28 Ocak 2020, Salı

NİTSO Başkanı Şevket Katırcıoğlu, herkesin merak ettiği soruların yanıtlarına Adım Gazetesi’ne açıkladı…

NİTSO Başkanı Şevket Katırcıoğlu, herkesin merak ettiği soruların yanıtlarına Adım Gazetesi’ne açıkladı…

Niğde’ye neden yatırımcı gelmiyor? *Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (NİTSO) Şevket Katırcıoğlu, Niğde sanayisinin durumu, ekonomide yaşanan sorunlar, kente yeni yatırımcıların gelebilmesi için yapılması gerekenleri Adım Gazetesi’ne anlattı.

*Muhabirlerimizin sorularına içtenlikle yanıt veren Katırcıoğlu, “Yeni yatırımcı beklemeden önce mevcut yatırımlara sahip çıkmalıyız. Yatırım için gerekli altyapı eksiklerini tamamlamalıyız ve Ankara ile iyi ilişkiler kurmalıyız” dedi.

 

ZAMLAR VE EKONOMİK DARALMA, SANAYİCİYİ OLUMSUZ ETKİLEDİ

Niğde Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şevket Katırcıoğlu, sanayicilerin yaşadığı sorunları sılalarken tüm ürünlere art arda gelen zamlar ve beraberinde ekonomik daralmanın sanayiciyi de olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

Elektrik ve doğalgaza gelen zamlarla sıkıntıya giren iç piyasada, firmaların ihracata yönelik çalışmalara ağırlık vermeye başladığını belirten Katırcıoğlu, “Maliyetle ilgili problemler var. Bu sorunlar, başka bir ülkede aynı ürünü üreten firma ile rekabet etme şansımızı azaltıyor” dedi.

Devletin sanayiciyi belirli oranlarda desteklediğine de dikkat çeken Katırcıoğlu, “Bu işin üstesinden gelebileceğimizi düşünüyorum. Dünya ekonomisi küçülüyor. Çin ve Amerika’daki ekonomik gelişmeler bizi de yakından ilgilendiriyor” şeklinde konuştu.

YATIRICMI SORUNU YOK, ALAN SORUNU VAR

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şevket Katırcıoğlu, Niğde’de yatırımcılarla ilgili genel bir sorun genel bir sorunun olmadığını, yaşanan sorunun alan ve şartlarla alakalı sorunlar olduğunu belirtti.

 

Katırcğoğlu, “Genelde yatırımla ilgili bir problemimiz yok fakat alanla ilgili problemimiz var. Mesela Niğde’ye 500 dönümlük alana yatırım yapmakla ilgili bu şartlarda problemimiz var. İşte mera alanları var mera alanlarının buraya kazandırılması ile ilgili yeni yasa çıktı; 3. OSB kurulması söz konusu; bununla ilgili valilik gerekli adımı atıyor. Bununla ilgili çalışmalarımız valilik ve belediye ile sürüyor. Gümüşler, Aktaş mevkiinde bir yerimiz vardı, daha sonra başka yerlerde buluyoruz ama şartlar uygun olduğunda buraya yatırımcı geliyor” ifadelerini kullandı.

 

NİĞDE OSB’NİN HER TÜRLÜ ALTYAPISI VAR

Niğde Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) her türlü altyapısının mevcut olduğuna dikkat çeken Katırcıoğlu, “Uzun dönem OSB’de başkanlık yaptım. Doğalgaz, enerji, su var; ulaşım mümkün. 81 vilayetin hepsinde OSB var. Onun için en iyi şartları biz sunarsak gelen yatırımcıyı da kaçırmamış oluruz” diye konuştu.

 

YATIRIM YATIRIMI ÇEKİYOR

Yatırım yapılacak yerin coğrafi konumunun da önemli olduğunu vurgulayan Katırcıoğlu, “Niğde’ye mi, Aksaray’a mı daha çok yatırım yapılıyor diye sorarsanız, tabii ki Aksaray’a daha çok yatırım yapılıyor. Seneler önce Aksaray’a Volkswagen firması yatırım yaptı. Bu Aksaray’ın bir artısıdır. Aksaray’dan geçen araç sayısı, ulusal firmaların çokluğu önemli. Ulusal firmaların yan sektörleri de gidip o firma hangi ildeyse oraya yatırım yapıyor. Mercedes’in 7-8 tane sektörü var. Tabii ki Niğde’ye değil de Aksaray’a yatırım yapacak. Bizim de DİTAŞ, Çimento Fabrikası, NİĞBAŞ gibi firmalarımız var. Bu firmaların yan sektörü oluşursa, o yan sektörler de gelip Niğde’ye yatırım yapar. Onun için eldeki firmalara sahip çıkmak gerekiyor” dedi.

