22 Eylül 2019, Pazar

Eski milletvekili ve işadamı Eyüp Doğanlar’dan çarpıcı açıklamalar “Teşvikin adı var, kendi yok”

Eski milletvekili ve işadamı Eyüp Doğanlar’dan çarpıcı açıklamalar   “Teşvikin adı var, kendi yok”

Orteks Tekstil Fabrikalarının sahibi Niğde eski Milletvekili Eyüp Doğanlar, Niğde Organize Sanayi Bölgesi’nde tekstil sektörüne verilen teşviklerin, işverenin yıllık hukuki zorunlu maliyetlerinin çok altında kaldığını, bu nedenle de teşvikin sanayiciye hiçbir faydasının olmadığını söyledi.

Doğanlar, “Devlet bir taraftan teşvik adıyla veriyor ama diğer taraftan başka adlarla daha fazlasını alıyor. Böyle teşvik olmaz” diye konuştu.

Sanayici Eyüp Doğanlar, 1 Temmuz 2019 tarihli Adım Gazetesi’nde yayımlanan “Sanayicimiz Dert Küpü” başlıklı haberin ikinci bölümünde de çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Sanayicinin yaşadığı sorunları sıralayan Doğanlar, sorunların kısa süre içinde çözülememesi durumunda özellikte tekstil sektörünün büyük yara alacağını ve dolayısıyla Niğde ekonomisinin bundan çok büyük zararlar görebileceğini anlattı.

KAŞIKLA VERİP KEPÇEYLE ALIYORLAR

Niğde Organize Sanayi Bölgesi’nde tekstil sektörüne verilen teşvikleri sıralayan Doğanlar, “56486 sayılı teşvik kapsamında asgari ücretten yüzde 6 istihdam teşviki, 5510 sayılı teşvik kapsamında SGK priminden yüzde 5 teşvik, 6661 sayısı teşvik kapsamında asgari ücretli kışı sayısını düşürmeyen işverene 150 TL destek ve asgari ücretli çalışandan kesilen 326 TL gelir vergisi teşviki uygulanıyor. Ancak işverenin yıllık hukuku zorunlu maliyetlerine baktığımızda ben Orteks Fabrikalarının işvereni olarak İş Salığı ve Güvenliği için 42 bin TL, OSB’ye yıllık aidat olarak 145 bin TL, Yeminli Mali Müşavire 35 bin 400 TL, Bağımsız denetçiye 50 bin TL ve zorunlu hukuk danışmanına 42 bin TL ödeme yapıyorum. Ödediğim bu paraları boş yere ödediğimi düşünüyorum. İş sağlığı güvenliği, yeminli mali müşavir, hukuk danışmanı bana ne katkı sağlıyor da ben bu paraları ödüyorum. OSB’ye neden bu kadar fazla yıllık aidat ödüyorum. Bunlar zorunlu ödemelerim. OSB’nin bana ne faydası var? Verilen teşvikle kıyasladığımda devlet bir taraftan veriyor ama diğer taraftan başka adlarla benden alıyor. Bu nasıl teşvik? Böyle teşvik olmaz” şeklinde konuştu.

KIDEM TAZMİNATI YÜKÜ 1 MİLYOR TL

Orteks fabrikalarında 285 kişiye istihdam sağladığını söyleyen Eyüp Doğanlar, “Ben 5510 sayılı teşvik sosyal sigorta kurumu priminden yüzde 5 teşvik alıyorum. Prim ne kadar? Yüzde 5. Yani bana yıllık teşviki 42 bin TL. Onu da işçi sayısı düşürmezsem. Ben 10 işçiye brüt ödeyeceğim rakam zaten kıdem tazminatıyla bu rakama ulaşıyor. O zaman ben 10 kişiyi aşağı çeksem zaten 40 bin lira yapar. Bana verilen komple teşvik 42 bin lira ama benim hukuku zorunlu giderlerim 314 bin lira. Bana verilen teşvik yemek parası bile değil. 285 kişinin yıllık kıdem tazminatı masrafı bana 1 milyon liraya mal oluyor. Bu neyin teşviki? Ey Niğdeliler, ey Niğde’yi yönetenler 1 yılda 1 milyon TL kıdem tazminatı yükü var bende. Sayın valim, sayın rektörün, ey sivil toplum kuruluşları, siz hayatınızda hiç ekonomi dayağı yemediniz mi?” ifadelerini kullandı.

DİYARBAKIR’DAKİ TEŞVİK BİZE DE UYGULANSIN

Tekstil fabrikalarına başka illerde uygulanan teşviklerin benzerinin Niğde’de de uygulanması gerektiğinin altını çizen Doğanlar, “Tekstil sektörünün teşvikinden faydalanan bir ilde bir fabrika yeni bir fabrika daha açarsa teşvikten yararlanıyor ama Niğde’de böyle bir uygulama yok. Ben Niğde’ye üçüncü, dördüncü tekstil fabrikasını açarsam tekstil teşvikinden istifade edemiyorum. Sıfırdan fabrika yapanı teşvik etme ama katma değeri yüksek üretim yapan firmalara ihtiyacı var Türkiye’nin. Bunun nedeni ilin sanayicisinin dinlenmemesidir. Sorunlarının kulak ardı edilmesidir. Bizim bir sanayi odamız olsa idi inlete inlete alırdık bu teşviki.” dedi.

TEKSTİL FABRİKALARININ SONU BİRKO GİBİ OLUR

Niğde’deki tekstil fabrikalarının büyük çoğunluğunun merkezi başka illerde olduğunu ancak Orteks fabrikalarının merkezinin Niğde olduğunu belirten Eyüp Doğanlar, “Benim herşeyim burada. Niğde’ye her açıdan faydam çok ama diğerlerinin sadece eleman çalıştırdıkları için bir faydaları var. Ben bütün herşeyi burada ödüyorum.  İplik fabrikalarını teşvik etmezsen, ileride Birko’ya döndürürsün bunları. Birko gibi küçülürler ya da kapanıp giderler. Mevcut tekstil fabrikaları yatırım yapacaksa yapabilsin. Diyarbakır’daki teşviklerin aynısından yararlansın. Ne yapalım teker takıp götürelim mi binaları. Neden yapılmıyor?” diye sordu.

ALLAH’TAN KORKUN

Asgari ücretliden alınan vergiyi de eleştiren Doğanlar, “Asgari ücretli çalışandan kesilen gelir vergisi 328 lira… Yahu Allahtan korkun, adalet mi bu? Asgari ücretliden 328 lira vergi alıyor devlet. Biz de diyoruz ki bu asgari ücretliden bu parayı alma, kendine ver. Kazanandan al, kazanan bir şey demiyorum ama 328 lira büyük para 2020 lira alan kişi için” şeklinde konuştu.

 

 

 

HAFTAYA:

“NİĞDE’YE NEDEN YATIRIMCI GELMİYOR?”

“AKSARAY’A ÖZEL TEŞVİK Mİ VERİLİYOR?”

“VALİ BEY, SANAYİCİLERİ TOPLAYIP SORUNLARINI DİNLEMELİ”

 

 

 

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

niğde niğde haberler

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.