20 Ağustos 2019, Salı

Patates üreticilerinin geçen hasat dönemi 15 kuruşa sattığı patates, bugün marketlerde 5 lira…

Patates üreticilerinin geçen hasat dönemi 15 kuruşa sattığı patates, bugün  marketlerde 5 lira…

Niğdeli üreticinin suçu ne? CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, geçen hasat döneminde Niğdeli üreticilerin 15 kuruşa satmak zorunda kaldığı patatesin, bugün marketlerde 5-6 liradan tüketiciye ulaştırılmasının, iktidarın yanlış tarım politikasının bir sonucu olduğunu belirtti. Gürer, “Niğdeli üreticinin suçu neydi?” diye sordu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2018’de yüzde 184 ile fiyatı en çok artan ürün olan kuru soğanın fiyatının dengelenmesi için gümrüksüz ürün ithal edilmesinin de fiyatları düşürmediğini söyledi.

Bölgelere göre fiyatları 5 ila 12 TL arasında değişen kuru soğandaki fiyat artışının süreceğini belirten Gürer, “Fiyatta dengeyi sağlamak için İthalat yerine üreticinin desteklenmesi ve maliyetlerin azaltılması gerekiyor” dedi.

PATATESTE GÜMRÜKSÜZ İTHALAT SÜRESİ NEDEN UZATILDI?

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 20 Nisana kadar olan gümrüksüz patates ithalatı uygulamasının 31 Mayıs’a kadar uzatılması kararını da eleştirerek, “Bazı bölgelerde tam patates hasadı yapılırken, patates için ithal üründe gümrük vergisinin sıfırlanması, Türk tarımına, Türk çiftçisine vurulmuş en büyük darbedir” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2017 yılında 2 milyon 130 bin ton olan soğan üretiminin 2018 yılında yüzde 6.4 oranında azalarak 1 milyon 900 bin tona kadar düştüğünü hatırlattı.

YANLIŞ TARIM POLİTİKALARI, TÜRKİYE’YE KURU SOĞANA MUHTAÇ ETTİ

Ömer Fethi Gürer, “Geçen yıllara göre de en çok fiyat artışı yaşanan ürün soğan oldu. Erken hasat yapılması, iktidarın depoları basması ve uygulanan diğer yanlış tarım politikaları soğan üretiminde ülkemizi sorunlu hale getirdi. Soğan depoları stokçuluk yapılıyor diye basılması ürünün erken pazara sunulmasını da getirdi. Plansızlık ve iş bilmezlik tarım politikası olunca sorunlar katladı.” ifadelerini kullandı.

İKTİDAR YANLIŞTAN VAZGEÇMELİ

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer bu yıl 2 milyon ton civarında üretim beklenen soğanda, son iki yılda yaşanan sorunların tekrar etmemesi için iktidarın şapkasını önüne koyup, bugüne kadar uyguladığı yanlış tarım politikalarından vazgeçmesi ve üreticiyi desteklemesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

HASAT DÖNEMİNDE GÜMRÜKSÜZ PATATES ALINIR MI?

Öte yandan 20 Nisana kadar gümrük vergisiz patates ithal edilmesini öngören kararnamenin, bugün itibariyle 31 Mayıs tarihine kadar uzatıldığını hatırlatan Gürer, bazı bölgelerde patates hasadının başladığı bir döneme denk gelen bu kararını, Türk çiftçisini ve Türk tarımını bitirme girişiminden başka bir anlama gelemeyeceğini söyledi.

CHP Milletvekili Gürer, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle 11 Mart’ta alınan karar gereği 20 Nisana kadar yapılacak 200 bin ton patates ithalatında gümrük vergisi oranının sıfırlandığını, bugün ise tam da turfanda patates hasadının başladığı bir dönemde 20 Nisana kadar olan sürenin 31 Mayıs’a kadar uzatılması kararının aldığını belirtti. Gürer, “Adana turfanda patates 4-5 lira civarında iken patates ithaline izin vermek çiftçiye aba altından sopa göstermektir.” dedi.

YERLİ ÜRETİCİYİ BİTİRMEK Mİ İSTİYORLAR?

Herhangi bir ürün ün ithalatında o ürününü tam hasat döneminde gümrük vergisini sıfırlanması uygulamasının; kendi tarımını, kendi geleceğini, kendi üreticisini düşünün hiçbir ülkede yapılamayacağını ifade eden Gürer, “Başta Çukurova olmak üzere bazı bölgelerde patates hasadı başladı. Peyderpey, patates üretimi yapılan tüm bölgelerde hasat yapılacak. Böyle bir dönemde dışarıdan patates ithal edilmesinin önünü açılması, Türk çiftçisini, Türk tarımına vurulan büyük bir darbedir” dedi.

NİĞDELİ PATATES ÜRETİCİLERİ, ÜRÜNLERİNİ 15 KURUŞA SATMAK ZORUNDA KALMIŞTI

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, resmi kayıtlara göre 800 bin ton resmi olmayan verilere göre de 1 milyon 200 bin ton patates üretimi yapılan Niğde’de geçen hasat döneminde üreticilerin ürünlerini 15-20 kuruştan tüccara vermek zorunda kaldığını hatırlatan Ömer Fethi Gürer, “ Hasat sonrasında Niğdeli üretici 50 kuruşa mal ettiği ürününün, maliyetinin yarısına bile satamadı. Depolarda bekletilen ve mart, nisan döneminde piyasaya sürülmesi gerekirken patates için ise üreticiye stokçu muamelesi yapılarak, depolar basıldı ve zamanından önce bu ürünler piyasaya verildi. Geldiğimiz noktada piyasada patates fiyatları düşmedi. Buradan karlı olan kesim tüccar kesimi oldu. Uygulanan yanlış ithalat politikası çiftçini değil, aracıyı zengin ediyor. Niğdeli üreticinin 15-20 kuruştan patatesini vermek zorunda kaldığı dönemden 3 ay sonra patates fiyatları 4-5 liraya çıktı. Şu anda da bazı bölgelerde 5-6 liradan patates satılıyor. Bu tablo hükümetin yanlış tarım politikasından kaynaklanıyor” diye konuştu.

AKP BUNU HEP YAPIYOR

AKP iktidarının sadece soğan ve patateste değil, mısır, arpa, buğday, pirinç ve domateste te hasat dönemlerinde gümrük vergilerini kaldırarak bu ürünlerin vergisiz olarak ülkemize girişini sağladığını anımsatan Gürer, “Ancak baktığımızda bu ürünlerde de gümrüksüz ithalata rağmen fiyat dengesi oluşturulamadı. Olan yerli çiftçiye, yerli üreticiye ve elbette ki pahalı ürün satın almak zorunda kalan tüketiciye oldu. Türkiye tarımda kendi kendine yeten bir ülkeyken, artık ithalatçı bir konuma düştü. Tanzim satış noktaları açılarak, ithalatta gümrük vergisi sıfırlayarak bu ürünlerdeki fiyat artışı engellenemez,. Öncelikli yapılması gereken, gübre, mazot, ilaç, ve benzeri giderlerdeki fiyat artışlarının önünü geçilmesi ve yerli üreticinin desteklenmesidir” şeklinde konuştu.

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

niğde çiftçi patates gürer

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.