21 Eylül 2019, Cumartesi

GEÇMİŞİ GELECEĞE BAĞLAYAN BİR KÖPRÜ

GEÇMİŞİ GELECEĞE BAĞLAYAN BİR KÖPRÜ

Kentin tanıklarıyla Niğde Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Gülin Öztürk, “Kentin Tanıklarıyla Niğde” adlı kitabının tanıtımını tarihi Bedesten’de yaptı. Geçmişe ait yaşanmışlıklarla geleceğe bir köprü görevi üstlenecek olan bu önemli eserde, ses ve görüntüleri kaydedilen 49 tanığın kendi anlattıkları dönemlere ait bilgiler yer alıyor.

Niğde’de ilklerden biri olan ve “sözlü tarih çalışması” olarak nitelendirilen “Kentin Tanıklarıyla Niğde” isimli kitabın hazırlanması yaklaşık 3 yıl sürdü. Kitabın tamamlanması aşamasında, aralarında yazar Gülin Öztürk’ün babası Mutlu Erdem’in de bulunduğu 9 tanık hakkın rahmetine kavuştu.

Eserin, Bedesten’deki tanıtımında kitabın hazırlanmasına, tanıklıklarıyla katkı sunan çok sayıda tanınmış kişi de davet edildi. Tanıtım programında, hayatınız kaybetmiş veya tanıtıma katılamayan tanıkların yakınlarına kitap ve kitabın omurgasını oluşturan röportaj CD’si hediye edildi. 

Adım Gazetesi İmtiyaz Sahibi Süha Tekten de rahatsızlığı nedeniyle programa katılamayan babası Ulus Tekten adına taktim edilen kitap ve CD’yi aldı.

AMAÇ; GEÇMİŞİ GELECEĞİ AKTARMAK

Zaman zaman duygusal anların da yaşandığı tanıtım programının açış konuşmasını yapan Dr. Öğretim Üyesi Gülin Öztürk, kitabı geçmiş dönemin yaşantısını, geleceğe aktarmak amacıyla hazırladığını belirtti.

KUŞAKLARI BİRBİRİNE BAĞLAYACAK ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMA

Yaklaşık 3 yıl süren çalışmada, yaşadıkları dönemlere ait bilgileri anlatan ve kitabında ‘tanık’ olarak ifade edilen anlatımcılara ‘büyüklerim’ diye hitap eden Dr. Gülin Öztürk, kitabı tamamlamış ve gelecek kuşaklara aktarılmasına katkı sağlamış olmanın mutluluğunu yaşadığını belirtti. Dr. Öğretim Üyesi Öztürk, “Ben, kuşakları birbirine bağlayacak olan bu çalışmayı, doğduğum, büyüdüğüm ve yaşadığım şehir olan Niğde’ye karşı bir sorumluluk olarak görüyorum” diye konuştu.

VALİ ŞİMŞEK: BU TÜR ESERLERİN SAYISI ARTMALI

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek ise kitapta Niğdelilerin her zaman vatanının, milletinin ve bayrağının yanında olduğuna vurgu yapıldığına dikkat çekerek, bu tür eserlerin sayısının artmasını temenni ettiğini belirtti.

ÖZKAN: NİĞDE’NİN TANITIMINA DA ÖNEMLİ KATKI SUNACAK

Niğde Belediye Başkanı Rıfat Özkan da nesilden nesile aktarılacak olan bu eserin, Niğde’nin kültürel özelliklerinin tanıtılmasına da önemli bir katkı sağlayacağını vurguladı.

