konusu bir sıkıntı. Örneğin şuan Atatürk ortaokulundayız. Buranın bir sahnesi var kendine has tabi tiyatro için uygun değil ama çalışma için son derece elverişli. Daha öncelerde böyle yerlerimiz de yoktu. Açıkçası evlerde prova alıyorduk. Kimi zaman sobalı evlerde özellikle kendi özel tiyatromuzda. Bu gibi yollardan geçtik ama ben çok sıkıntılardan bahsetmek istemiyorum artık çok uzun süre oldu. Ama şu var güzel olan taraf Niğde yavaş yavaş tiyatroya alışmaya başladı. Uzun bir yolculuk oldu bizim için zor oldu meşakkatli oldu bu süre zarfın da birçok tiyatro grubu da kuruldu. Dipsanat Tiyatrosu da var artık. Tiyatro V var yeni kuruldu. Genelde üniversiteli arkadaşlar buna öncelik ediyorlar ama üniversiteli olmayan lisede okuyan veya okumayan herhangi bir işte çalışan arkadaşlarımızda var onlarda iştirak ediyorlar. Niğde halkı yavaş yavaş tiyatroya adapte olmaya başladı diyebiliriz.

-Bizde tam onu soracaktık. Niğdeli vatandaşların sizin düzenlediğiniz tiyatrolara ilgisi nasıl?

Onların ilgisi de yavaş yavaş bize doğru yönelmeye başladı. Çünkü televizyondan da biraz herhâlde sıkılmaya başladı insanlar. Yani diziler hemen hemen birbirinin aynısı isimleri değiştirin mekânları değiştirin konular birbirine çok benziyor. Herhalde bunlardan sıkıldılar ve farklı bir şeyler arıyorlar. Dışarı çıktıklarında sürekli kafeteryalarda da oturmak artık bir sonuç vermiyor. Herhalde bundan dolayı Tiyatrolara ve sinemamalar yeniden insanların yönelmeye başladığı gerçeği ortaya çıktı yani benim gördüğüm bu inşallah yanılmıyorumdur. Zaten en büyük sıkıntıda buydu İnsanlara ulaşamamaktı sizlerin vasıtasıyla bunları da gerçekleştirmiş olacağız. Kaldı ki insanların gelmesi bizim sıkıntımızı da otomatik olarak ortadan kaldırmış olacak çünkü ilgi göstermiş olacaklar böyle bir ilgiyi gören yerel yönetimlerde mutlaka bir takım adımlar atacaktır. Atmaya da başladılar. İşte bakalım Halk Eğitim bünyesinde inşallah kısmetse oyunlarımızı sergileyeceğiz ondan sonra tekrar bir dönüp bakacağız sonuçları nedir? Neticeleri nedir? Olumlu olumsuz tekrar değerlendireceğiz.

 

-Niğde de bu tarz sanatsal etkinliklerin sayısı sizce nasıl çoğaltılabilir?

Bunun için muhakkak bir defa yerel yönetimlerin öncü olması gerekiyor. Şuan da benim bildiğim Bor ilçesinde Bor Kaymakamının girişimi ile okullar arası bir tiyatro festivali düzenlenecek. Bu çok önemli bir adım. Bu bir öncü olabilir, tabi bir kere yapılmış olması da çok mühim değil önemli olan bunun arkasını getirebilmek. Dediğim gibi insanları yönlendirmek bir, sizlerin vasıtasıyla basın ve medyanın gerek ulusal gerek yerel bir de yerel yönetimlerin yani bu belediyeler olur valilik makamı olur veya diğer il müdürlüklerinin muhakkak bununla ilgili teşviklerinin olması gerekiyor. Çünkü bazı sanatlar için uygun ortamlar gerekiyor bunların bir maliyeti var ve bu maliyetin karşılanması gerekiyor. Halkın ya da bir takım özel kuruluşların bunu karşılayabilmesi pek mümkün değil. Yani kısaca yerel yönetimlerin muhakkak ekonomik anlamda destek vermesi bu işleri finansa etmesi gerekiyor tabi Niğde de hatırı sayılır bir takım kuruluşlar, Niğde’nin ileri gelenleri var. İsimlerini çok duyduğumuz insanlar var isteriz ki işte şu filanca isim şu tiyatro grubuna destek oluyor filanca isim şu ressama sergi açması konusunda finansal destek sağladı gibi. Tabi benim aklıma gelen bunlar tiyatro olmasın resim olmasın ne istiyorlarsa yeter ki estetik olsun sanat olsun böyle şeyler duymak istiyoruz artık. Şuan da tiyatroyu, sanatı gençlik merkezi ve Niğde Halk eğitim merkezi sağlıyor. Onların dışında özel girişimler de var tabi ama bunların çabası bir yere kadar olabiliyor güçleri yetmiyor. Gücü yeten devlet, şuan da yapılıyor ama yeterli değil inşallah artarak devam eder.

-Sizce Niğde’ye ikinci bir kültür merkezi veya bir tiyatro salonu gibi sanatsal faaliyetlerin yapıldığı bir alan yapılmalı mı? Şuan da mevcut sayı yeterli mi?

Sayı şöyle nüfusa oranla aslında salon küçük ya da yetersiz gibi görünüyor ama salonda sanat ya da tiyatro etkinliği dışında bir sürü etkinlik var. Bayii toplantıları, partilerin genel kurulları, okulların yılsonu etkinlikleri vs. bunlar olduğu için tiyatro yapmaya yer kalmıyor. Örneğin mayıs ayında yer bulamıyorsunuz salonda bunun için şubat ayından tutmanız gerekiyor gibi bu açıdan bakarsanız en az bir iki tane daha olması gerekiyor.

-Size teşekkür ediyoruz ve çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.

-Rica ederim sağ olun. Ben teşekkür ederim.

Haber Videosu

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Editör:


niğde tiyatro kültür sanat

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.