20 Ağustos 2019, Salı

Bor’da uluslararası sanat etkinliği düzenleyen Serkan Haliloğulları’ndan yetkililere sitem var…

Bor’da uluslararası sanat etkinliği düzenleyen Serkan Haliloğulları’ndan yetkililere sitem var…

Ayaklarına kadar getirdiğim sanata sahip çıkmadılar Niğde’nin Bor ilçesinde bu yıl ikincisi düzenlenen “NİĞBOR Uluslararası Sanat Ekinliği”, 28 Nisan’daki Çalıştay ile sona erdi. Türkiye’den ve dünyanın pek çok ülkesinde onlarca sanatçının eserleriyle katıldığı eski Rum Kilisesi’ndeki etkinlikte resim, fotoğraf, mozaik, heykel ve müzik gibi eserler sanatseverlerle buluşturuldu.

Yaklaşık 1 ay süren Uluslararası Sanat Etkinliğinin düzenlendiği Rum Kilisesi, bu süre içinde 20 bine yakın ziyaretçi ağırladı. Etkinliğin en önemli ayağını ise Bor ilçesinde ilk kez bir Guinness rekor denemesi oluşturdu. Arnavut Sanatçı Saımır Stratı, 250 bin vida ile 15 metrekare boyutunda dünya barışını simgeleyen Atatürk ve Türkiye bayrağı tablosunun yapımına başladı. 5 Mayıs’a kadar sürecek çalışma, Arnavut sanatçının 11. Rekor denemesi olacak.

 

 

 

Uluslararası 2. NİĞBOR Sanat Günleri’ni düzenleyen Proje Organizatörü Serkan Haliloğulları, Adım Gazetesi’ne verdiği röportajda, etkinliğe halkın büyük ilgi göstermesine rağmen yerel yöneticiler ve kamu kurumlarından yeterince destek göremediklerinden yakındı.

HALKIMIZIN SANATA AÇ OLDUĞUNU GÖRDÜK

ADIM GAZETESİ: Bu yıl ikincisini düzenlediğiniz etkinlikle ilgili bir değerlendirme yapar mısınız?

SERKAN HALİLOĞULLARI: Bu proje Bor’a mâl olmuş, Niğde’ye mâl olmuş bir proje; çocuklarımızın , halkımızın , sanatçılarımızın , yaşlımızın , gencimizin , hepsinin benimsediği, kabullendiği bir proje… Şuna çok memnunum: halk buna çok yoğun ilgi gösteriyor,  gerçekten sahiplendi , hediyeler getirenler var , sanatçılarımızı evine götürüp yemek yedirenler var. Ortaya çıkan güzellikleri anlatmayla bitmez. Halkımız sanata açlığını, sanata yoksunluğunu en güzel şekilde buradan gösterdiler ve bunu sahiplendiler. Ben buradan bütün Bor ve Niğde halkına teşekkür ediyorum.

ADIM GAZETESİ: Burada sanatsal bir takım etkinlikler düzenlendi, uluslararası düzeyde sanatçılar geldi. Yaklaşık 1 ay süren bu etkinlikteki süreci anlatır mısınız?

SERKAN HALİLOĞULLARI: Etkinliğe hem sanatçı hem de ziyaretçi açısından beklentimizin üzerinde bir ilgi oldu. Etkinlik inanılmaz derecede güzel geçiyor, kreşlerden, okullardan, orta okullar katılıyor, çocuklar koşa koşa geliyorlar, resim yapıyorlar yani sanatçılarla çok yakın bir şekilde ilgileniyorlar, sanatın yokluğunu hissettiklerini en güzel şekilde anlatıyorlar yaptıkları resimler le bize gösterdikleri ilgi ile. Mükemmel şeyler ortaya çıkıyor. Ben buna çok seviniyorum. Amacımda zaten buydu, sanatın olmadığı bir memlekete, onların gidip ulaşamayacağı sanatı ayaklarına getirmek istedim, bunu da başardım, ne mutlu…

ADIM GAZETESİ: Dünyanın pek çok ülkesinde sanatsal faaliyetleriniz oldu. Bor ilçesinde bu etkinliği düzenlemekteki amacınız neydi?

SERKAN HALİLOĞULLARI: 2009 yılında ilk sanatla tanıştım. Ben sanatçı bir insan değildim, sanata bilen biri değildim. 2009 yılında İngiltere’de çalıştırdığım kafeteryada Türkiye’mi, halkımı, kültürümü tanıtmak için Bursa’dan hattat sanatçısı Zafer Karabeybek’i İngiltere’ye götürüp bir sergi açtırdım. Bu serginin sonrasında gördüğüm yoğun ilgi ve alaka ile sanatsal etkinliklerin devam geldi.

İkinci sergimi Kütahya’dan 21 sanatçının eserlerini İngiltere’ye götürerek bir sergi açtım. Bu İngiltere’de benim yaşadığım bölgede düzenlenmiş en büyük sergiydi. İspanya, Kosova, Arnavutluk gibi ülkelerde sergiler açtım. Şimdiki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beylükdüzü belediye başkanı iken Beylikdüzü’nde bir çalıştay düzenledik. Çok ilgi gördü. Ben de kendi doğup büyüdüğüm memleketimde, Bor’da böyle bir etkinlik düzenlemek istedim. İlkini geçen yıl düzenledik. Bu yıl ikincisini gerçekleştirdik. Geleneksel hale getirmek istiyoruz. Çünkü çocuklar buna muhtaçken, sanatın unutturulduğu bu memlekete sanatı getirmek istedim. Burada bunu başarmak istedim. Bu yönden çok mutluyum.

ADIM GAZETESİ: Buradaki eserler satışa mı sunulacak?

SERKAN HALİLOĞULLARI: Burada ki amaç sadece sanatı insanlara tanıtmaktır. Buraya taşımak ve insanlara sevdirmek, burada satış amaçlı bir sergi yoktur. Değerini bilen kişiler için bu eserler elbette ki satılıktır. Amaç sanatı bu insanlarla tanıştırmaktır. Yegâne temel budur, bu eserler burada zaten haklı alıcısını bulamaz ki… Bu sanatçılarımızın yaptığı eserler, özellikle şurada ki büyük mavi tablomuz Musa Güney’in tablosu, kendisi İtalya’da sergi açıyor: O tablonun 15 bin Euro’ya İtalya’da satabiliyor; o tabloyu Bor’da ya da Niğde’de satabilmek imkânsız. Zaten amaç satış değil sanat, kültür, gelecek, çocuklarımız onlara veremediklerimiz, onlara bunun nasıl verebiliriz ben bunun savaşındayım.

ADIM GAZETESİ: Etkinliğin amacına ulaştığını düşünüyor musunuz?

SERKAN HALİLOĞULLARI: Bence ulaştı. Herkes, köyden kasabadan insanlar, gençler, yaşlılar, öğrenciler, esnaf, sokaktaki vatandaş koşa koşa geliyor.

ADIM GAZETESİ: Teşekkür ediyor, başarılarınızın devamını diliyoruz.

SERKAN HALİLOĞULLARI: Ben teşekkür ediyorum. Fakat bir şey eklemek istiyorum: Bu bir sitem değil, bir şikâyet değil. Ben şuna üzülüyorum; halkımızın gidip göremeyeceği sanatı, sanatçıları, kültürü ben bütün gayretimle, çocuklarımın ekmeğinden keserek memleketime getiriyorum. Ayağımıza kadar gelmiş olan bu kısmete sahip çıkmayan değerli büyüklerime hepinizden Allah razı olsun diyorum…”

 

 

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

bor sanat serkan haliloğulları niğde

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.