PROF. KAR: “GÜLİN HOCAMIZI KUTLUYORUM”

Niğde Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar ise kitabın Niğde’nin hafızasını taşıyan insanların katkılarıyla uluşturulmuş olmasının önemine dikkat çekti. Prof. Dr. Kar, sözlü tarih çalışmasında yörenin ve dönemin insanlarına ulaşılması gerektiğine işaret ederek, “Ulaştığınız bu insanlar sayesinde, geçmişin hafızasına ulaşabilirsiniz. Bu hafıza içerisinde, tarihi, ticareti, mutfağı yani bir kültürü barındırır. Dr. Öğretim Üyesi Gülin Öztürk hocamızın da yaptığı bu çalışmada Niğde’nin hafızasını yansıttığını görüyoruz. Biz de üniversite olarak Niğde’nin tarihi ve kültürü ile ilgili bir merkez açmayı planlıyoruz. Amacımız bu tür değerli çalışmaların daha görünür ve kalıcı hale gelebilmesini sağlamak. Ben şahsım ve kurumum adına Dr. Öğretim Üyesi Gülin Öztürk hocamıza Niğde’ye böyle bir katkıda bulunduğu için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

GÖNEN: “GEÇMİŞLE GELECEK ARASINDA BİR KÖPRÜ”

Niğde’ni çok yönlü olarak ele alındığı kitapta kentin önemli konularına tanıklıkları ile katkı sunan Devlet Eski Bakanlarından Akın Gönen de programda davetlilere hitaben bir konuşma yaptı. Gönen, geçmişle gelecek arasında bir köprü görevi üstlenecek olan “Kentin Tanıklarıyla Niğde” isimli kitabın, çok önemli bir eser olduğunun altını çizdi. Gönen, kitabın hazırlanmasında emeğe geçen herkese teşekkür etti.

TANITIM PROGRAMINA YOĞUN KATILIM

Programa Niğde Valisi Yılmaz Şimşek ile Eşi Dr. Çiğdem Olgun Şimşek, Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan, Rektör Prof. Dr. Muhsin Kar, Vali Yardımcısı Cemil Kılınç, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlyas Gökhan, Devlet Eski Bakanı Akın Gönen, Adım Medya Yönetim Kurulu Başkanı Fırat Ensari, Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Yiğit, İl Kültür Müdür Vekili İsmail Tecimer ve çok sayıda davetli katıldı.

KİTAP İÇİN NE DEDİLER?

 

Bu arada Bedesten’de düzenlenen tanıtım programında katılımcılar duygu ve düşüncelerini Adım Gazetesi ve Adım Web TV’ye anlattılar.

AHMET OĞUZ ÖZMEN (Niğde Eski Belediye Başkanı): “Bu kitap bir eksiklikti. Niğde’nin örf ve adetlerini, kültürünü yansıtan doğru düzgün bir kaynak bulmakta zorluk çekiyorduk. Belediye başkanlığı yaptığım dönemlerde Kültür Müdürlüğü’ne kaynak bulamıyorduk. Bu bence Niğde için çok önemli bir kültür kaynağı. Niğde’nin örf ve adeti, yaşama şekli, yaşananlar, yaşatılanlar, unutulanlar, özlenenler hepsini bu kitap tanıtımında gördüm. Bu ve buna benzer kitapların derlenmesi, toplanması, hazırlanması, tanıtılması, dağıtılması ekonomik olarak zor değil fakat toparlamak çok zor. Dr Gülin Öztürk çok yakından tanıdığım bir insandır. Kutluyorum…”

 

PROF. DR. MUHSİN KAR: (Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü): “Sözlü tarihin kayda geçmesi çok önemlidir. Niğde’nin hafızasını her yönüyle; kültürü, sanatı, ticareti, mutfağı bunlarla ilgili bilgi sahibi olan insanlar yaşarken kayıt altına almak çok önemli. O açıdan Gülin hocamız çok önemli bir rol oynadılar. Sayılarının artmasını diliyorum. Niğde tarihi, kültürü ile zengin bir şehrimiz. Biz de üniversite olarak Niğde tarihi, kültürü ile ilgili bir merkez açacağız. Orada bu tür çalışmaları daha görünür ve kalıcı kılmayı amaçlıyoruz…”