 

MİLLİYETÇİ OLMALIYIZ

4000’e yakın bir ortaklık yapısı ile yarım asır önce kurulan Birko A.Ş.’nin bir zamanlar 2 binden fazla istihdam sağladığını ancak son zamanlarda ciddi bir ekonomik sorun yaşadığını anımsatan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şevket Katırcıoğlu, “Birko bizim Niğde Organize Sanayisinin oluşumundaki en önemli etkenlerinden bir tanesidir. Neden derseniz; Niğde’de iplik fabrikalarının var olma ve kümelenme nedenlerinden bir tanesi de Birko Anonim Şirketidir. Niğde’nin bir ahde vefa borcu vardır bunu herkesin ödemesi lazımdır” dedi.

Katırcıoğlu, “Biz şöyle yapıyoruz; yeni firmalar gelsin, tamam gelsin ama biz önce eskiye sahip çıkmamız lazım. Bizim orada ne var mesela süt ve süt ürünleri işleyen fabrikalarımız var. Bir kere milliyetçi olacağız. Ne var orada? CALMİO var, BAKKALBAŞIOĞLU var, diğer firmalarımız var. En önce gidip başka ürünleri değil kendi ürünlerimiz tercih etmemiz lazım. Milliyetçi olmamız lazım. Yani bizde gidip farklı şeyler alıyoruz ama ilk tercihimiz bunlar olması lazım. Niğdeliler en önce burada ki köklü firmalarımıza sahip çıkmaları lazım. Niğde’nin yerli esnafına, sanayicisine sahip çıkmalıyız. Yenileri değil, mevcut olanları elimizde tutmamız lazım.

 

BİRKO’NUN ARSA SORUNU ÇÖZÜLMELİ

Katırcıoğlu, “Birko’nun bir takım arsa problemleri var; bunların bir an önce hal olması gerekir. Çünkü bu herkesin parası, gün geçtikçe buna banka faizi biniyor ve yukarıdaki fabrikasının da faaliyete geçmesi gerekiyor. Birko’nun organize sanayi bölgesinde 2 tane fabrikası var. Alttaki fabrikaları organize sanayi bölgesine sonradan dahil olmuştu. Arkadaki  bölümümüzde hala çalışıyor.  Buradakinin sattığı ile diğerini idare etmesi gerekiyor. Biz önce kendi elimizdeki değerleri bilmemiz gerekiyor. Niğde’de ki değerlerimize sahip çıkmamız gerekiyor.  Sahip çıkmamız lazım ama bir problem varsa ise de problemin halledilmesi gerekir. Fabrikalarımıza bizim sahip çıkmamız, bunları engellememiz lazım ben böyle düşünüyorum.  Biz buradaki  firmalarımız memnun edersek bu firmalar başka firmaları da Niğde’ye yatırım konusunda çağırırlar” diye konuştu.

 

HIZLI TREN NİĞDE’YE YOK

Hızlı Trenin Niğde’den geçmeyeceğini, geçmesi için bunula ilgili biran önce alt yapı hazırlanması gerektiğini dile getiren Katırcıoğlu ‘‘Sofular ve Bekarlar köyü bizden ayrılmıştı. Ayrılmadan önce 4 milletvekilimiz vardı, ayrılınca 3 milletvekiline düştük.  Zengen köyü  olayı başladı ve bitti.  Normalde bize bağlanması gerekiyor. Dönemin başbakanı Sayın Binali Yıldırım Bey ve diğer gelen yetkililer söz vermişlerdi bize; Zengen olayı ile ilgili çözüm sağlayacaklardı. Zengen, Niğde ile Konya ilinin sınırında kalan köy. Zengen’in Niğde ekonomisine biran önce kazandırılması gerekiyor. Bizim bir Andaval yükleme istasyonumuz var ve buradaki sorunun biran önce çözülmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

