09 Aralık 2019, Pazartesi

Marka Kent Niye Olunmasın?..

Marka Kent Niye Olunmasın?..

Bu kentte yaşayan, havasını soluyan, ekmeğini yiyip suyunu içen, kaldırımında yürüyüp sokağında oturan…

İster Niğde ister başka kent doğumlu olsun, lakin yaşadığı kente saygısı olan herhangi biri veya her kim…

Bu şehrin cazibesinin artmasını istemez?

Tarihi ve turistik mekanlarının tanınmış halde, rağbet görmesini istemez?

Yöresel üretim ve birikimlerinin öncelikle ülke, devamında dünya da bilinip tercih edilmesini istemez?

Tüm bunlara paralel; şehrin yaşam kalitesini artırıp, yenilikçiliğe açık planlamalar eşliğinde kenti daha yaşanabilir hale getirecek işlerin ortaya konulmasını istemez?

Yatırım imkanlarının artmasını, yeni işletmelerin açılmasını, var olanların geliştirilmesi ve büyütülmesini, devamında istihdamın gelişmesini istemez?

İşte ülkenin merkezinde yer alan; dağ turizminden yayla turizmine, gelişen ve büyüyen bir üniversiteden yenilenebilir enerji kaynaklarına, tarım ve hayvancılıktaki potansiyelinden güvenli ve yaşanabilir bir kent özelliği taşımasına kadar daha birçok özelliği taşıyan bu kenti…

Havaalanı olmamasından kolektif bilinç eksikliğimize, kurumlar arası koordinasyon eksikliğinden hızlı trenimizin olmamasına, şehrin altyapı sorunundan üst yapıdaki çarpık kentleşme, otopark ve trafik sorununa kadar acil çözüm bekleyen olumsuzluklara rağmen…

İlimizin markalaşma sürecini başlatmak,

Kentte ki gerek kamu gerek sivil toplum örgütleri ve tüm Niğdelilerin Kent Markasına yönelik farkındalığını artırmak ve Marka Kimliğini bir şekilde ortaya koymak,

Bu kentte yaşayan veya dışarda yaşayıp da doğduğu yerle olan gönül bağını süreklilikle yaşayan ve yine az buçuk sorumluluk duygusu hisseden tüm kent yaşayanlarının,

“Bizden bir halt olmaz, boşuna çabalar, nafile işler” şeklinde umutsuzluk pompalayan negatif düşüncelerden sıyrılıp, elini taşın altına koyması, gelişen dünya şartlarında kesin zorunluluktur.

İşte geçtiğimiz bir yılı geçkin süredir gerçekleştirilen Marka Kent Niğde projesinin son ayağı, geçtiğimiz hafta yine geniş katılımlı ve konunun uzmanı nitelikli onca insan tarafından elde edilen tüm veriler ışığında, tekrar tartışılıp masaya yatırılıyordu.

3 Nisan 2018 tarihinden bu yana Vali Sayın Yılmaz Şimşek’in himayesinde; Adana, Mersin, Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük kentlerimizdeki arama konferanslarıyla; ister Niğde de yaşayan ister dışarda ikamet eden birçok Niğdeliyi bir araya getirip, Niğde’yi tartışmak ve gündemde tutmak, uzun soluklu olduğu kadar kolay bir iş değildi.

Geniş bir Niğdeli nüfusunu ortak fikir tepsisinde buluşturarak, Marka Kent olma yolunda hiç değilse bir bilinç oluşturmaya çalışmak, sürekli konuşup iş üretmeyen toplum yapımızda başlı başına bir handikapken, bir şeyler yapmaya çalışmak, zaten kafadan eleştiri oklarının alaycı tebessümleri eşliğinde hedef yapıverir, işi ortaya koyanları.

Tabii ki…

Dışardan bakıldığında kentin öne çıkarılması gereken yönleri ve dezavantajları tartışılıyor,

Katılımcıların tecrübe paylaşımları önem arz ediyor,

Niğde için kimlik önerileri kadar;

Yol haritasının neler olabileceğinin açılımı, gerek pratik gerekse de teorik hallerini ve bilimsel verileri eşliğinde, ileride pusula olabilecek bir titizlikle dokümanlara aktarılıyordu.

Niğde’nin Marka Kent olması elbette ki uzun soluklu ve yılları kapsayacak uzun bir zaman dilimine yayılacak bir olgu.

Lakin bunun düşünülüp, üzerinde emek dökülerek ortaya konması ve bir şekilde bu sürecin başlamış olması, umut verici.

Marka Kent konusu bir köşe yazısına sığamayacak kadar ciddi bir konu…

Üzerinde konuşulup tartışılacak o kadar kapsamlı ki, kitaplar dolusu yazılabilir.

Bardağın dolu veya boş tarafına bakacak tarzda dahi olsa bir yorum yapacak olursak…

Projenin arka mutfağında özverili çalışmalar yapan Vali Yardımcısı Sayın Cemil Kılınç Beyefendiye ayrı bir paragraf açmak gerekir mutlaka.

Aslan Payını ise…

Marka Kent Niğde Projesi Sorumlu ve Koordinatörü Prof. Dr. Sayın Başaran Öztürk’e vermek gerekiyor.

Böylesine meşakkatli bir projeden yüz akıyla çıkarken…

Tamamen yerli ve milli diyebileceğimiz, hepsi Niğde Üniversitesi kökenli ve nitelikli akademisyen ekiple.

Niğde için Markaya gidebilecek marka işleri.

Yine Niğde Markalı akademik bir proje ekibiyle, ortaya koyabiliyorsa…

İlerleyen yıllarda.

Niğde niye Marka Kent olmasın ki?..

 

 

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0


Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.