17 Temmuz 2019, Çarşamba

BABA OĞLUNA VERMEZ ESNAFA 500 BİN LİRA

BABA OĞLUNA VERMEZ ESNAFA 500 BİN LİRA

Niğde Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi (NESKOOP) Başkanı Fahri Eker, bu yıl Niğdeli esnafa 150 milyon TL tutarında yatırım, işletme ve araç kredisi vermeyi hedeflediklerini söyledi.

Şartları taşıyan her esnaf ve sanatkara ayrı kategorilerde toplam 500 bin TL’ye kadar kredi verebildiklerini açıklayan Eker, “Baba, oğluna vermez; Niğde ekonomisine katkı sağlamak istiyoruz. Esnafımız işini geliştirsin, işyeri sahibi olsun, aracını yenilesin” dedi. 

NESOB Başkanı Fahri Eker düzenlediği basın toplantısında, 2019 yılında esnaf ve sanatkara verilecek kredilerde ilgili değerlendirme yaptı. Esnafın finansman kaynağı sorununu çözmek için mücadele ettiklerini anlatan Eker, bu konuda önemli ilerlemeler kaydettiklerini vurguladı.

NİĞDE ESNAFI 2018’DE 50 MİLYON TL KREDİ KULLANDI

Eker, 5 yıl önce göreve geldiklerinde 16 milyon TL olan kredi tutarının yaklaşık 10 katına çıkararak 116 milyon 500 bin TL’ye yükselttiklerini belirterek, “150 milyonu TL’yi geçmeyi hedefliyoruz. Geçen yıl esnaf ve sanatkarımıza verdiğimiz kredi tutarı 50 Milyon TL’dir” diye konuştu.

500 BİN LİRAYA YÜZDE 4 VADE FARKLI KREDİ

Yatırım, işletme ve araç kredisi olarak esnaf ve sanatkara 500 bin TL’ye kadar kredi verme imkanlarının bulunduğunu ifade eden NESKOOP Başkanı Fahri Eker, 1 yıl vadeyle kredi alan esnafa yüzde 4 oranında, 5 yıla kadar kredi kullanan esnaf ve sanatkara ise yüzde 5 oranında vade farkı uyguluyoruz. Amacımız Niğde ekonomisine katkıda bulunmak. Esnaf ve sanatkarımızın işini büyütmesini, geliştirmesini, yeni iş yeri sahibi olmasını ve araçlarını yenilemesini amaçlıyor ve istiyoruz” açıklamasında bulundu.

EV ALMADAN ÖNCE DÜKKÂN ALIN

Eker, yatırım ve araç kredisi konusunda da esnaf ve sanatkarlara önerilerde bulundu. Daha çok işletme kredilerinin kullanıldığına dikkat çeken Eker, “Biz esnafımızın yatırım ve araç kredisi de kullanmasını istiyoruz. İşyeri kiralık olan esnafımızın dükkân sahibi olmasını, araçlarını yenilemesini istiyoruz. Genelde ev hanımları işyerinden önce ev satın almak istiyor. Bence önce işyerini alıp kiradan kurtulsunlar sonra ev sahibi olsunlar” ifadelerini kullandı.

TEŞEKKÜR…

NESKOOP Başkanı Fahri Eker, esnaf ve sanatkarların kullanabileceği kredi limitlerinin yükseltilmesi konusunda ekip arkadaşlarıyla birlikte uzun süredir gece gündüz demeden çalıştıklarını da belirterek, “Bu konuda desteklerini esirgemeyen Genel Başkanımız Sayın Abdulkadir Akgül’e kredilerimize aracılık eden Halk Bankası’nın yetkilileri ve personeline de teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Editör:


niğde esnaf