BÖLGESEN HAVAALANI ŞART

Niğde’ye yatırımcıların gelmesi için havaalanının olması gerektiğini ve bu havaalanın toplam 1 milyon 200 bin nüfusu olan Ereğli, Aksaray ve Niğde’nin ortak kullanabileceği bir havaalanı şeklinde inşa edilmesi gerektiğini söyleyen Katırcıoğlu, “Havaalanını konusu zaten konuşmuyoruz. Bu çok konuşuldu. Ama biz bölgesel hava alanı istiyoruz. Bir defa Niğde’de ve Aksaray’da olan havaalanının çalışması mümkün değil. Burada sabah bir uçak gider, akşam bir uçak gelir. Ama Ereğli, Aksaray ve Niğde’ye ortak bir hava alanı istiyoruz. Biz bunun görüşlerini de önceden bildirmiştik. Çünkü Ereğli, Aksaray ve Niğde’nin nüfusu yaklaşık 1 milyon 200 bin civarındadır.180 bin ile 200 bin nüfuslu bir yerde hava alanının olması mı iyi yoksa 1 milyon 200 bin nüfusu olan bölgenin hava alanının olması mı iyi diye kendi kendimize bir soru sorarsak biz bu havaalanının çalışacağını ve faydalanılacağını anlarız. Bununla birlikte 1 tane uçağımız olacağına 2 ya da 3 tane uçağımız olmuş olur. Dışarıdan gelen yatırımcılar gelirken öncelik olarak burada alışveriş merkezi var mı, tiyatro merkezi var mı, tiyatro salonu var mı diye bize soruyorlar. Bu konuyu aşabildiğimiz taktirde ve alt yapısını doldurduğumuz taktirde geleceklerdir” dedi.

 

ALTYAPININ ÖNEMİ…

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şevket Katırcıoğlu, Niğde’nin bir çok konuda altyapı sorunu yaşadığını ve bu sorunların bir an önce çözülmesi gerektiğine de işaret ederek şunları söyledi:

“Turizminde bir alt yapısını tamamlamak lazım.  Örneğin turist geldiği zaman Niğde Kalesini gezdirmeye gitseniz nereyi gezdirebileceksiniz? Hadi gezdirdiniz hijyen bakımından bir çalışma yok, tuvalet yok. Bunların altyapılarının birinci derecede tamamlanması lazım.  Belediyenin bir çalışması var; Niğde Kalesi ile ilgili, bunun biran önce faaliyetlerine başlanması gerekiyor. En önemlisi bir yerden başlamak lazım, bir yerden başlandığı taktirde muhakkak ki sonuca varılacaktır. Ama eğer beklersek, bugün yarın gibi bu işi ötelersek bu iş böyle devam eder gider. Elimizde imkanlar varken bunları değerlendirmek gerekir. Hükümet Konağı projesi vardı; bununla ilgili projeler hazırlandı ama bunu bugün yapamıyoruz, çünkü  devlette para yok. Bu yüzden de fazla yapacak bir şeyde yok.’’

ANKARA İLE İYİ İLİŞKİLER KURMALIYIZ

Niğde’nin mevcuduna sahip çıkılması gerektiğini ve Niğde için yapılacakların 3. Ayağı olan Ankara ayağının hep bir araya gelerek çözülmesi gerektiğini söyleyen Şevket Katırcıoğlu, ‘‘ Biz sivil toplum örgütleri olarak hep yan yana geliriz ama biz bu işin 3. ayağı olan Ankara ayağını çözmemiz gerekir. Siyasiler yan yana geliyor, Niğdeli yan yana geliyor ve 3. ayak olan Ankara ayağı da çözülmeli. Devletin teşviki varsa, devlet yatırımları varsa, bunları bizim almamız lazım.

ESKİ MİLLETVEKİLLERİNDEN FAYDALANMALIYIZ

“Bunlarda ancak ikili diyaloglarla olacaktır. İkili ilişkiler önemlidir. İkili ilişkiler olduğu zaman Ankara ayağını çözmüş oluruz. Bunun için eski milletvekillerimizden de faydalanmak lazım, eski bürokrasilerimizden faydalanmak lazımdır. Birlikte beraberlik vardı. Biz ya bu deveyi güdeceğiz ya bu diyardan gideceğiz. Bizim de Niğde’den gitme gibi bir şansımız yok. Biz buradayız, iş yerimiz burada bununla ilgili emek sarf ediyoruz. Çaba gösteriyoruz. Niğde ekonomisine katkı sağlıyoruz. Onun için önce Niğdeliler olarak sanayicimize sahip çıkmamız lazım, Niğde mevcuduna sahip çıkmamız lazım ve gelecek olan yatırımcılara da buyur gel deriz. Ama dediğim gibi öncelikle Niğde’mize sahip çıkmalıyız.  Niğde’de yatırım yapacak Niğdelileri küstürmemiz gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

 

 

FOTO: NİTSO Başkanı Şevket Katırcıoğlu, Adım Gazetesi’nden Ayşegül Aslan’ın sorularını yanıtladı

 

 

 

 

--konuşma balonları

 

“Niğde’ye mi, Aksaray’a mı daha çok yatırım yapılıyor diye sorarsanız, tabii ki Aksaray’a daha çok yatırım yapılıyor.”

 

 

“Niğde’deki değerlerimize sahip çıkmamız gerekiyor.”

