19 Kasım 2019, Salı

Ücretli öğretmen başvuruları başladı

Ücretli öğretmen başvuruları başladı

Niğde Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Yaşar, Niğde’de ek ders ücreti karşılığı ücretli öğretmen görevlendirilmesinin yapılacağını açıkladı. Milli Eğitim Müdürü Yaşar, başvuruların eğitim yılı sonuna kadar devam edeceği belirtti.

İlköğretim ve orta öğretim kurumlarında çeşitli sebeplerde görevlerinden ayrılan öğretmenlerin yerine veya norm kadrosu olduğu halde atama yapılmayan okullarda 2019-2020 eğitim öğreti yılı için ek ders ücreti karşılığı öğretmen görevlendirilmesinin yapılacağını söyledi.

 

Ek ders ücreti karşılığı öğretmen görevlendirmelerinin ihtiyaç olması halinde yılsonuna kadar devam edebileceğini belirten Yaşar, “Ancak başvuruda bulunanlara güvenlik soruşturması yapılacağından 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı başındaki öğretmen ihtiyacının zamanında karşılanabilmesi için 02/09/2019 tarihine kadar yapılan başvurular öncelikli olarak değerlendirilecektir. 03/09/2019 tarihinden itibaren yapılan başvurular ise daha sonra değerlendirilecektir. Daha önce (14 Haziran-28 Ağustos 2019 tarihleri arasında) başvuru yapanların ise 29 Ağustos 2019 tarihinden (bugün) itibaren Aktif Dönem kısmında "2019-2020 I. Dönem" ibaresini gördükten sonra yeniden başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu durumda olanların eski başvuruları dikkate alınmayacaktır” diye konuştu.

 

Sözleşmeli öğretmen olarak atananların da 2 Eylül tarihine kadar ücretli öğretmenlik için başvuru yapabileceğini anlatan Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Yaşar,  “İlgili adaylar İlçe milli eğitim müdürlüklerinin de uygun görmesi halinde güvenlik soruşturmaları sonuçlanana kadar atandıkları okula ücretli öğretmen olarak görevlendirilebilecektir. Güvenlik soruşturmaları tamamlandıktan sonra ise ücretli öğretmenlik görevleri sonlandırılarak atandıkları okula sözleşmeli öğretmen olarak başlatılacaklar” dedi.

 

Ücretli öğretmenlik için önlisans ve lisans mezunlarının başvuru yapabileceklerine işaret eden Niğde İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Yaşar, başvuruların iki aşamadan oluşacağını, ilk aşamada iletişim ve eğitim bilgilerinin girileceğini, ikinci aşamada ise ilçe ve branş tercihlerinin yapılacağını, İkinci aşamada aynı İl içinde birden fazla İlçede ve branşta terci yapabileceğini açıkladı.

 

Yaşar, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Başvuru sahipleri öncelikle Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 9 Sayılı Kararında yer alan mezun oldukları bölüme göre atanabilecekleri alanları tercih edeceklerdir. İlgili karara http://ttkb.meb.gov.tr adresinde yer alan "Öğretmenlik Alanları" linkinden ulaşılabilir. Hangi bölüm mezunu olursa olsun, başvuru sahipleri ayrıca istemeleri halinde sınıf öğretmenliği alanını seçebileceklerdir.

Ancak bu durumda görevlendirmede öncelik sınıf öğretmenliği mezunlarının olacaktır. Yine başvuru sahipleri istemeleri halinde aşağıdaki şartları taşımaları kaydıyla özel eğitim ve yabancı dil (İngilizce, Almanca, Arapça ve Rusça) alanlarını tercih edebileceklerdir:

Özel eğitim sınıflarında ve evde eğitimde görev yapabilmek için; Halk Eğitim Merkezleri tarafından verilen 80 Saatlik "Ücretli Öğretmenler İçin Özel Eğitim Uygulamaları Kursu" belgesi olması gerekmektedir.

İngilizce, Almanca, Arapça ve Rusça alanında başvuru yapabilmek için; İngilizce/Almanca/Arapça ve Rusça Yeterlilik Belgesi (KPDS-ÜDS (En Az 50), TOEFL-IBT (En Az 60), CBT (En Az 170-172), TOEFL-PBT (En Az 497-499), IELTS (En Az 4) sonuç belgelerinden sadece biri veya resmi ya da özel eğitim veren kurumlardan alınan en az 120 saatlik yabancı dil kurs belgesi veya üniversite eğitiminde İngilizce/Almanca/Arapça/Rusça hazırlık sınıfı okuduğuna dair Transkript Belgesi olması gerekmektedir.

Başvuru yapıldıktan sonra il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinden herhangi bir onaylama işlemi yapılmayacaktır. Yine e-devlet başvurusundan sonra il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine herhangi belge teslimi yapılmayacaktır.

Ancak görevlendirmeler yapıldıktan sonra ilgili kişi, görevlendirmeyi yapan ilçe milli eğitim müdürlüğüne (merkez ilçeye görevlendirilenler ise il milli eğitim müdürlüğüne) “Diploma veya geçici mezuniyet belgesi örneği, Kimlik Fotokopisi, Eğitim Fakültesi mezunu olmayanlar için varsa Pedagojik Formasyon Belgesi, İngilizce, Almanca, Arapça ve Rusça alanlarına başvuranlar için Yabancı Dil Yeterlilik Belgesi (KPDS-ÜDS (En az 50), TOEFL-IBT (En Az 60), TOEFL-CBT (En Az 170-172), TOEFL-PBT (En Az 497-499), IELTS (En Az 4) sonuç belgelerinden sadece biri veya resmi ya da özel eğitim veren kurumlardan alınan en az 120 saatlik kurs belgesi veya üniversite eğitiminde ingilizce hazırlık sınıfı okuduğuna dair transkript belgesi), Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümü mezunu olmayıp özel eğitim alanına başvuranlar için Halk Eğitim Merkezlerinden alınan 80 Saatlik "Ücretli Öğretmenler İçin Özel Eğitim Uygulamaları Kursu" Belgesi” belgelerin fotokopisini teslim edeceklerdir. Görevlendirmesi yapılanlara ilgili ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü insan kaynakları biriminde görev yapan personelin cep telefonları ya da ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüne ait resmi telefon numaraları aracılığıyla bilgilendirme yapılacak. Görevlendirildikleri tarihten itibaren 3 gün içinde görevine başlamayanların yerine yeni adaylar görevlendirilecekler”

 

 

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0


Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.