PROF. DR. BAŞARAN ÖZTÜRK: (Yazar Gülin Öztürk’ün eşi): “Benim iki şapkam var, önce Niğdeliyim; o nedenle Niğde’ye ilişkin her yayın, her yapılan yeni yatırım, benim için çok önemli ve gurur vericidir. Bu çalışmayı eşimin yapmış olması da benim için ayrı bir gurur vesilesi, eşim ve ben kendimizi Niğde gönüllüsü, Niğde sevdalısı olarak görüyoruz. Ancak Niğde sevdası kuru kuruya olmaz, bırakılan eserlerle ve Niğde için yapılan karşılıksız hizmetlerle olur.  Onun için şahsım, eşim ve ailem adına da bu gün böyle bir tören olduğu için, böyle bir kitap meydana geldiği için çok mutluyum. Bu kadar sevenimiz olduğunu görmekten büyük mutluluk ve gurur duyduk. Niğde’ye, Niğdeliye ve sanata önem veren Sayın valimizin, belediye başkanımızın, rektörümüzün, il genel meclisi başkanımızın tüm dost ve akrabalarımızın yanımızda olması sebebiyle bizim için çok özel bir gün. Devlet eski bakanımız Sayın Anın Gönen kentin tanığı olarak verdiği röportajın yanısıra sadece 3 saatliğine İzmir’den Niğde’ye gelmesi de ben ve ailem için ayrı bir gurur vesilesi oldu. Kendisine teşekkür ediyoruz. Bu tür çalışmaların devamının gelmesi en büyük temennim, Niğde her zaman en iyisine layıktır.

 

 

AYHAN SÜTÇÜ (Emekli): Niğdeliyim, öz Niğdeliyim çakma değil. Ankara da toptancılık yapıyorum,

Niğde’de büyüdüm. 30 yaşından sonra Niğde’den gittim. Buraya da bu kitap tanıtımı için geldim. Allah utandırmasın hayırlı uğurlu etsin. Çok güzel bir kitap olmuş. Daha önce ben Ömer Fethi beyle (CHP Niğde Milletvekili) de yapmış idim, Niğde spor tarihi, orada da büyük bir yazım var.”

 

ÇİĞDEM ERDEM:(Ziraat Mühendisi) : “Bizim için çok duygusal bir tanıtımdı, çok özlediğimiz babamız bizi çok duygusallaştırdı, Niğde’mize ait bilgilerle anıları çok hoşumuza gitti. Çok emek var ama değdi bizim için çok değerli bir eser.”

 

PINAR ENSARİ: (Psikolog): -Harika bir gündü, öncelikle onu söyleyeyim, ayrıca sevgili arkadaşım Dr. Gülin Öztürk ve çok sevgili hem akrabam, hem can arkadaşımız Prof. Dr. Başaran Öztürk bizim dostluğumuz sanırım bu günün konseptine uygun olacak, tarihe tanıklık yapıyor. Çok uzun yıldır arkadaşlarımız ve sevgili arkadaşlarımız her işlerinde titizler; evlilikte, dostlukta, çocuk yetiştirmekte. Bugün görüyorum ki eğitim başarılarında da çok titizler. Çok sevgilerimi yolluyorum, gurur duydum…”

 

SEVGİ ÖZBEK: ( Diş Hekimi) “ 25 yıldır Niğde de serbest diş hekimi olarak görev yapıyorum. Ben Niğdeliyim, annem de bu çalışmaya katkı verdi. Sayın Gülin Öztürk’ün çok büyük özveri ile yapmış olduğu bir çalışma ve bugün bu kitap tanıtımında olmaktan çok mutlu olduk. Niğdeli olmaktan ayrıca gururlandık. Çünkü eskiyi görmek, duymak ve bunu paylaşmak, şahitlik etmek hepimizi çok duygulandırdı, gururlandırdı. Mutlu olduk.”

 

TANER ERDEM: (işadamı- Yazar Gülin Öztürk’ün ağabeyi): 46 yıllık hayatımda yaşadığım en duygu dolu anlardı. Kardeşim benim, her şeyim canım, yarım çok teşekkür ediyorum ona. Çok duygulandırdı bizi sağolsun. Diyecek bir kelime bulamıyorum, çok mutluyum.”

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Editör:Seyid REFREF


gülin öztürk başaran öztürk niğde kent

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.