 

 

“Niğde’nin gelişmesi için eski milletvekillerimizden de faydalanmak lazımdır, eski bürokratlarımızdan faydalanmak lazımdır.”

 

 

“Yeni yatırımcı beklemeden önce mevcut yatırımcılara sahip çıkmalıyız.”

 

 

 

 

---bağlantılı haber

 

Reklam yapmıyoruz, görevimizi yapıyoruz

Niğde Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şevket Katırcıoğlu, eleştirilere de yanıt verdi. Katırcıoğlu,  ‘‘Biz oda olarak görevimizi yapıyoruz. Görev tanımı ile ilgili elimizden gelen ne var ise onları yapıyoruz. Eksik olan bir tarafımızın olduğunu zannetmiyorum. Eleştirilere de açık bir odayız. Bize şunu eksik yapıyorsunuz derlerse döneriz dersimize çalışırız. Nerede bir eksiklik var ise oradaki eksikliği gidermeye çalışırız. Biz Niğde’nin tanıtımında olsun veya başka bir şeyde olsun her şeyinde varız.  Bunu açık dille gündeme getiriyoruz. Birilerine dokunurmuş dokunmazmış anlamında değil. Bunu sade dille söyleyen tek kişi olduğumuzu zannediyorum. Gerek Organize Sanayi Bölgesi olsun, gerek diğer sivil toplum örgütleri ile olsun biz her zaman için iç içeyiz. Arkadaşlarımızın hepsi de bize güveniyor.’’

 

 

 

 

 

---bağlantılı haber

 

Çinliler Niğde’de tarım yatırımı yapacak

 

Niğde Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şevket Katırcıoğlu, geçtiğimi haftalarda Niğde’ye gelen Çinli yatırımcıların Niğde’yle ilgili düşüncelerini de Adım Gazetesi’ne açıkladı. Katırcıoğlu, Çinli yatırımcıların şartların uygun olması halinde Niğde’de tarımla ilgili yatırım yapabileceğini söyledi.

 

Katırcıoğlu, “Biliyorsunuz son dönemde yaşanan Amerika ve Çin’de ki olan olayları yakından takip ediyorsunuz. Avrupa’da yatırımla ilgili bir küçülme var, tabi onlar da yeni pazarlar arıyor. Avrupa’ya en yakın açılım yerini Türkiye olarak görüyorlar, onun için illerimiz geziyorlar. Birkaç yıl önce de Bor Karma OSB’ye Çinli yatırımcılar gelmişti. Onlarla bizim çok ilgimiz olmadı. Ama son gelen heyet, DEİK Yönetim Kurulu üyesi  ve Arzum Ev Aletleri Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı ile birlikte Niğde’ye geldiler. Çin heyeti bir bölgeden geliyor. Bu bölgenin bir alt yetkilileri meclis başkanından önce gelerek burada bir inceleme yapıyorlar. Bunlar zaten yatırım yapmadan önce sanayiciler direkt gelip onlar yatırım yapmadan önce devlet yöneticileri gelip inceleme yapıyorlar. Uygun gördekleri takdirde de sanayicilerini gönderiyorlar. Geçen haftaki gelen ekipte böyle bir heyetti. Türkiye’yi de gezecekleri için İstanbul, Antalya, Kapadokya ve Niğde bölgesini ziyaret ettiler. Arzum ev aletlerinin Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi bünyesindeki Teknopark’ta bir ar-ge merkezi var. Ar-ge’sini burada yapıyorlar arzum ev aletlerinin onunla ilgili hem oraya gezdiler hem de organize sanayi bölgesini gezdirdik. Vakitleri uygun olduğu içinde Göknur Meyve Suyu fabrikasını gezdirdik. Çok da memnun ayrıldılar. Tabi ki gelenleri en iyi şekilde ağırlamak bizim görevimiz. Şartlarımızda söyledik, teşviklerimizde söyledik; bunları değerlendiriyorlar, daha sonra yatırım yapmak isterlerse devlet izin verdiği takdirde illerimizde yatırım yaparlar.’’ dedi.

 

Katırcıoğlu, “Genellikle onlar Avrupa’ya açılmak istiyorlar, çünkü Amerika onlara ihracatlarına vergi koyacağı için Avrupa’ya daha rahat ulaşabilecekleri için ipek yolu üzerindeki Türkiye’yi kullanmak istiyorlar. Niğde’de tarıma yönelik yatırım düşünüyorlar. Biz tarımda da öncü iller arasındayız, patates olsun elma olsun lahana olsun, yetiştiricilik anlamında birinciliklerimiz var, biz elmayı çok iyi biliyoruz bunlardan faydalanmak istemişler’’

 

 

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0


Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.