17 Temmuz 2019, Çarşamba

"ÖĞRENCİ MÜŞTERİ DEĞİL, MİSAFİRDİR"

Her 5 kişiden birinin üniversite öğrencisi olduğu Niğde’de, öğrencilerin yaşadığı sorunlar, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nde düzenlenen konferansla masaya yatırıldı. Üniversite rektörlüğünün, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ile ortaklaşa düzenlediği konferansta, Niğde’ye üniversite eğitimi almak için başka illerden gelen öğrencilerin müşteri olarak değil, birer tanıtım elçisi olarak görülmesi gerektiğini belirtildi.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ile Niğde Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği ortaklığıyla, ‘Mutlu Öğrenci = Güvenli Gelecek: Öğrenciyi Müşteri Olarak Görmek’ konulu konferans, Şehit Ömer Halisdemir Kongre ve Kültür Merkezi Salon 1923’te düzenledi.

 

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Taşlıyan’ın konuşmacı olarak katıldığı konferansı,  Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Rektörümüz Prof. Dr. Muhsin Kar, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. İlyas Gökhan ile Prof. Dr. Cahit Tağı Çelik, akademik personel ve çok sayıda davetli dinledi.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Niğde Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanı Alim Yeşil konuşmasında, “On binlerce üniversite öğrencisinin öğrenim gördüğü Niğde’de, şehre okumak için gelen öğrencilerin müşteri değil, birer evladımız ve misafirimiz olduklarının bilinmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü mutlu öğrenci, mutlu bir şehir demek, mutlu öğrenci, huzurlu bir şehir demektir. Öğrenciler bizim dışarıda tanıtımımızı yapacak turizm elçilerimizdir. Ayrıca başka şehirler ile de birer iletişim aracıdırlar. Bugünün üniversite öğrencileri, yarın şehrimize ticaret ve yatırım yapacak işadamları olacaklardır. Unutmayalım ki her öğrenci şehrimizin tanıtımını yapacak ve şehrin ekonomisinin güçlenmesine katkı sağlayacaktır. Öğrenciler kültürümüzü, maddi manevi değerlerimizi öğrenecek ve bizden öğrendikleri ile iş hayatına atılacaklardır. Öğrencilerimizle bu şehirde yaşamaktan aynı duyguları paylaşmaktan gurur duyuyoruz” ifadelerine yer verdi.

Rektör  Prof. Dr. Muhsin Kar ise “Fildişi kuleye hapsolmuş bir üniversite, bırakın toplumsal fayda üretmeyi, kendi sorunlarını bile çözemez hale gelir ve bizatihi sorunun kaynağı haline dönüşür. Üniversitelerde üretilen bilgi ve teknolojinin toplumsal faydaya dönüşmesi, üniversitelerin bulundukları bölgenin sosyo-ekonomik-kültürel değişimine, dönüşümüne ve gelişimine katkıda bulunması üniversitelerin varlık nedenini oluşturur. Toplumsal faydanın ortaya çıkması ise, Üniversite ile tüm kurum ve kuruluşların, özel sektörün, toplum kesimlerinin birlikte ahenk içinde çalışmaları ile mümkündür. Niğde Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanı Alim Yeşil bey ile zaman zaman karşılaştığımızda gençlerimize hizmet verenlere yönelik olmak üzere müşteri ilişkileri, pazarlama, hijyen, adab-ı muaşeret ve iletişim alanlarında seminerler marifetiyle eğitim verilmesi gündeme gelmişti”  diye konuştu.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Mustafa Taşlıyan ise, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinin şehre yaptığı katkıyı dikkat çekti ve “Bir asgari ücretlinin kazancını düşünürsek, üniversitemizin akademik personeli ve idari personeli olarak yaklaşık 3-4 bin asgari ücretli işçinin çalıştığı bir fabrikanın yaptığı katkı gibi bir katkı düşünülmelidir. Öğrenci sayısı göz önüne alındığında ise yaklaşık 10 bin asgari ücretli işçinin çalıştığı bir fabrikanın katkısı kadar il ekonomisine katkı yapıyor. Dolayısı ile Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinin sadece çalışan ve öğrenci sayıları ile yaptığı bu katkı mutlaka göz önüne alınmalıdır” dedi.

Prof. Dr. Mustafa Taşlıyan, “Bu şehirde işletme sahibiysek, öyle ya da böyle bu gençler bizim işletmemizden, işyerimizden ürün ya da hizmet alacaktır. Bu, bugün değilse yarın olacak. Belki de onun hizmet ve ürün aldığı bir işletmeci bizim müşterimiz olacak. Yani direk ya da dolaylı olarak bu gençler bizim gerçek müşterimiz. Bu gençlerin iyi yetişmesi ülkemizin geleceğini güvence altına alacaktır, şu anda ise bizim bu gençlere doğru davranmamız bizim işletmemizin geleceğini garanti altına alacak ve hatta sadece bizim değil, Niğde ekonomisin de geleceğe daha güvenle bakmasını sağlayacaktır.

O yüzden seminerin ismini «Mutlu Öğrenci = Güvenli Gelecek: Öğrenciyi Müşteri Olarak Görmek» diye düşündüm” diyen Prof. Dr. Mustafa Taşlıyan sözlerini, “Elbette benim ifade ettiklerim ve kendimce doğru gördüğüm, yol gösterici konular, yani bir tür harita.  Bu haritalar, size yolu bulmanızda yardımcı olur ancak o yolu siz kendi ayaklarınız ile yürürsünüz ve inşallah doğru adımlar atarak doğru yerlere gelirsiniz.” ifadeleri ile sonlandırdı.

 

 

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

Editör:


niğde Ömer HalisDemir Üniversitesi öğrenciler

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.