21 Ekim 2019, Pazartesi

Başkan Alim Yeşil, bir yıllık faaliyet raporunu kamuoyuyla paylaştı

Başkan Alim Yeşil, bir yıllık faaliyet raporunu kamuoyuyla paylaştı

NESOB, 1 yılda çok iş yaptı Niğde Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (NESOB) Başkanı Alim Yeşil, NESOB’un bir yıllık faaliyet raporunu açıkladı. Düzenlediği basın toplantısında, göreve geldiği 12 Mayıs 2018’den bugüne kadar geçen süre içinde hayata geçirdikleri projeleri anlatan Yeşil, bundan sonra yapılacak faaliyetler hakkında da bilgi verdi.

NESOB Başkanı Yeşil, kurum binasında yönetim kurulu üyeleriyle birlikte basın toplantısı düzenleyerek, yapılan çalışmalarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Alim Yeşil, Üyeler ve NESOB’a bağlı meslek odaları arasında birlik, beraberlik, esnaf ve sanatkarların sorunlarının belirlenip, çözümü noktasında proje ve faaliyet yürütmek gibi asli görevlerinin yanısıra, üyelerin faaliyet alanlarında daha rahat çalışabilmeleri, iş ve işlemlerinin kolaylaştırılması içinde önemli projeleri hayata geçirdiklerini anlattı.

NESOB bünyesinde, “Proje Birimi”, “Hüküm Birimi” ve “Kayıt Birimi” oluşturduklarını belirten Başkan Alim yeşil bu birimlerde yürütülen çalışmalarda ilgili de detaylı bilgiler verdi.

PROJE BİRİMİNİN FAALİYETLERİ

Kurdukları Proje Birimi’nin faaliyetlerinden bahseden Alim Yeşil, “Ahiler Kalkınma Ajansı’na Teknik Destek Projesi sunduk. ERasmus Projesi kapsamında çalışmalar yaptık. Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ile TÜBİTAK Pazarları Destekleme Programına paydaş olduk. Ahiler Kalkınma Ajansına yöresel ürünlerle ilgili patent projesi sunduk. Afyon Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve Harran Üniversitesi işbirliği ile ortak projeler için çalışma başlattık. Alanında uzman akademisyenlerin esnafın yaşadığı sorunların çözümüne yönelik sempozyum, konferans ve seminerler düzenlemesine olanak sağladık.

HUKUK BİRİMİNİN FAALİYETLERİ

NESOB Başkanı Alim Yeşil, oluşturdukları Hukuk Birimi’nin çalışmalarıyla ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Üyelerinin yaşadığı hukuksal sorunların çözümü noktasında, kurum avukatlarıyla irtibata geçilerek çalışmalar yapıldığını anlatan Alim Yeşil, “Hukuk Birimi kapsamında ilk aşamada herhangi bir hukuksal açıklığa yer vermemek adına kurum avukatı belirlenip bu anlamda yol haritamız belirlenmiştir. Daha sonrasında da tebligatlar hazırlanıp gönderilmiştir. Vize işlemleri için 1500 terk işlemleri için 1300 kişiye gönderim sağlanmıştır.  Üyeleri huzursuz etmemek adına da telefonla bilgilendirmeler yapılmıştır. Lokanta ile de ilgili davalar, tazminat bedelleri çıkan personellerin hukuksal süreçleri değerlendirilmiştir. Geçmiş dönemlere ait SGK, vergi borçlarımızla ilgili de izleyeceğimiz yol belirlenmiştir.

Esnaf ve Sanatkârlarımızı yakından ilgilendiren yasalar değişiklikler ve uygulamaları hakkında bilgi vermek amacıyla toplantılar düzenlenmiş, Kurumsal sitemizde paylaşılmış uygulamadan doğan aksaklıklar takip edilerek gerekenler yapılmıştır.

Birliğimize intikal eden oda ve üye bazında bütün sorular titizlikle ele alınmakta araştırılmakta ve gereken hallerde üst kuruluşumuz olan konfederasyonumuz ve ilgili kurumlarında görüşleri alınarak müspet ya da menfi cevaplandırılmaktadır” dedi.

KAYIT BİRİMİNİN FAALİYETLERİ

Alim Yeşil, oluşturdukları Kayıt Birimi’nin de yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürdüğünü anlattı. İl genelinde kayıt dışı faaliyet sürdüren esnafların belirlendiğini ve bunların kayıtlarının yapılması için çağrıda bulunulduğunu belirten NESOB Başkanı Yeşil, Cumartesi çalışmaları yapılarak kayıt dışı çalışan esnafımız belirlenip kayıt yapmaya davet edilmiştir. Hala kayıt yaptırmayan üyelerimiz içinde telefon aramaları gerçekleştirilmiştir. Niğde ili 01.06.2018-09.04.2019 tarihleri arası ; kayıt birimi tarafından ;yeni kayıt 940 kişi vize işlemleri için 568 kişi ; sicil terk işlemleri için 588 kişi, meslek değişikliği için 90 kişi sicil tasdiknamesi işlemleri için 381 kişi ihale durum belgesi için 26 kişinin işlemleri yapılmıştır. Birliğimiz muhasebe biriminde 200 esnaf ve sanatkârımızın muhasebesi tutulmakta ve danışmalık sağlanmaktadır” diye konuştu.

NESOB Başkanı Yeşil düzenlediği basın toplantısında özetle şu bilgileri verdi:

“Esnaf ve sanatkarlarımıza finans konusunda destek olabilmek adına Türkiye Finans ve Türk Ekonomi Bankası ile işbirliği yaparak protokol hazırladık.

Maliye Bakanımız Sayın Naci Ağbal kurumumuzu ziyaret etmiş ve esnaf ve sanatkârlarımızla buluşarak istek ve temennilerini iletmeleri sağlanmış. Ayrıca Sayın Bakanımıza Esnaf Sanatkarlarımızın sorunları ve çözüm önerileri hakkında hazırlamış olduğumuz dosya  Bakanımıza iletilmiştir.

Vekillerimiz de tek tek ziyaret edilip Esnaf Sanatkârımızın sorunu kendilerine sözlü ve yazılı beyan edilmiştir.

İŞKUR; Aile ve Sosyal politikalar İl Müdürlüğü KOSKEB,SGK gibi kurumlarla esnaf ve sanatkârlarımızın bilgilendirilmesi için Devlet Teşvikleri, Esnaf ve sanatkârların ekonomideki yeri gibi seminerler toplantılar düzenlenmiştir. Niğde Ömer Halis Demir Üniversitemiz ve Nesob işbirliği Esnaf Buluşması ve ‘Mutlu öğrenci Mutlu Esnaf’konulu seminer düzenlenerek ;üniversite-öğrenci ,Esnaf ve sanatkarlar bir araya getirildi.

HİZMET BİNASI RUHSATI ALINDI              

Yıllardır NESOB’un çözülemeyen problemi olan NESOB HİZMET BİNASI’nın ruhsat işlemleri ile ilgili belediye ile yoğun bir çalışma yapılarak dosya hazırlanmış ve bina tapu ve ruhsatı alınmıştır. Binamızın Asansör, doğalgaz sorunları çözülmüştür. Binamızın durumu arsa olarak gözükürken her katın tapusu ve kat ittifakı alınmış, elektrik tüketimi şantiye olarak gözükürken normale çevrilerek elektrik tüketimi azaltılmış ve elektrik ödemelerinin meblağsı düşürülmüştür”

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

NİĞDE NESOB

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.